Viltrox wchodzi do systemu Canon RF - witajcie w erze niedrogich obiektywów do EOS R

Autor: Maciej Luśtyk

3 Listopad 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

A jednak się da! Viltrox prezentuje pierwszy obiektyw z mocowaniem Canon RF, a zarazem przynosi użytkownikom nadzieję na przystępną cenowo optykę w tym systemie.

Po szybkim wycofaniu produktów Samyanga z oferty systemu RF, a także pozornym braku zainteresowania nowym systemem Canona wśród Sigmy i Tamrona sądziliśmy, że producent zwyczajnie nie chce udostępniać licencji na korzystanie ze swojego mocowania zewnętrznym producentom optyki. Wygląda jednak na to, że Chińczykom sztuka ta się udała. Po szybkim sukcesie w systemach Sony E, Fujifilm X i Nikon Z (do dwóch ostatnich także wszedł jako pierwszy zewnętrzny producent obiektywów z autofokusem), Viltrox bierze się za system RF, debiutując w nim znaną nam już portretową konstrukcją Viltrox 85 mm f/1.8 STM ED IF.

Podobnie jak w przypadku wersji Sony E i Nikon Z, szkło zbudowane jest na bazie 10 soczewek w 7 grupach, wśród których znajdziemy 4 soczewki o zwiększonej refrakcji i 1 soczewkę o obniżonej dyspersji. Do tego 9-listkowa przysłona, która zapewnić ma przyjemną reprodukcję nieostrości i minimalna odległość ostrzenia wynosząca 80 cm.

Najważniejsze jednak w tym wypadku jest chyba pełne wsparcie systemu AF aparatów Canona. Silnik autofokusu STM ma być cichy i wydajny, pozwalając nam na skuteczną pracę z systemami śledzenia (także twarzy i oka) oraz filmowanie z wykorzystaniem wszystkich ustawień AF dla trybu wideo.

Viltrox 85 mm f/1.8 STM ED IF RF - oficjalne zdjęcia przykładowe

O tym jak konstrukcja radzi sobie w praktyce, możecie przekonać się oglądając oficjalne sample producenta. Niestety nie są to „czyste” zdjęcia z aparatu czy bezpośrednie konwersje RAW, ale przynajmniej możemy sobie ocenić plastykę.

1/100 s, f/1.8, ISO 400, ogniskowa: 85 mm

1/160 s, f/1.8, ISO 400, ogniskowa: 85 mm

1/1000 s, f/1.8, ISO 200, ogniskowa: 85 mm

1/160 s, f/1.8, ISO 400, ogniskowa: 85 mm

1/1000 s, f/1.8, ISO 250, ogniskowa: 85 mm

Szkło jest też względnie kompaktowe i choć nie należy do najlżejszych (530 g), to wszystkie swoje wady powinno wynagrodzić nam ceną.

Cena i dostępność

Obiektyw Viltrox 85 mm f/1.8 STM ED IF trafi na rynek w cenie 1849 zł. Dodatkowo, dystrybutor aktualnie oferuje przedłużoną 5-letnią gwarację na optykę Viltrox.

Więcej informacji o obiektywach producenta znajdziecie na stronie viltrox.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Mitakon Speedmaster 90 mm f/1.5 - 20 razy tańszy odpowiednik Summiluxa
Mitakon Speedmaster 90 mm f/1.5 - 20 razy tańszy odpowiednik Summiluxa
Nowy obiektyw z serii Speedmaster to jasna portretówka dla osób, które kochają Leikę, ale już mniej ceny natywnych obiektywów. Nowe szkło kosztuje 600 dolarów i będzie...
6
Venus Optics Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO - najmniejszy pelnoklatkowy obiektyw makro z powiększeniem 2:1
Venus Optics Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO - najmniejszy pelnoklatkowy obiektyw makro z...
Venus Optics robi to kolejny raz - Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO to kolejny obiektyw chińskiego producenta, który bije rekord. Tym razem otrzymujemy najmniejsze...
8
Nowa optyka Samyang Xeen - pierwszy obiektyw anamorficzny i 3 profesjonalne stałki T1.3
Nowa optyka Samyang Xeen - pierwszy obiektyw anamorficzny i 3 profesjonalne stałki T1.3
Oferta przystępnych cenowo obiektywów kinematograficznych poszerza się o 4 nowe ciekawe konstrukcje, w tym o pierwszy w katalogu producenta model anamorficzny - XEEN...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)