Viltrox - obiektywy, adaptery i nie tylko

Autor: Redakcja Fotopolis

25 Październik 2022
Artykuł na: 6-9 minut

Obiektywy Viltrox są dziś produkowane aż na czterech mocowaniach, w tym w wersjach pełnoklatkowych i pod APS-C. Oferta producenta jest mocno zróżnicowana, dlatego w tym artykule postanowiliśmy ją usystematyzować, by wybór był prostszy...

Viltrox to marka, która jeszcze do niedawna kojarzyła się jedynie z adapterami, bo właśnie od adapterów wszystko się zaczęło. Firma powstała w 2009 roku i cały czas intensywnie się rozwija, wnosząc na rynek nowe produkty.

Adaptery Viltrox

Dzięki adapterom, użytkownicy różnych systemów zyskali możliwość testowania i podpinania obiektywów, często pozasystemowych. W ofercie Viltrox znajdziemy wiele rozwiązań, które zostały docenione przez wielu fotografów – dając nowe możliwości w wykorzystaniu aparatu fotograficznego.

Wśród adapterów wyróżniają się trzy główne serie:

 • seria EF
 • seria NF
 • seria DG

Seria EF pozwala na zamontowanie obiektywu z bagnetem Canon EF do aparatów np. FujiFilm (w tym GFX), Sony, czy Nikon. Analogicznie seria NF umożliwia wykorzystanie obiektywów z mocowaniem Nikon F do innych body np. Sony E.

Adaptery dzięki wbudowanym stykom pozwalają na komunikację pomiędzy obiektywem a aparatem, jednocześnie umożliwiając pewną i stabilną pracę autofokusa oraz przesyłają dane EXIF. Urządzenia wykonane są z wysokiej jakości materiałów.

Wśród powyższych adapterów, występują również modele typu speedbooster. Pozwala to na redukcję „cropa” o 0,71x i zwiększenie światłosiły obiektywu o 1 stopień przysłony.

Oprócz tego na obudowie wybranych adapterów, można znaleźć przełącznik pozwalający na zmianę trybu pracy autofokusa z detekcji fazy (PDAF) na detekcję kontrastu (CDAF).

Seria DG to dobrze znane szczególnie osobom fotografującym makro – pierścienie pośrednie, które można wykorzystać do zmniejszenia odległości fotografowania i zwiększenia skali odwzorowania.

Świat obiektywów Viltrox

Po dużym sukcesie związanym ze sprzedażą adapterów, firma postawiła na produkcję obiektywów. Zaczęło się od manualnej 85-tki oraz obiektywu szerokokątnego 20 mm f/1.8 z mocowaniem Sony E i Nikon Z.

Sony A7 II + Viltrox MF 20 mm f1.8, fot. Damian Jakowski

Po nich przyszedł czas na premierę pierwszego obiektywu wyposażonego w autofokus. I tak właśnie w 2019 na polskim rynku pojawiły się stałki 85 mm f/1.8 z bagnetem Sony FE i Fujifilm.

Obiektyw w testach i opiniach użytkowników wypadał bardzo dobrze optycznie, jednak miał jedną wadę – wagę. Nie trzeba było długo czekać, producent wysłuchał opinii płynących z rynku i po kilku miesiącach zadebiutowała druga wersja obiektywu (Mark II). I do dzisiaj produkowana jest w tej samej konstrukcji optycznej i mechanicznej do systemów Sony E, Nikon Z i Fujifilm X.

Nikon Z 6 + Viltrox 85 mm f1.8, fot. Jacek Woźniak

W kolejnym etapie, producent skupił się na obiektywach stało ogniskowych dla systemu Fujifilm. Zostały one świetnie przyjęte przez użytkowników. Wyróżniają się bardzo dobrym wykonaniem, szybkim autofokusem, ciekawą plastyką obrazu i to co dla wielu najistotniejsze – bardzo konkurencyjną ceną.

Fujifilm X-T2 + Viltrox 33 mm f/1.4, fot. Tomasz Modrzejewski

W roku 2021 i 2022 producent przedstawił bardzo ciekawe propozycje dla systemu Nikon Z, dla którego jeszcze do niedawna linia dostępnych obiektywów, prezentowała się bardzo „ubogo”.

Nikon Z 6+ Viltrox 85 mm f/1.8, fot. Jacek Woźniak

Na chwilę obecną Viltrox oferuje dojrzałe narzędzia optyczne do czterech systemów, dla aparatów zarówno pełno klatkowych jak i APS-C.

Obiektywy Viltrox do Fujifilm (XF)

Posiadacze bezlusterkowców marki Fujifilm znajdą wśród obiektywów Viltrox ogniskowe:

 • Viltrox AF 13 mm f/1.4 XF
 • Viltrox AF 23 mm f/1.4 XF
 • Viltrox AF 33 mm f/1.4 XF
 • Viltrox AF 56 mm f/1.4 XF
 • Viltrox AF 85 mm f/1.8 XF

Fujifilm X-H1 + Viltrox 23 mm f/1.8, fot. Andrzej Batko

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszy się wspomniana 13-tka. Wyróżnia się niesamowitą ostrością obrazu, dobrą geometrią i szybkim AF-em.

Fujifilm X-T30 + Viltrox 13 mm f/1.4, fot. Marcin Ślipko

W niedalekiej przyszłości na rynku pojawi się bardzo ciekawa propozycja szczególnie dla fotografów portretowych z Fujifilm – Viltrox AF 75 mm f/1.2 XF.

