Zeiss Touit 32 mm f/1.8 - test

Zeiss Touit 32 mm f/1.8 to standardowy obiektyw do systemu Sony NEX i Fujifilm X, dający ekwiwalent 48 mm dla małego obrazka. Przekonajcie się, jak wypadł w naszym teście.
1. Wstęp

Zeiss Touit 32 mm f/1.8 to standardowy obiektyw do bezlusterkowców Sony NEX i Fujifilm X. Jego nazwa - "Touit" - pochodzi od gatunku papug, które podobnie jak bezlusterkowce są "niewielkie i zwinne". Powinno się ją wymawiać jak angielski zwrot "do it".

Obiektyw ma autofokus i możliwość kontroli przysłony z poziomu korpusu. Wersja do systemu Sony NEX różni się znacząco od wersji Fujifilm X. Ta pierwsza ma duży pierścień ostrości, natomiast druga ma węższy pierścień ostrości i miejsce na pierścień przysłon.

Touit 32 mm f/1.8 to jasny uniwersalne szkło, które może być traktowane jako podstawowy obiektyw przeznaczony m.in. do portretu, fotografii ulicznej i zbliżeń.Zeiss Touit 32 mm f/1.8 kosztuje 3300 zł. To znacznie więcej niż Fujinon Fujinon XF 35mm f/1.4 R, którego cena to 2000 zł. Alternatywą może być również Sony E 35mm f/1.8 OSS, który jest dwukrotnie tańszy od Touita (1600 zł). Czy w takim razie szkło Zeissa warte jest swojej ceny? Zapraszamy do lektury testu - który zaprezentuje fizyczne osiągi tego obiektywu - oraz do pobrania zdjęć plenerowych umieszczonych na ostatniej stronie.

Obiektyw testowany był z aparatem Fujifilm X-Pro1 na standardowych ustawieniach.

Test został podzielony na następujące części:
Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0