Nikon Nikkor Z 28 mm f/2.8 SE - test obiektywu

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9.5
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Optyka:
7
Budowa:
8
Nasza ocena:

81%

Jest rekordowo tani, lekki i poręczny, na dodatek tak uniwersalny, że może pełnić rolę wszechstronnej stałki zarówno z pełnoklatkowym aparatem, jak i korpusem z matrycą APS-C. Sprawdzamy jego możliwości.

Autor: Krzysztof Mularczyk

27 Grudzień 2021
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Ogniskowa 28 mm, niegdyś bardzo popularna, teraz wraca do łask, choć na rynku tego typu stałek ciągle nie ma za wiele. Co ciekawe Nikon zaprezentował ten obiektyw razem z korpusem Z fc, czyli aparatem wyposażonym w matrycę APS-C. Nawet stylistycznie zadbał o to, by wygląd tego obiektywu pasował do analogowej charakteru aparatu. W ten sposób na rynek trafił dobrze przemyślany, poręczny zestaw w stylu retro ze stałką, będącą odpowiednikiem uniwersalnej pełnoklatkowej 40-tki.

W tym wszystkim, wielu osobom mogło jednak umknąć, że Nikkor Z 28 mm f/2.8 to przecież konstrukcja pełnoklatkowa. Jasna, lekka i poręczna w sam raz, jako obiektyw na co dzień. Być może dlatego Nikon niedawno zapowiedział też jego drugą wersję. Optycznie bez zmian, ale o zmienionym wyglądzie, podobnym do innych obiektywów Nikkor Z, aby stylistycznie od nich nie odstawał. Od wersji SE jest nawet tańszy.

W naszych rękach mieliśmy wersję Nikkor Z 28 mm f/2.8 SE, czyli stylizowaną na czasy analogowe. Testowaliśmy go zarówno z korpusem pełnoklatkowym Z 7, jak i APS-C - Nikonem Z fc.  Jak wypadł w praktyce? Sprawdźcie!

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 75 mm f/1.2 XF Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Viltrox AF 75 mm f/1.2 XF Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Pierwsze szkło Viltrox z linii Pro aspiruje do miana najdoskonalszego obiektywu portretowego w systemie Fujifilm X. Jego możliwości mieliśmy okazję przetestować...
39
Sigma Sport 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma Sport 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma kontynuuje rozwój serii obiektywów do bezlusterkowców i wprowadza do oferty przeprojektowany teleobiektyw Sport 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS z mocowaniem Sony E i L-mount. Wszystko wskazuje...
44
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD do Nikon Z - zdjęcia przykładowe [RAW]
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD do Nikon Z - zdjęcia przykładowe [RAW]
Do sprzedaży wchodzi właśnie Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD z mocowaniem Nikon Z. Ten teleobiektyw stanowi jednocześnie zapowiedź rozszerzenia oferty japońskiego producenta o nowe...
22
Powiązane artykuły