Samyang AF 12 mm f/2.0 E - superkompaktowy i niedrogi obiektyw szerokokątny do APS-C

0

Autor: Maciej Luśtyk

23 Kwiecień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Samyang rozszerza ofertę obiektywów Sony E o kompaktowy model 12 mm f/2.0, który posłużyć ma użytkownikom aparatów serii Sony A6000 do fotografii krajobrazowej, podróżniczej, wnętrz, architektonicznej, jak i astrofotografii.

Nowy Samyang AF 12 mm f/2.0 E, czyli odpowiednik pełnoklatkowego obiektywu 18 mm ma być najmniejszym i najlżejszym obiektywem ultraszerokokątnym w tej klasie. Szkło waży zaledwie 213 g i mierzy 59,2 mm długości. Do tego oferować ma ponadprzeciętne rezultaty.

Szeroki, szybki, dobry i tani - nowy Samyang AF 12 mm f/2.0 E może okazać się spełnieniem marzeń użytkowników bezlusterkowców APS-C

Układ optyczny oparto tu o 12 elementów w 10 grupach, wśród których znajdziemy aż 5 soczewek specjalnych (2 soczewki asferyczne i 3 soczewki ED), które zminimalizować mają aberracje i zniekształcenia, oferując wyrównaną rozdzielczość na całej powierzchni kadru. Do tego 7-listkowa przysłona i powłoki UMC, które zredukować mają odbicia światła i zagwarantować dobry kontrast nawet w przypadku fotografowania pod światło. Szkło pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 19 cm.

Za ostrzenie odpowiada tu z kolei silnik liniowy STM, który w pełni współpracować ma ze wszystkimi możliwościami systemów AF aparatów Sony i gwarantować ciche oraz płynne przeostrzanie.

Jako, że jest to obiektyw przygotowany do pracy terenowej, producent nie zapomniał o uszczelnieniach, a wygodę ewentualnego manualnego ostrzenia zwiększyć ma duży, gumowany pierścień ostrości z przyjemną fakturą. Całość zamknięta w prostym, ale dobrze wyglądającym metalowym tubusie o nowym designie, który prawdopodobnie będzie towarzyszył także kolejnym konstrukcjom Samyanga.

Samyang AF 12 mm f/2.0 E - zdjęcia przykładowe

Na pewno jesteście ciekawi jak konstrukcja sprawdza się w praktyce. Póki co, możemy to ocenić po samplach udostępnionych przez producenta. Niestety nie są to surowe pliki w pełnej rozdzielczości, ale i tak szkło zapowiada się naprawdę nieźle.

Cena i dostępność

Najlepszą wiadomością jest jednak cena obiektywu. Szkło zadebiutuje na polskim rynku pod koniec maja 2021 roku w cenie 1590 zł.

Specyfikacja:

Nazwa Samyang AF 12 mm f/2.0 E
Producent Sony
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Sony E
Ogniskowa 12 mm
Maksymalna jasność 2
Maksymalna wartość przysłony 0
Liczba listków przysłony 7
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 12 soczewek / 10 grup (2 soczewki asferyczne, 3 soczewki ED)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 99,1°
Maksymalne powiększenie 0,09x
Minimalna odległość ogniskowania 19 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 62 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa silnik liniowy STM
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 59,2 x 70 mm
Waga 224 g
Cena w dniu premiery 1590 zł

Więcej informacji znajdziecie na stronie samyanglens.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Olympus M.Zuiko 8-25 mm f/4 PRO - uniwersalny krótki zoom wyższej klasy
Olympus M.Zuiko 8-25 mm f/4 PRO - uniwersalny krótki zoom wyższej klasy
Olympus rozbudowuje ofertę profesjonalnych obiektywów do Mikro Cztery Trzecie o uniwersalny model o ekwiwalencie 16-50 mm, który choć nie należy do najjaśniejszych,...
0
1
Powiązane artykuły