Viltrox AF 75 mm f/1.2 XF Pro - profesjonalna konstrukcja w przystępnej cenie

Autor: Maciej Luśtyk

29 Grudzień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Viltrox prezentuje swój pierwszy obiektyw z serii Pro. Nowy obiektyw do bezlusterkowców Fujifilm może pochwalić się dużą jasnością, uszczelnieniami i zaawansowanym układem optycznym. Co najważniejsze, zachowuje także przystępną cenę.

Viltrox w krótkim czasie od pojawienia się na rynku, zaczyna wyrastać na poważnego konkurenta takich marek jak Sigma czy Tamron. Niedawno rozszerzył swoją ofertę także na system Fujifilm X, któremu nadal doskwiera niewielka dostępność zewnętrznej optyki. Ekspansję tę marka pieczętuje nowym obiektywem Viltrox AF 75 mm f/1.2 XF Pro - swoją pierwszą konstrukcją plasowaną w segmencie profesjonalnym.

Pierwszy profesjonalny obiektyw Viltroxa obiecuje zaawansowany układ optyczny i skuteczny autofokus

Viltrox AF 75 mm f/1.2 XF Pro oferuje ekwiwalent 115 mm, a jego układ optyczny zbudowano w oparciu o 16 elementów w 11 grupach. Wśród nich znajdziemy 4 soczewki HR i 3 elementy ED, a przednia soczewka pokryta zostałą powłoką hydro- i oleofobową. Układ uzupełnia 11-listkową soczewką, która w parze z dużą jasnością oferować ma bardzo przyjemnie rozmycie nieostrości. Minimalna odległość ostrzenia to z kolei 88 cm.

Jak w przypadku wszystkich konstrukcji Viltroxa, jest to oczywiście szkło wyposażone w napęd autofokusu. Za ostrzenie odpowiada tu silnik krokowy STM, który według producenta oferować ma pełne wsparcie dla wszystkich trybów śledzenia w aparatach Fujifilm, a zastosowanie najnowszych algorytmów pozwoli na szybkie i skuteczne ostrzenie nawet przy bardzo małej głębi ostrości. O tym przekonamy się dopiero podczas ewentualnych testów, niemniej jednak slogan Pro zobowiązuje i mamy nadzieję, że producent stanął w tym wypadku na wysokości zadania.

Metalowa konstrukcja i uszczelnienia zapewnią wytrzymałość

Oprócz tego, otrzymujemy solidną metalową obudowę, która zostałą uszczelniona przed kurzem i zachlapaniami. Mamy też fizyczny przełącznik AF/MF, pokrętło przysłony z wyczuwalnym skokiem i złącze USB-C do ewentualnej aktualizacji firmware’u obiektywu. Przy tym wszystkim szkło zachowuje przyzwoite gabaryty (87 x 101 mm), choć nie należy do najlżejszych (670 g). Najlepiej sprawdzi się więc na dużych korpusach typu X-H2S czy X-H2.

Cena i dostępność

Najważniejszą jednak informacją jest chyba to, że mimo aspiracji do kategorii profesjonalnej, obiektyw Viltrox AF 75 mm f/1.2 XF Pro zachowuje przystępną cenę. W ramach przedsprzedaży obiektyw debiutuje w cenie 549 dolarów. Na polskim rynku zapłacimy za niego z kolei 2999 zł.

Obiektyw aktualnie dostępny jest wyłącznie w wersji z mocowaniem Fujifilm X, jednak według plotek już na początku 2023 roku pojawić ma się także wariant z mocowaniem Sony E.

W przypadku zakupów w polskim sklepie otrzymamy także możliwość bezpłatnego wydłużenia gwarancji na okres 5 lat.

Więcej informacji znajdziecie na stronie viltroxstore.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
W niedawnym wywiadzie przedstawiciele producenta zdradzili plany produkcji kolejnych obiektywów do Nikon Z. Czy przeniesiona zostanie cała oferta dostępna do Sony...
10
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Irix otwiera się na filmowców wykorzystujących aparaty Fujifilm. Od dzisiaj wszystkie obiektywy z serii Cine dostępne są również w wersji z bagnetem X.
1
Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 - nowy tele-zoom to kolejne szkło producenta, które wygląda bardzo znajomo
Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 - nowy tele-zoom to kolejne szkło producenta, które...
Leica zaprezentowała najnowszy przybytek w ofercie zoomów do systemu L-Mount. Model Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 to stosunkowo kompaktowa propozycja dla...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)