Nikon Nikkor Z 28 mm f/2.8 SE - test obiektywu

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9.5
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Optyka:
7
Budowa:
8
Nasza ocena:

81%

Jest rekordowo tani, lekki i poręczny, na dodatek tak uniwersalny, że może pełnić rolę wszechstronnej stałki zarówno z pełnoklatkowym aparatem, jak i korpusem z matrycą APS-C. Sprawdzamy jego możliwości.

Autor: Krzysztof Mularczyk

27 Grudzień 2021
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Ogniskowa 28 mm, niegdyś bardzo popularna, teraz wraca do łask, choć na rynku tego typu stałek ciągle nie ma za wiele. Co ciekawe Nikon zaprezentował ten obiektyw razem z korpusem Z fc, czyli aparatem wyposażonym w matrycę APS-C. Nawet stylistycznie zadbał o to, by wygląd tego obiektywu pasował do analogowej charakteru aparatu. W ten sposób na rynek trafił dobrze przemyślany, poręczny zestaw w stylu retro ze stałką, będącą odpowiednikiem uniwersalnej pełnoklatkowej 40-tki.

W tym wszystkim, wielu osobom mogło jednak umknąć, że Nikkor Z 28 mm f/2.8 to przecież konstrukcja pełnoklatkowa. Jasna, lekka i poręczna w sam raz, jako obiektyw na co dzień. Być może dlatego Nikon niedawno zapowiedział też jego drugą wersję. Optycznie bez zmian, ale o zmienionym wyglądzie, podobnym do innych obiektywów Nikkor Z, aby stylistycznie od nich nie odstawał. Od wersji SE jest nawet tańszy.

W naszych rękach mieliśmy wersję Nikkor Z 28 mm f/2.8 SE, czyli stylizowaną na czasy analogowe. Testowaliśmy go zarówno z korpusem pełnoklatkowym Z 7, jak i APS-C - Nikonem Z fc.  Jak wypadł w praktyce? Sprawdźcie!

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 100-300 mm f/2.8L IS USM - test praktyczny i zdjęcia przykładowe (RAW)
Canon RF 100-300 mm f/2.8L IS USM - test praktyczny i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowy teleobiektyw ma przyciągnąć zawodowców szerokim zakresem ogniskowych, stałą jasnością f/2.8 oraz stosunkowo małą wagą. Sprawdziliśmy, czy uda mu się to mimo wysokiej ceny…
13
Nikon Nikkor Z 85 mm f/1.2 S - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 85 mm f/1.2 S - zdjęcia przykładowe [RAW]
Najjaśniejsza natywna portretówka w systemie Nikon Z ma oferować ponadprzeciętną jakość optyczną i szybki autofokus. Jest jednak naprawdę duża a przy tym debiutuje w zaporowej dla wielu cenie....
29
Sony FE 50 mm f/1.4 GM - test obiektywu
Sony FE 50 mm f/1.4 GM - test obiektywu
Po 7 latach Sony pokazuje wreszcie zastępstwo dla wysłużonego obiektywu Zeissa w postaci nowej konstrukcji z serii G Master. Sony FE 50 mm f/1.4 GM jest kompaktowy,...
9
Powiązane artykuły