Viltrox - obiektywy, adaptery i nie tylko

Autor: Redakcja Fotopolis

25 Październik 2022
Artykuł na: 6-9 minut

Obiektywy Viltrox są dziś produkowane aż na czterech mocowaniach, w tym w wersjach pełnoklatkowych i pod APS-C. Oferta producenta jest mocno zróżnicowana, dlatego w tym artykule postanowiliśmy ją usystematyzować, by wybór był prostszy...

Viltrox to marka, która jeszcze do niedawna kojarzyła się jedynie z adapterami, bo właśnie od adapterów wszystko się zaczęło. Firma powstała w 2009 roku i cały czas intensywnie się rozwija, wnosząc na rynek nowe produkty.

Adaptery Viltrox

Dzięki adapterom, użytkownicy różnych systemów zyskali możliwość testowania i podpinania obiektywów, często pozasystemowych. W ofercie Viltrox znajdziemy wiele rozwiązań, które zostały docenione przez wielu fotografów – dając nowe możliwości w wykorzystaniu aparatu fotograficznego.

Wśród adapterów wyróżniają się trzy główne serie:

 • seria EF
 • seria NF
 • seria DG

Seria EF pozwala na zamontowanie obiektywu z bagnetem Canon EF do aparatów np. FujiFilm (w tym GFX), Sony, czy Nikon. Analogicznie seria NF umożliwia wykorzystanie obiektywów z mocowaniem Nikon F do innych body np. Sony E.

Adaptery dzięki wbudowanym stykom pozwalają na komunikację pomiędzy obiektywem a aparatem, jednocześnie umożliwiając pewną i stabilną pracę autofokusa oraz przesyłają dane EXIF. Urządzenia wykonane są z wysokiej jakości materiałów.

Wśród powyższych adapterów, występują również modele typu speedbooster. Pozwala to na redukcję „cropa” o 0,71x i zwiększenie światłosiły obiektywu o 1 stopień przysłony.

Oprócz tego na obudowie wybranych adapterów, można znaleźć przełącznik pozwalający na zmianę trybu pracy autofokusa z detekcji fazy (PDAF) na detekcję kontrastu (CDAF).

Seria DG to dobrze znane szczególnie osobom fotografującym makro – pierścienie pośrednie, które można wykorzystać do zmniejszenia odległości fotografowania i zwiększenia skali odwzorowania.

Świat obiektywów Viltrox

Po dużym sukcesie związanym ze sprzedażą adapterów, firma postawiła na produkcję obiektywów. Zaczęło się od manualnej 85-tki oraz obiektywu szerokokątnego 20 mm f/1.8 z mocowaniem Sony E i Nikon Z.

Sony A7 II + Viltrox MF 20 mm f1.8, fot. Damian Jakowski

Po nich przyszedł czas na premierę pierwszego obiektywu wyposażonego w autofokus. I tak właśnie w 2019 na polskim rynku pojawiły się stałki 85 mm f/1.8 z bagnetem Sony FE i Fujifilm.

Obiektyw w testach i opiniach użytkowników wypadał bardzo dobrze optycznie, jednak miał jedną wadę – wagę. Nie trzeba było długo czekać, producent wysłuchał opinii płynących z rynku i po kilku miesiącach zadebiutowała druga wersja obiektywu (Mark II). I do dzisiaj produkowana jest w tej samej konstrukcji optycznej i mechanicznej do systemów Sony E, Nikon Z i Fujifilm X.

Nikon Z 6 + Viltrox 85 mm f1.8, fot. Jacek Woźniak

W kolejnym etapie, producent skupił się na obiektywach stało ogniskowych dla systemu Fujifilm. Zostały one świetnie przyjęte przez użytkowników. Wyróżniają się bardzo dobrym wykonaniem, szybkim autofokusem, ciekawą plastyką obrazu i to co dla wielu najistotniejsze – bardzo konkurencyjną ceną.

Fujifilm X-T2 + Viltrox 33 mm f/1.4, fot. Tomasz Modrzejewski

W roku 2021 i 2022 producent przedstawił bardzo ciekawe propozycje dla systemu Nikon Z, dla którego jeszcze do niedawna linia dostępnych obiektywów, prezentowała się bardzo „ubogo”.

Nikon Z 6+ Viltrox 85 mm f/1.8, fot. Jacek Woźniak

Na chwilę obecną Viltrox oferuje dojrzałe narzędzia optyczne do czterech systemów, dla aparatów zarówno pełno klatkowych jak i APS-C.

Obiektywy Viltrox do Fujifilm (XF)

Posiadacze bezlusterkowców marki Fujifilm znajdą wśród obiektywów Viltrox ogniskowe:

 • Viltrox AF 13 mm f/1.4 XF
 • Viltrox AF 23 mm f/1.4 XF
 • Viltrox AF 33 mm f/1.4 XF
 • Viltrox AF 56 mm f/1.4 XF
 • Viltrox AF 85 mm f/1.8 XF

Fujifilm X-H1 + Viltrox 23 mm f/1.8, fot. Andrzej Batko

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszy się wspomniana 13-tka. Wyróżnia się niesamowitą ostrością obrazu, dobrą geometrią i szybkim AF-em.

Fujifilm X-T30 + Viltrox 13 mm f/1.4, fot. Marcin Ślipko

W niedalekiej przyszłości na rynku pojawi się bardzo ciekawa propozycja szczególnie dla fotografów portretowych z Fujifilm – Viltrox AF 75 mm f/1.2 XF.

