Nikon Z fc - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Ergonomia:
7
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Nasza ocena:

82%

Oparty na matrycy APS-C, ale wystylizowany na wzór legendarnego FM2. Czy Nikonowi udał się powrót do korzeni? Sprawdzamy co potrafi nowy Z fc - bez sentymentów.

Autor: Krzysztof Mularczyk

30 Listopad 2021
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Nikon nie ma zbyt dużego doświadczenia w projektowaniu cyfrowych aparatów na wzór analogowych. Debiutował w tym pod koniec 2013 roku lustrzanką Df. Była wyposażona w pełnoklatkową matrycę z reporterskiego D4, uszczelnienia na poziomie D800 oraz autofokus z wizjerem i LCD z D610. Stylistyka Df wyraźnie kojarzyła się z lustrzankami analogowymi, ale koncepcja designerów była dosyć luźna. I choć spotkał się z ciepłym przyjęciem, sukcesu rynkowego nie odniósł, prawdopodobnie z racji zbyt wygórowanej ceny w stosunku do możliwości. Nikon Df nie miał następcy a producent już nie nawiązywał do starych czasów. Aż do teraz.

Nikon Z fc do drugie podejście, ale jego historia przedstawia się inaczej. To bezlusterkowiec, w dodatku z matrycą APS-C. Wyglądem dosyć wiernie przypomina kultową lustrzankę Nikon FM2, wprowadzoną do sprzedaży w 1982 roku. Aparaty łączy kształt, rozmiar, a nawet waga. Ale pod kątem specyfikacji technicznej Nikon Z fc przypomina wiernie model Z50.

Bazuje na 20,7-milionowej matrycy obsługiwanej przez procesor Expeed 6 i może fotografować z prędkością do 11 kl./s z pełnym wsparciem autofokusa lub 9 kl./s przy zapisie 14-bitowym. Nagrywa też filmy 4K, rejestrując obraz z całego przetwornika.

Ponadto ma odchylany na bok wyświetlacz o przekątnej 3” i rozdzielczości 1.04 Mp oraz elektroniczny wizjer 2.36 Mp. Nie zabrakło złącza USB-C do bezpośredniego ładowania i stałego zasilania oraz łączności bezprzewodowej. Pod analogowa maską Nikon Z fc kryje więc spory potencjał technologiczny. Czy producentowi udało się z sukcesem połączyć tradycję z nowoczesnością? Sprawdźmy!

W zestawie handlowym znajdziemy:

  • akumulator EN-EL25
  • pasek na ramię
  • dekielek na body
  • ładowarkę MH-32

Porównanie rozmiarów matrycy:

Więcej o aparacie Nikon Z fc:

Nikon Zfc - powrót legendy, czyli FM2 w wersji cyfrowej

Nikon Zfc - pierwsze wrażenia

Nikon Z fc - zdjęcia przykładowe

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-1 - test aparatu
OM System OM-1 - test aparatu
Pierwszy model pod nową marką, zbudowano na solidnych fundamentach cenionego Olympusa E-M1 III. Ale czy warstwowy sensor, szybki procesor, inteligentny AF i wydajny tryb seryjny wystarczą, by...
33
Canon EOS R10 + RF-S 18-45 mm f/4.5-6.3 IS STM - pierwsze zdjęcia i filmy testowe [RAW]
Canon EOS R10 + RF-S 18-45 mm f/4.5-6.3 IS STM - pierwsze zdjęcia i filmy testowe [RAW]
Podczas wydarzenia marki Canon mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się najnowszym konstrukcjom producenta i sprawdzić je w trudnych warunkach. Zobaczcie, jak radzi sobie najtańszy...
27
Canon EOS R7 - pierwsze zdjęcia i filmy testowe [RAW]
Canon EOS R7 - pierwsze zdjęcia i filmy testowe [RAW]
Canon EOS R7 to bardziej zaawansowany model spośród dwóch zaprezentowanych niedawno bezlusterkowych korpusów z matrycą APS-C. W nasze ręce wpadł nareszcie finalny egzemplarz, dzielimy się więc...
46