Viltrox AF 13 mm f/1.4 - szeroki i superjasny obiektyw do Sony E i Fujifilm X

Autor: Maciej Luśtyk

29 Grudzień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Viltrox zaprezentował kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF. Tym razem jest to kierowany do bezlusterkowców APS-C model Viltrox AF 13 mm f/1.4, który ma okazać się doskonałym wyborem do fotografii krajobrazowej, astrofotografii czy vlogowania.

Choć oficjalnie nowy Viltrox AF 13 mm f/1.4 zaprezentowany ma być dopiero 3 stycznia, Chińczycy najwyraźniej nie traktują pojęcia premiery tak dosłownie jak ich azjatyccy sąsiedzi - w sieci umieszczono już dosyć sporo szczegółów na temat nowego szkła, a nawet pełną recenzję obiektywu (do obejrzenia poniżej).

Viltrox AF 13 mm f/1.4 - nowy szerokokątny standard w systemach APS-C?

Viltrox AF 13 mm f/1.4 ma być bezpośrednim rywalem obiektywu Samyang 12 mm f/2 AF i być alternatywą dla natywnego modelu Fujinon XF 14 mm f/2.8 R. W przypadku systemu Sony E natywnego odpowiednika właściwie nie ma, dlatego można spodziewać się, że szkło zyska sporą popularność wśród vlogerów filmujących aparatami z serii A6XXX. Z racji szerokiej ogniskowej (ekwiwalent 19,5 mm w systemie pełnoklatkowym) będzie też popularne wśród fotografów krajobrazowych i innych lubujących się w szkłach ultraszerokokątnych.

Układ optyczny składa się z 14 elementów w 11 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne, 2 soczewki HR i 4 soczewki ED. Wygląda więc na to, że szkło będzie oferowało przyzwoite wyniki pod względem rozdzielczości i korekcji aberracji, co zdaje się potwierdzać także udostępniony wykres MTF. W recenzji pojawia się nawet stwierdzenie, że jest to najostrzejszy obiektyw stworzony dotychczas przez Viltroxa.

Oprócz tego, wiadomo, że obiektyw będzie oferował minimalną odległość ostrzenia wynoszącą 22 cm, pozwoli na domknięcie 9-listkowej przysłony do wartości f/16 i umożliwi nakręcanie filtrów o średnicy 67 mm. Na Metalowo-plastikowym tubusie znalazło się także złącze USB-C do aktualizacji firmware’u.

Obiektyw nie należy do najmniejszych (74 x 90 mm), jak na swoje gabaryty jest jednak stosunkowo lekki i waży 420 g.

Cena i dostępność

Według dostępnych informacji, szkło wyceniono na około 390 dolarów, czyli ok. 1600 zł. Polskiej ceny na razie nie znamy, ale prawdopodobnie należy spodziewać się pułapu nieco wyższego niż w przypadku konkurencyjnego Samyanga. Tak czy inaczej, nowe szkło Viltroxa przy jasności f/1.4 nie będzie mieć na chwilę obecną żadnej bezpośredniej konkurencji na rynku.

Obiektyw trafi na rynek w 2022 roku, w wersjach z mocowaniami Fujifilm X i Sony E.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Viltrox w serwisie Weibo.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike zapowiada drugi po modelu 55 mm f/1.4 jasny obiektyw wyposażony w elektronikę, który może spodobać się amatorom pracującym aparatami APS-C. Tym razem to typowy standard,...
4
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan prezentuje zmodyfikowaną wersje obiektywu makro o powiększeniu 2:1. Nowy model nie pozwala na przesuwanie osi optycznej, ale za to będzie bardziej przystępnie wyceniony.
5
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Cosina zapowiada dwa nowe obiektywy standardowe Voigtlander. Oferują prawie identyczne układy optyczne, ale różnią się wyglądem.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)