Dystorsja

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
6
Optyka:
7
Budowa:
7
Marka:
Viltrox
Nasza ocena:

72%

Viltrox AF 85 mm f/1.8 STM ED IF jest jedynym, wyposażonym w system AF obiektywem zewnętrznego producenta, który zagościł na dobre w ofercie mocowania RF, otwierając drogę do niedrogich szkieł w bezlusterkowym systemie Canona. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.

Autor: Maciej Luśtyk

27 Maj 2022
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Dystorsja 

Dystorsję mierzymy dla plików RAW w najwyższej dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO. Przedstawiony wykres pokazuje poziom i charakterystykę dystorsji dla danej ogniskowej.

Viltrox AF 85 mm f/1.8 STM ED IF przejawia niewielką, ale zauważalną dystorsję wklęsła wynoszącą maksymalnie -0,49%. Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z obiektywem portretowym, problem ten powinien bardzo rzadko rzucać się w oczy, a dodatkowo problemu możemy pozbyć się na etapie postprodukcji, korzystając z profili korekcji w programie Camera RAW lub Lightroom (choć będziemy w tym celu musieli manualnie ustawić profil korekcji dla Sony E lub Fujifilm, gdyż profil dla Canona nie jest jeszcze dostępny).

Schemat dystorsji dla obiektywu Viltrox AF 85 mm f/1.8 STM ED IF

Niestety profilu korekcji nie zaaplikujemy na zdjęcia JPEG czy podczas pracy wideo. Pomimo, że aparat "widzi" obiektyw Viltroxa, uruchomienie opcji korekcji dystorsji nie przynosi żadnego efektu.

Dystorsja w praktyce:

Bez korekcji

Korekcja geometrii nałożona w programie Camera RAW
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nowe kompaktowe obiektywy APS-C w systemie Sony - pierwsze wrażenia
Nowe kompaktowe obiektywy APS-C w systemie Sony - pierwsze wrażenia
Modele Sony E 11 mm f/1.8, Sony E 15 mm f/1.4 G i Sony PZ 10-20 mm f/4 G zapowiadają nowe otwarcie w segmencie APS-C...
9
Irix 21 mm f/1.4 - test obiektywu
Irix 21 mm f/1.4 - test obiektywu
Kolejna jasna stałka szwajcarskiego producenta. Czy nowy Irix 21 mm f/1.4, mimo braku autofokusa, przekona do siebie doskonale dopracowaną optyką i ergonomią? Sprawdzamy, jak spisuje się w...
22
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II - test obiektywu
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II - test obiektywu
Druga generacja modelu Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM to próba sprawienia, by jeden z najbardziej uniwersalnych zoomów na rynku stał się jeszcze bardziej...
48
Powiązane artykuły