Samyang 35mm f/1.4 ED AS UMC - test

Samyang 35mm f/1.4 ED AS UMC to najtańsza tego typu propozycja na rynku. Pomimo niskiej ceny koreańska propozycja jest prawie największą, najcięższą, ustępuje pod tym względem tylko Zeissowi. Samyang to także jedna z bardziej skomplikowanych konstrukcji. Jego cechą charakterystyczną jest brak autofokusa, czy warto w dzisiejszych czasach inwestować w tego typu konstrukcje? Zapraszamy do naszego testu.

Autor: Patryk Wiśniewski

15 Marzec 2013
Artykuł na: 23-28 minut

4. Ustawianie ostrości

W przypadku tego obiektywu ostrość ustawiamy manualnie. Wygodny szeroki pierścień umożliwia precyzyjny ruch, co w przypadku niewielkiej głębi ostrości jest niezwykle istotne. Użytkownicy systemu Nikon czy Pentaxa mają ułatwione zadanie, ponieważ obie wersję tego obiektywu są wyposażone w styki, dzięki czemu mamy potwierdzenie ostrości w puszce. Poza tym wersje ze stykami zapisują informacje o przysłonie w EXIF-ie.

W przypadku Canona są dwa rozwiązania albo kupimy obiektyw dedykowany do bagnetu F i przejściówkę z F na EF, która przeniesie tę informację. Jeżeli brzmi to zbyt skomplikowanie, możemy po prostu wymienić matówkę, na taką z klinem, którą znamy z tradycyjnych lustrzanek analogowych. Jest jeszcze opcja ostrzenia w trybie live view, ale w przypadku tak dużego obiektywu nie jest zbyt komfortowa.

skala głębi ostrości umieszczona na korpusie obiektywu Samyang 35mm f/1.4 ED AS UMC

Oczywiście powyższa sytuacja dotyczy przysłon z zakresu f/1.4-2.8, powyżej tych wartości i w przypadku wizjera pełnoklatkowej lustrzanki ostrzymy już bez dużych kłopotów.

Samyang jak przystało na obiektyw manualny oferuje wyraźną skalę głębi ostrości. Dzięki temu możemy wygodnie fotografować wykorzystując tzw. hiperfokalną lub po prostu ocenić odległość na oko.

1. Wstęp

2. Specyfikacja

3. Konstrukcja

4. Autofokus

5. Stabilizacja

6. Rozdzielczość RAW

7. Rozdzielczość JPEG

8. Rozmycie

9. Aberracja chromatyczna

10. Dystorsja

11. Winietowanie

12. Odblaski

13. Podsumowanie

14. Zdjęcia do pobrania

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G to najnowszy szerokokątny zoom z oferty Sony E, który łączy kompaktowe wymiary z przystępną ceną. Nowy obiektyw zabraliśmy na spacer po ulicach Londynu. Zobaczcie...
15
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Kolejny teleobiektyw w systemie Nikon Z jest alternatywą z jednej strony dla drogich, profesjonalnych stałek, a z drugiej klasycznych zoomów do dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, czy ta...
40
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Rozwiązywanie problemu którego nie ma, czy może przebłysk geniuszu? Sprawdzamy, co do zaoferowania ma Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - kompaktowa i tańsza alternatywa dla systemowego zooma...
36
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)