Nikon Z fc - Filmowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Ergonomia:
7
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Nasza ocena:

82%

Oparty na matrycy APS-C, ale wystylizowany na wzór legendarnego FM2. Czy Nikonowi udał się powrót do korzeni? Sprawdzamy co potrafi nowy Z fc - bez sentymentów.

Autor: Krzysztof Mularczyk

30 Listopad 2021
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Filmowanie

Z fc dziedziczy funkcje filmowe po Z50, a dodatkowo oferuje wykrywanie oka. To duże udogodnienie. Do dyspozycji mamy zatem nagrywanie 4K UHD 30, 25 i 24p (z całej powierzchni matrycy), Full HD do 120 kl./s oraz 4-krotnie spowolnione filmy Full HD prosto z aparatu.

Choć AF w trakcie filmowania sprawdza się rewelacyjnie, jest szybki i pozwala na płynne przeostrzenia, podczas ręcznego ustawiania ostrości można posiłkować się funkcją focus peaking. Aparat oferuje także zebrę i ręczną kontrolę ekspozycji.

Jakość nagrywanego materiału jest przy tym bardzo dobra. Filmy są płynne, o przyjemnej kolorystyce i kontraście. Trzeba naprawdę dynamicznej sceny, aby dał o sobie znać rolling shutter, dobrze korygowana jest także mora.

W połączeniu z ruchomym wyświetlaczem Nikon Z fc jest więc świetnym narzędziem do filmowania na co dzień. Jeśli jednak chcielibyśmy filmować w 4K z ręki to z pewnością rozczaruje nas brak stabilizacji. Gimbal albo statyw to konieczność. Przy nagrywaniu Full HD drżenia obrazu aż tak nie odczujemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
18
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – test praktyczny (+RAW)
Druga generacja tego nie-do-końca-klasycznego tele to ważne zmiany, które przybliżają go do segmentu profesjonalnego. A pod niektórymi względami nawet je wyprzedza. Co potrafi i dla kogo jest...
39
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-1 Mark II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja OM System OM-1 przynosi nowe funkcje i jeszcze większą wydajność. Sprawdzamy, jak najnowszy flagowy aparat systemu Micro 4/3 spisuje się w praktyce.
36
Powiązane artykuły