Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Konstrukcja

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
9
Optyka:
7
Budowa:
8
Nasza ocena:

87%

Niedroga, jasna i kompaktowa 35-tka to obiektyw, którego w systemie Sony brakowało chyba najbardziej. Do tego producent obiecuje świetną optykę. Sprawdzamy czy rzeczywiście ma szansę przekonać do siebie także bardziej wybrednych fotografów.

1

Autor: Maciej Luśtyk

28 Kwiecień 2020
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Konstrukcja

Producent obiecuje, że optyka nowego szkła stoi na wysokim poziomie i jest w stanie zagwarantować nam ostry obraz na całej powierzchni kadru. Układ optyczny obiektywu składa się  z 11 elementów w 9 grupach, w tym z jednej soczewki asferycznej, która "eliminuje aberrację optyczną i zapewnia wysoką rozdzielczość na obrzeżach obrazu”.

Układ optyczny obiektywu 35 mm f/1.8. Soczewka asferyczna oznaczona na fioletowo

Do tego 9-listkowa, zaokrąglona przysłona, którą domkniemy do wartości f/22 i która zagwarantować ma nam plastyczne rozmycie nieostrości, choć jak widzimy, nie mamy tu do czynienia ze specjanie zaokrąglonymi listkami przysłony toteż przy mocniejszym domknięciu raczej nie będziemy mogli liczyć na kołowy charakter bokeh.

Choć układ optyczny nie zapewnia nam zaawansowanych powłok antyodblaskowych czy innych specjalnych soczewek poza wspomnianym elementem asferycznym, szkło wygrywać ma praktycznością i gabarytami. Obiektyw waży raptem 280 g, przy wymiarach 65,6 x 73 mm, a dodatkowo oferuje szereg udogodnień konstrukcyjnych.

Przede wszystkim Sony FE 35 mm f/1.8 oferować ma szybki, cichy i precyzyjny autofokus, a to dzięki zastosowaniu elektromagnetycznego, bezkontaktowego silnika liniowego, który ma być przydatny zarówno podczas fotografowania, jak i filmowania i w pełni wykorzystywać możliwości najnowszych zaawansowanych technologii AF (Real Time Tracking i Real Time Eye AF) oferowanych przez najświeższe korpusy z oferty producenta. W precyzyjnym ostrzeniu pomóc ma tam także pierścień ostrości z linowym przełożeniem obrotu na ruch soczewek. Warto też wspomnieć o wyjątkowo krótkiej minimalnej odległości ostrzenia 22 cm, co pozwoli atrakcyjnie uchwycić także detale (maksymalne powiększenie 0,24 x).

Do tego standardowo już przycisk funkcyjny na tubusie, przełącznik AF/MF oraz uszczelnienia przed kurzem i zachlapaniami, co w przypadku budżetowych konstrukcji nie zawsze jest tak oczywiste.

W praktyce szkło prezentuje się wyjątkowo przyjemnie. Choć nie jest to na pewno najpiękniejszy obiektyw w ofercie, świetne wrażenie robi jego kompaktowość. Trudno też przyczepić się do staranności wykonania. Metalowy tubus sprawia wrażenie wytrzymałego, a jego niska waga sprawia, że staje się doskonałym kompanem na niezobowiązujące wypady z aparatem. 

Schemat uszczelnień modelu FE 35 mm f/1.8

Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Najnowszy pełnoklatkowy zoom Tamrona z mocowaniem Sony E, to konstrukcja na pewno lekka i uniwersalna. A jak wypada pod względem optycznym? W nasze ręce trafił już...
3
1
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S to najnowszy szerokokątny zoom do bezlusterkowców Nikon Z. Prezentujemy zdjęcia przykładowe wykonane tym obiektywem w połączeniu z najnowszym aparatem Nikon Z6...
6
1
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Najnowsza 35-tka Samyanga proponuje alternatywę dla natywnego obiektywu Sony w dużo niższej cenie. Czy przypłacimy to jakością obrazu? Zobaczcie zdjęcia...
14
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)