Obiektwy Viltrox do Sony E/FE

Aparaty z bagnetem Sony to zarówno aparaty Full Frame jak i APS-C. Dla cropa producent oferuje te same ogniskowe co w przypadku mocowania Fujifilm.

Sony A9 + Viltrox 85 mm f/1.8, fot. Adam Kozłowski

Sony A7 III + Viltrox 85 mm f/1.8, fot. Adam Kozłowski

Sony E – APS-C

 • Viltrox AF 13 mm f/1.4 E
 • Viltrox AF 23 mm f/1.4 E
 • Viltrox AF 33 mm f/1.4 E
 • Viltrox AF 56 mm f/1.4 E
 • Viltrox AF 85 mm f/1.8 E

Grupa obiektywów pełnoklatkowych pod Sony jest mocno obsadzona i można znaleźć kilka marek obiektywów. Viltrox ma również propozycję stałek ze swojej stajni.

Sony FE – pełna klatka

 • Viltrox AF 24 mm f/1.8 FE
 • Viltrox AF 35 mm f/1.8 FE
 • Viltrox AF 50 mm f/1.8 FE
 • Viltrox AF 85 mm f/1.8 FE

Sony A9 + Viltrox 50 mm f1.8, fot. Marcin Czornyj Kałuża

Obiektywy Viltrox do Nikon Z

Wielu użytkowników aparatów Nikon uradował fakt, wprowadzenia przez Viltrox obiektywów z mocowaniem Z. Pozwoliło to na zakup tańszych obiektywów charakteryzujących się dobrymi parametrami optycznymi. Ciekawostką jest fakt, że ogniskowe 24, 35 i 50 mm zostały wyprodukowane w pierwszej kolejności właśnie z bagnetem Nikon Z (na co wielu użytkowników Sony narzekało).

Nikon Z 6 + Viltrox 85 mm f1.8, fot. Damian Jakowski

„Nikoniarze” mogą w chwili obecnej wybrać spośród:

 • Viltrox AF 24 mm f/1.8 Z
 • Viltrox AF 35 mm f/1.8 Z
 • Viltrox AF 50 mm f/1.8 Z
 • Viltrox AF 85 mm f/1.8 Z

Z tego zestawienia na wyróżnienie zasługuje 50-tka. Wyróżnia ją bardzo dobra ostrość oraz niebanalne oddawanie nieostrości (bokeh).

Obiektywy Viltrox do Canon M

Wspomniane wcześniej konstrukcje bardzo dobrze przyjęte w systemie Fujifilm, występują również z mocowaniem Canon M. Jest to więc, świetna propozycja dla posiadaczy aparatów Canon z matrycą APS-C.

 • Viltrox AF 23 mm f/1.4 M
 • Viltrox AF 33 mm f/1.4 M
 • Viltrox AF 56 mm f/1.4 M

Warto podkreślić, że zarówno adaptery jak i obiektywy wyposażone są w port USB-C, dzięki czemu użytkownik samodzielnie w każdym momencie może dokonać aktualizacji oprogramowania. Obiektywy marki Viltrox posiadają również 5 letnią gwarancję.

Viltrox oferuje również obiektywy filmowe

 • Viltrox 23 mm T1.5
 • Viltrox 33 mm T1.5
 • Viltrox 56 mm T1.5

Viltrox to nie tylko optyka

„Apetyt rośnie, w miarę jedzenia”, przypadku Viltrox domenę tą widać doskonale. Producent oprócz adapterów, obiektywów wprowadza na rynek również lampy studyjne i lampy LED. Wśród nich znajdziemy różne wielkości, a także lampy, które dzięki zasilaniu bateryjnemu mogą być używane np. w plenerze. Seria lamp studyjnych nosi charakterystyczną dalekowschodnią nazwę „Weeylite Ninja".

Obserwując dynamikę rozwoju marki Viltrox, jak również bardzo profesjonalne i kompletne podejście do Klienta, obsługi serwisowe, możemy spodziewać się nowych i mamy nadzieję, zmieniających rynek foto-video produktów.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Foto-Technika, dystrybutorem obiektywów Viltrox

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Jak zacząć filmować? Cz. 1: wybór sprzętu i garść pojęć, które musisz znać
Jak zacząć filmować? Cz. 1: wybór sprzętu i garść pojęć, które musisz znać
O zróżnicowanych parametrach, jakie oferują dziś filmujące aparaty oraz o tym, co jest tak naprawdę ważne, by tworzyć kreatywne treści wideo, pisze Michał Leja, wykładowca Akademii Nikona....
25
Papierowe portfolio wraca do łask
Papierowe portfolio wraca do łask
Nie od dziś wiadomo, że portoflio to jedno z najważniejszych narzędzi fotografa. To dzięki niemu zyskuje nowych klientów i stanowi ono pewnego rodzaju ofertę reklamową jego usług. Dlatego tak...
1
Wszechstronne rozwiązania do studia fotograficznego i filmowego - przegląd oferty Phottix [2023]
Wszechstronne rozwiązania do studia fotograficznego i filmowego - przegląd oferty Phottix [2023]
Premierą oryginalnych softboksów G-Capsule firma Phottix ugruntowała pozycję na rynku akcesoriów oświetleniowych. W ofercie tej marki znajdziemy jeszcze szereg cenionych produktów do studia foto...
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)