Samyang 35mm f/1.4 ED AS UMC - test

Samyang 35mm f/1.4 ED AS UMC to najtańsza tego typu propozycja na rynku. Pomimo niskiej ceny koreańska propozycja jest prawie największą, najcięższą, ustępuje pod tym względem tylko Zeissowi. Samyang to także jedna z bardziej skomplikowanych konstrukcji. Jego cechą charakterystyczną jest brak autofokusa, czy warto w dzisiejszych czasach inwestować w tego typu konstrukcje? Zapraszamy do naszego testu.
1. Wstęp

Samyang 35mm F1.4 ED AS UMC to najtańsza propozycja wśród jasnych obiektywów szerokokątnych. Jasna 35-tka na rynku kosztuje między 1650, a 1850 zł co jest rewelacyjną kwotą jak na te parametry.

Samyang to bardzo skomplikowana konstrukcja optyczna. Obiektyw składa się z 12 elementów w 10 grupach, w tym dwie soczewki ze szkła o wysokim współczynniku refrakcji oraz jeden element asferyczny. Powinno to zapewniać dobrą jakość obrazu i niewielką aberrację chromatyczną. Tego typu konstrukcja sprawiła jednak, że obiektyw jest największą propozycją w swojej klasie.

Samyang to uniwersalne szerokokątne szkło, które może znaleźć zastosowanie w wielu sytuacjach i tematach, takich jak: architektura, krajobraz, reportaż, reportaż ślubny czy portret. Dzięki dużemu otworowi względnemu przysłony umożliwi pracę w trudnych warunkach oświetleniowych. Ta sama cecha pozwoli na uzyskanie ładnego efektu bokeh.

Najważniejszą różnicą pomiędzy Samyangiem, a produktami konkurencji jest brak autofokusa. Obiektyw oferuje tylko manualne ostrzenie, jak w takim razie wypada na tle konkurenji? Czy warto dołożyć 2 razy więcej pieniędzy, żeby kupić Sigmę? Zapraszamy do lektury naszego pełnego testu.


Obiektyw testowany był z aparatem Canon 5D Mark III na standardowych ustawieniach aparatu.

Test został podzielony na następujące części:
1. Wstęp
2. Specyfikacja
3. Konstrukcja
4. Autofokus
5. Stabilizacja
6. Rozdzielczość RAW
7. Rozdzielczość JPEG
8. Rozmycie
9. Aberracja chromatyczna
10. Dystorsja
11. Winietowanie
12. Odblaski
13. Podsumowanie
14. Zdjęcia do pobrania

Komentarze
Polecane artykuły
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
6
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0