Viltrox wchodzi do systemu Canon RF - witajcie w erze niedrogich obiektywów do EOS R

Autor: Maciej Luśtyk

3 Listopad 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

A jednak się da! Viltrox prezentuje pierwszy obiektyw z mocowaniem Canon RF, a zarazem przynosi użytkownikom nadzieję na przystępną cenowo optykę w tym systemie.

Po szybkim wycofaniu produktów Samyanga z oferty systemu RF, a także pozornym braku zainteresowania nowym systemem Canona wśród Sigmy i Tamrona sądziliśmy, że producent zwyczajnie nie chce udostępniać licencji na korzystanie ze swojego mocowania zewnętrznym producentom optyki. Wygląda jednak na to, że Chińczykom sztuka ta się udała. Po szybkim sukcesie w systemach Sony E, Fujifilm X i Nikon Z (do dwóch ostatnich także wszedł jako pierwszy zewnętrzny producent obiektywów z autofokusem), Viltrox bierze się za system RF, debiutując w nim znaną nam już portretową konstrukcją Viltrox 85 mm f/1.8 STM ED IF.

Podobnie jak w przypadku wersji Sony E i Nikon Z, szkło zbudowane jest na bazie 10 soczewek w 7 grupach, wśród których znajdziemy 4 soczewki o zwiększonej refrakcji i 1 soczewkę o obniżonej dyspersji. Do tego 9-listkowa przysłona, która zapewnić ma przyjemną reprodukcję nieostrości i minimalna odległość ostrzenia wynosząca 80 cm.

Najważniejsze jednak w tym wypadku jest chyba pełne wsparcie systemu AF aparatów Canona. Silnik autofokusu STM ma być cichy i wydajny, pozwalając nam na skuteczną pracę z systemami śledzenia (także twarzy i oka) oraz filmowanie z wykorzystaniem wszystkich ustawień AF dla trybu wideo.

Viltrox 85 mm f/1.8 STM ED IF RF - oficjalne zdjęcia przykładowe

O tym jak konstrukcja radzi sobie w praktyce, możecie przekonać się oglądając oficjalne sample producenta. Niestety nie są to „czyste” zdjęcia z aparatu czy bezpośrednie konwersje RAW, ale przynajmniej możemy sobie ocenić plastykę.

1/100 s, f/1.8, ISO 400, ogniskowa: 85 mm

1/160 s, f/1.8, ISO 400, ogniskowa: 85 mm

1/1000 s, f/1.8, ISO 200, ogniskowa: 85 mm

1/160 s, f/1.8, ISO 400, ogniskowa: 85 mm

1/1000 s, f/1.8, ISO 250, ogniskowa: 85 mm

Szkło jest też względnie kompaktowe i choć nie należy do najlżejszych (530 g), to wszystkie swoje wady powinno wynagrodzić nam ceną.

Cena i dostępność

Obiektyw Viltrox 85 mm f/1.8 STM ED IF trafi na rynek w cenie 1849 zł. Dodatkowo, dystrybutor aktualnie oferuje przedłużoną 5-letnią gwarację na optykę Viltrox.

Więcej informacji o obiektywach producenta znajdziecie na stronie viltrox.com.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport - teleobiektyw w wersji na lekko
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport - teleobiektyw w wersji na lekko
Dla fotografów dzikiej przyrody, lotnictwa i sportu Sigma stworzyła kolejny ciekawy teleobiektyw. Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to konstrukcja wyjątkowo poręczna, lekka i o wysokich parametrach...
0
Sigma 15 mm f/1.4 DG DN Diagonal Fisheye | Art - pierwsze na świecie tak jasne rybie oko
Sigma 15 mm f/1.4 DG DN Diagonal Fisheye | Art - pierwsze na świecie tak jasne rybie oko
Niespotykana zdolność rozdzielcza, która obala konwencjonalne poglądy na temat obiektywów typu rybie oko - tak w skrócie Sigma charakteryzuje swój najnowszy ultraszerokokątny obiektyw z serii...
0
Filtry Benro za 1 zł przy zakupie obiektywów Viltrox
Filtry Benro za 1 zł przy zakupie obiektywów Viltrox
Foto-Technika ruszą z promocją na obiektywy Viltrox. Każdy kto do 15 marca zakupi jeden z obiektywów objętych promocją otrzyma zestaw filtrów UV i CPL marki Benro za jedyne 1,23...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)