Nikon Nikkor Z 28 mm f/2.8 SE - test obiektywu

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9.5
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Optyka:
7
Budowa:
8
Nasza ocena:

81%

Jest rekordowo tani, lekki i poręczny, na dodatek tak uniwersalny, że może pełnić rolę wszechstronnej stałki zarówno z pełnoklatkowym aparatem, jak i korpusem z matrycą APS-C. Sprawdzamy jego możliwości.

Autor: Krzysztof Mularczyk

27 Grudzień 2021
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Ogniskowa 28 mm, niegdyś bardzo popularna, teraz wraca do łask, choć na rynku tego typu stałek ciągle nie ma za wiele. Co ciekawe Nikon zaprezentował ten obiektyw razem z korpusem Z fc, czyli aparatem wyposażonym w matrycę APS-C. Nawet stylistycznie zadbał o to, by wygląd tego obiektywu pasował do analogowej charakteru aparatu. W ten sposób na rynek trafił dobrze przemyślany, poręczny zestaw w stylu retro ze stałką, będącą odpowiednikiem uniwersalnej pełnoklatkowej 40-tki.

W tym wszystkim, wielu osobom mogło jednak umknąć, że Nikkor Z 28 mm f/2.8 to przecież konstrukcja pełnoklatkowa. Jasna, lekka i poręczna w sam raz, jako obiektyw na co dzień. Być może dlatego Nikon niedawno zapowiedział też jego drugą wersję. Optycznie bez zmian, ale o zmienionym wyglądzie, podobnym do innych obiektywów Nikkor Z, aby stylistycznie od nich nie odstawał. Od wersji SE jest nawet tańszy.

W naszych rękach mieliśmy wersję Nikkor Z 28 mm f/2.8 SE, czyli stylizowaną na czasy analogowe. Testowaliśmy go zarówno z korpusem pełnoklatkowym Z 7, jak i APS-C - Nikonem Z fc.  Jak wypadł w praktyce? Sprawdźcie!

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III VXD G2 - test obiektywu
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III VXD G2 - test obiektywu
Po raptem 3 latach od premiery pierwowzoru, Tamron prezentuje drugą generację jednego ze swoich najbardziej popularnych obiektywów. Poprawiono wiele, zachowując...
24
Nikon Nikkor Z 24-120 mm f/4 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 24-120 mm f/4 S - zdjęcia przykładowe
To odpowiednik bardzo popularnej wersji lustrzankowej, ale teraz bez wbudowanej stabilizacji. Obejrzyjcie zdjęcia przykładowe i sprawdźcie, jak nowy Nikkor Z 24-120 mm f/4 S sprawdza się w...
32
Tamron 35-150 mm f/2-2.8 Di III VXD - test obiektywu
Tamron 35-150 mm f/2-2.8 Di III VXD - test obiektywu
Najnowszy Tamron 35-150 mm f/2-2.8 Di III VXD to jeden z najciekawszych, ale i najdroższych zoomów producenta, a także obiektyw, dla którego na próżno szukać...
46
Powiązane artykuły