Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Autofokus

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
9
Optyka:
7
Budowa:
8
Nasza ocena:

87%

Niedroga, jasna i kompaktowa 35-tka to obiektyw, którego w systemie Sony brakowało chyba najbardziej. Do tego producent obiecuje świetną optykę. Sprawdzamy czy rzeczywiście ma szansę przekonać do siebie także bardziej wybrednych fotografów.

1

Autor: Maciej Luśtyk

28 Kwiecień 2020
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Autofokus

Obiektyw Sony Fe 35 mm f/1.8 wyposażono w elektromagnetyczny, bezkontaktowy silnik liniowy, który w parze z lekką i kompaktową konstrukcją obiektywu pozwala na bardzo szybkie i sprawne ostrzenie. Prawdę mówiąc nie przydarzyła nam się sytuacja, by obiektyw nie nadążał za systemem AF. Ustawianie ostrości sprowadza się do pojedynczego ruchu soczewek i jest praktycznie bezgłośne.

Przoestrzanie przez cały zakres zajmuje około 0,2-0,25 sekundy - dochodzimy więc do limitu prędkości, z jaką jesteśmy w stanie ustawić ostrość w trybie pojedynczym S-AF Sony. Na szybszą reakcję możemy liczyć w przypadku trybu ciągłego C-AF, z którym obiektyw doskonale współpracuje i w którym ostrość ustawiana jest praktycznie na bieżąco. Zwłaszcza jeśli fotografujemy portrety i używamy systemu śledzenia twarzy i oka.

Jedynie czasem w trybie pojedynczym zdarzało się, że obiektyw wyostrzył nieco zbyt blisko, lub zbyt daleko, ale tutaj raczej należałoby doszukiwać się problemów w pracy AF korpusu, a nie optyki.

Co ucieszy niektórych purystów, to fakt, że obiektyw oferuje liniowe przełożenie pierścienia ostrości, dzięki czemu podczas manualnego ostrzenia określony obrót zawsze będzie skutkował takim samym zakresem przesunięcia ostrości. Przydatne na przykład, jeśli ktoś chciałby używać obiektywu do filmowania i podpiąć system follow focus, lub też ręcznie odtworzyć podobne przeostrzenie w przypadku powtórki ujęcia.

Wolelibyśmy jednak, by ruszał się on z nieco większym oporem. Choć otrzymujemy liniowe przełożenie na ruch soczewek, nawet delikatne muśnięcie jest w stanie zmienić jego pozycję. Trudno jednak od konstrukcji z tego segmentu wymagać wszystkiego.

Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Najnowszy pełnoklatkowy zoom Tamrona z mocowaniem Sony E, to konstrukcja na pewno lekka i uniwersalna. A jak wypada pod względem optycznym? W nasze ręce trafił już...
3
1
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S to najnowszy szerokokątny zoom do bezlusterkowców Nikon Z. Prezentujemy zdjęcia przykładowe wykonane tym obiektywem w połączeniu z najnowszym aparatem Nikon Z6...
6
1
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Najnowsza 35-tka Samyanga proponuje alternatywę dla natywnego obiektywu Sony w dużo niższej cenie. Czy przypłacimy to jakością obrazu? Zobaczcie zdjęcia...
14
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)