Rozmycie

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
6
Optyka:
7
Budowa:
7
Marka:
Viltrox
Nasza ocena:

72%

Viltrox AF 85 mm f/1.8 STM ED IF jest jedynym, wyposażonym w system AF obiektywem zewnętrznego producenta, który zagościł na dobre w ofercie mocowania RF, otwierając drogę do niedrogich szkieł w bezlusterkowym systemie Canona. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.

Autor: Maciej Luśtyk

27 Maj 2022
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Rozmycie 

Obiektyw Viltrox AF 85 mm f/1.8 STM ED IF wyposażony jest w 9-listkową zaokrągloną przysłonę, która w połączeniu ze światłosiłą f/1.8 ma nam zaoferować przyjemne rozmycie nieostrości i kołową reprodukcję bokeh. W praktyce plastyka obiektywu prezentuje się dość atrakcyjnie, ale nie ma co liczyć na "techniczne" rezultaty oferowane przez natywne stałki.

Bokeh nie jest do końca koliste nawet przy szeroko otwartej przysłony, potrafi być dosyć nerwowe i charakteryzować się niekiedy jaśniejszymi obwódkami, przez co swoją charakterystyką obiektyw przypomina nieco niektóre starsze analogowe konstrukcje. Z pewnością więc nie ma co nastawiać się na perfekcję, ale niektórzy mogą właśnie tej niedoskonałości poszukiwać. Jedynym bardziej zauważalnym minusem jest to, że już przy przysłonie f/2.8 bokeh traci owalny kształt i staje się kanciaste.

Rozmycie w praktyce:

f/1.8

f/2

f/2.8

f/4

f/5.6

f/8

f/11

f/16

f/2

f/1.8
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nowe kompaktowe obiektywy APS-C w systemie Sony - pierwsze wrażenia
Nowe kompaktowe obiektywy APS-C w systemie Sony - pierwsze wrażenia
Modele Sony E 11 mm f/1.8, Sony E 15 mm f/1.4 G i Sony PZ 10-20 mm f/4 G zapowiadają nowe otwarcie w segmencie APS-C...
9
Irix 21 mm f/1.4 - test obiektywu
Irix 21 mm f/1.4 - test obiektywu
Kolejna jasna stałka szwajcarskiego producenta. Czy nowy Irix 21 mm f/1.4, mimo braku autofokusa, przekona do siebie doskonale dopracowaną optyką i ergonomią? Sprawdzamy, jak spisuje się w...
22
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II - test obiektywu
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II - test obiektywu
Druga generacja modelu Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM to próba sprawienia, by jeden z najbardziej uniwersalnych zoomów na rynku stał się jeszcze bardziej...
48
Powiązane artykuły