Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - superjasny, niedrogi odpowiednik 40 mm do Fujifilm X

Autor: Maciej Luśtyk

22 Sierpień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Zachęcony sukcesem modelu 75 mm f/1.2, Viltrox prezentuje kolejny obiektyw z serii Pro. Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF będąc odpowiednikiem jasnego, pełnoklatkowego obiektywu 40 mm z miejsca staje się jednym najciekawszych szkieł w systemie.

Zimowa premiera obiektywu Viltrox AF75 mm f/1.2 XF Pro sprawiła, że chiński producent momentalnie wskoczył do grona najważniejszych firm produkujących niezależną optykę. Okazało się bowiem, że obiektyw dorównujący profesjonalnym natywnym stałkom, a przy okazji unikalny w skali całego systemu, da się zaoferować w naprawdę przystępnej cenie, nie zmuszając użytkowników do chodzenia na trudne kompromisy.

Oryginalna portretówka była jednak tylko przedsmakiem dalszej ekspansji w segmencie profesjonalnym. Na rynku właśnie debiutuje model Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro, czyli dedykowany aparatom Fujifilm X (matryca APS-C) odpowiednik pełnoklatkowego modelu 40 mm, który z racji uniwersalnej ogniskowej i przyjemnej plastyki dla wielu może stać się nowym „standardem”.

Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro obiecuje profesjonalne rezultaty w bardzo przystępnej cenie

Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro bazuje na układzie 15 soczewek w 11 grupach, wśród których znajdziemy soczewkę asferyczne wyprodukowane przez markę Hoya, a także dwa elementy Super ED, 5 soczewek HR oraz wielowarstwowe nanopowłoki, zapewniające wysoki kontrast i minimalizujące odbicia światła.

W rezultacie, jak obiecuje producent, otrzymać mamy krystalicznie czysty obraz i wysoką rozdzielczość na całej powierzchni kadru, nawet przy nominalnej wartości przysłony. Jak na producenta niezależnej optyki, to dość odważna teza, ale model 75 mm f/1.2 pokazał już, że Viltrox nie rzuca słów na wiatr i naprawdę potrafi robić bardzo dobre optycznie obiektywy. Jeśli zaś chodzi o samą plastykę i głębię ostrości, otrzymamy efekty zbliżone do pełnoklatkowego obiektywu ze światłem f/2. Za przyjemniejsze niż zwykle rozmycie nieostrości odpowiadać będzie z kolei 11-listkowa przysłona.

Atrakcyjne rozmycie pozwoli uwydatnić krótka minimalna odległość ostrzenia, wynosząca 28 cm, a autofokus realizowany jest przez silnik krokowy STM, który według zapewnień oferować ma znakomitą precyzję i wydajność, pozwalając nam skutecznie pracować w każdej sytuacji.

Jak przystało na profesjonalny obiektyw, Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro został też uszczelniony i oferuje fizyczny pierścień przysłony, którego jednak nie przełączymy w tryb bezstopniowy. Całość zamknięta w metalowym tubusie o wymiarach 82 x 92 mm i wadze 560 g. O ile więc korpus jest względnie kompaktowy, to z pewnością nie należy do bardzo lekkich.

Cena i dostępność

Ewentualne niedogodności wynikające z gabarytów z pewnością zrekompensuje nam cena obiektywu. Viltrox kolejny raz wycenia obiektyw z serii Pro bardzo agresywnie. Za model Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro zapłacimy raptem 549 dolarów, czyli ok. 2250 zł. Biorąc pod uwagę polską cenę modelu 75 mm f/1.2 (2999 zł) i jego identyczną zachodnią cenę startową (549 dolarów) można zakładać, że nowe szkło trafi na polski rynek w takiej samej cenie jak poprzedni model z serii Pro.

Więcej informacji znajdziecie na stronach pergear.com i viltroxstore.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike zapowiada drugi po modelu 55 mm f/1.4 jasny obiektyw wyposażony w elektronikę, który może spodobać się amatorom pracującym aparatami APS-C. Tym razem to typowy standard,...
4
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan prezentuje zmodyfikowaną wersje obiektywu makro o powiększeniu 2:1. Nowy model nie pozwala na przesuwanie osi optycznej, ale za to będzie bardziej przystępnie wyceniony.
5
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Cosina zapowiada dwa nowe obiektywy standardowe Voigtlander. Oferują prawie identyczne układy optyczne, ale różnią się wyglądem.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)