Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Cena / Jakość:
7.5
Optyka:
9
Budowa:
8
Marka:
Sigma
Nasza ocena:

89%

Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!

5
Michał Chrzanowski
21 Czerwiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Podsumowanie

Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART to bez wątpienia obiektyw, który w rękach profesjonalisty pokaże pełnię swoich możliwości. Ten natomiast nie powinien mieć większych powodów do narzekań i niezadowolenia. Wszystko dlatego, że producent stanął na wysokości zadania i dostarczył konstrukcję opracowaną w najdrobniejszym calu.

Metalowy i w pełni uszczelniony tubus jest wręcz synonimem wytrzymałości i odporności na najtrudniejsze warunki pogodowe. Jednakże waga i rozmiary tego obiektywu mogą już skutecznie odstraszać. Stałka Sigmy jest jedną z największych i najcięższych w segmencie portretowych szkieł. Na ten stan niewątpliwie składa się wyjątkowo rozbudowany układ optyczny, który składa się z aż 17 soczewek w 12 grupach. Dla porównania główny konkurent w postaci Nikona AF-S Nikkor 105 mm f/1.4E ED ma 14 elementów rozmieszczonych w 9 grupach, co przełożyło się na jego mniejsze gabaryty.

Z kolei jakość obrazu to najmocniejsza strona Sigmy. Rozdzielczość plików RAW stoi na wysokim poziomie. Warto jednak zauważyć, że wyrazistość na f/1.4 minimalnie odstaje od reszty przysłon i pod tym względem przegrywa też walkę z Nikonem, który zapewnia nieznacznie ostrzejszy obrazek. Mimo to Sigma prezentuje się od niego lepiej w przypadku korygowania wad optyki. W istocie aberracja chromatyczna, dystorsja i winietowanie praktycznie nie objawiają się na zdjęciach, co się chwali.

Pozytywnie oceniamy też autofokus, który w odpowiednich warunkach jest szybki i precyzyjny. Gorzej wypada natomiast w pracy pod słońce, gdzie często nie był w stanie ustawić ostrości, gdy światło znalazło się kontrze. 

Plusy

 • solidne i precyzyjne wykonanie uszczelnionego tubusu
 • elegancki i spójny wygląd z resztą szkieł z linii Art
 • współpraca ze stacją dokującą USB DOCK
 • cichy i precyzyjny autofokus
 • dobra rozdzielczość obrazu w centrum i na brzegach
 • bardzo dobra kontrastowość, wyrazistość i kolorystyka
 • ponadprzeciętna plastyka zdjęć
 • mała aberracja chromatyczna
 • wręcz niezauważalna dystorsja
 • odpowiednio skorygowana winieta
 • bardzo dobra praca w kontrastowym oświetleniu

Minusy

 • bardzo doże rozmiary i waga (na tle konkurencji)
 • sposób mocowania osłony przeciwsłonecznej
 • problemy z ustawieniem ostrości w pracy pod słońce
 • niższa rozdzielczość na f/1.4
Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Olympus M.Zuiko Digital ED 12-200 mm f/3.5-6.3 - zdjęcia przykładowe
Olympus M.Zuiko Digital ED 12-200 mm f/3.5-6.3 - zdjęcia przykładowe
Niespotykany zakres ogniskowych o ekwiwalencie 24-400 mm, zaawansowana optyka, szybki AF, a także kompaktowa i w pełni uszczelniona konstrukcja - tak nowy uniwersalny...
12
2
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - test obiektywu
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - test obiektywu
Canon RF 85 mm f/1.2L USM ma wyznaczać nowe standardy w segmencie jasnych, portretowych szkieł. Sprawdźmy zatem, czy producent dokonał rewolucji i faktycznie...
9
6
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
40
5
Powiązane artykuły