Obiektwy Viltrox do Sony E/FE

Aparaty z bagnetem Sony to zarówno aparaty Full Frame jak i APS-C. Dla cropa producent oferuje te same ogniskowe co w przypadku mocowania Fujifilm.

Sony A9 + Viltrox 85 mm f/1.8, fot. Adam Kozłowski

Sony A7 III + Viltrox 85 mm f/1.8, fot. Adam Kozłowski

Sony E – APS-C

 • Viltrox AF 13 mm f/1.4 E
 • Viltrox AF 23 mm f/1.4 E
 • Viltrox AF 33 mm f/1.4 E
 • Viltrox AF 56 mm f/1.4 E
 • Viltrox AF 85 mm f/1.8 E

Grupa obiektywów pełnoklatkowych pod Sony jest mocno obsadzona i można znaleźć kilka marek obiektywów. Viltrox ma również propozycję stałek ze swojej stajni.

Sony FE – pełna klatka

 • Viltrox AF 24 mm f/1.8 FE
 • Viltrox AF 35 mm f/1.8 FE
 • Viltrox AF 50 mm f/1.8 FE
 • Viltrox AF 85 mm f/1.8 FE

Sony A9 + Viltrox 50 mm f1.8, fot. Marcin Czornyj Kałuża

Obiektywy Viltrox do Nikon Z

Wielu użytkowników aparatów Nikon uradował fakt, wprowadzenia przez Viltrox obiektywów z mocowaniem Z. Pozwoliło to na zakup tańszych obiektywów charakteryzujących się dobrymi parametrami optycznymi. Ciekawostką jest fakt, że ogniskowe 24, 35 i 50 mm zostały wyprodukowane w pierwszej kolejności właśnie z bagnetem Nikon Z (na co wielu użytkowników Sony narzekało).

Nikon Z 6 + Viltrox 85 mm f1.8, fot. Damian Jakowski

„Nikoniarze” mogą w chwili obecnej wybrać spośród:

 • Viltrox AF 24 mm f/1.8 Z
 • Viltrox AF 35 mm f/1.8 Z
 • Viltrox AF 50 mm f/1.8 Z
 • Viltrox AF 85 mm f/1.8 Z

Z tego zestawienia na wyróżnienie zasługuje 50-tka. Wyróżnia ją bardzo dobra ostrość oraz niebanalne oddawanie nieostrości (bokeh).

Obiektywy Viltrox do Canon M

Wspomniane wcześniej konstrukcje bardzo dobrze przyjęte w systemie Fujifilm, występują również z mocowaniem Canon M. Jest to więc, świetna propozycja dla posiadaczy aparatów Canon z matrycą APS-C.

 • Viltrox AF 23 mm f/1.4 M
 • Viltrox AF 33 mm f/1.4 M
 • Viltrox AF 56 mm f/1.4 M

Warto podkreślić, że zarówno adaptery jak i obiektywy wyposażone są w port USB-C, dzięki czemu użytkownik samodzielnie w każdym momencie może dokonać aktualizacji oprogramowania. Obiektywy marki Viltrox posiadają również 5 letnią gwarancję.

Viltrox oferuje również obiektywy filmowe

 • Viltrox 23 mm T1.5
 • Viltrox 33 mm T1.5
 • Viltrox 56 mm T1.5

Viltrox to nie tylko optyka

„Apetyt rośnie, w miarę jedzenia”, przypadku Viltrox domenę tą widać doskonale. Producent oprócz adapterów, obiektywów wprowadza na rynek również lampy studyjne i lampy LED. Wśród nich znajdziemy różne wielkości, a także lampy, które dzięki zasilaniu bateryjnemu mogą być używane np. w plenerze. Seria lamp studyjnych nosi charakterystyczną dalekowschodnią nazwę „Weeylite Ninja".

Obserwując dynamikę rozwoju marki Viltrox, jak również bardzo profesjonalne i kompletne podejście do Klienta, obsługi serwisowe, możemy spodziewać się nowych i mamy nadzieję, zmieniających rynek foto-video produktów.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Foto-Technika, dystrybutorem obiektywów Viltrox

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Nie czekaj na X100VI - oto 5 świetnych aparatów Fujifilm, które możesz mieć już dziś
Nie czekaj na X100VI - oto 5 świetnych aparatów Fujifilm, które możesz mieć już dziś
Fujifilm X100VI bije rekordy popularności jako najlepiej „przedsprzedany” aparat w historii. Zanim jednak damy się ponieść emocjom i złożymy preorder z niewiadomą datą dostawy, warto...
27
Jak ułatwić sobie życie? Nietypowe akcesoria fotograficzne Nitecore
Jak ułatwić sobie życie? Nietypowe akcesoria fotograficzne Nitecore
Marka Nitecore może być kojarzona z urządzeniami, z których korzystają służby wojskowe czy policja. W swojej ofercie ma jednak akcesoria, które doskonale sprawdzą się w rękach fotografów i...
8
Jaki plecak fotograficzny do 1000 zł? Przegląd rynku (2024)
Jaki plecak fotograficzny do 1000 zł? Przegląd rynku (2024)
Sprzęt fotograficzny jest drogi i często delikatny, należy więc o niego dbać także podczas transportu. Oto nasza selekcja najciekawszych i przystępnych cenowo modeli dostępnych na...
29
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)