Samyang 35mm f/1.4 ED AS UMC - test

Samyang 35mm f/1.4 ED AS UMC to najtańsza tego typu propozycja na rynku. Pomimo niskiej ceny koreańska propozycja jest prawie największą, najcięższą, ustępuje pod tym względem tylko Zeissowi. Samyang to także jedna z bardziej skomplikowanych konstrukcji. Jego cechą charakterystyczną jest brak autofokusa, czy warto w dzisiejszych czasach inwestować w tego typu konstrukcje? Zapraszamy do naszego testu.
0
Patryk Wiśniewski
15 Marzec 2013
Artykuł na: 23-28 minut
1. Wstęp

Samyang 35mm F1.4 ED AS UMC to najtańsza propozycja wśród jasnych obiektywów szerokokątnych. Jasna 35-tka na rynku kosztuje między 1650, a 1850 zł co jest rewelacyjną kwotą jak na te parametry.

Samyang to bardzo skomplikowana konstrukcja optyczna. Obiektyw składa się z 12 elementów w 10 grupach, w tym dwie soczewki ze szkła o wysokim współczynniku refrakcji oraz jeden element asferyczny. Powinno to zapewniać dobrą jakość obrazu i niewielką aberrację chromatyczną. Tego typu konstrukcja sprawiła jednak, że obiektyw jest największą propozycją w swojej klasie.

Samyang to uniwersalne szerokokątne szkło, które może znaleźć zastosowanie w wielu sytuacjach i tematach, takich jak: architektura, krajobraz, reportaż, reportaż ślubny czy portret. Dzięki dużemu otworowi względnemu przysłony umożliwi pracę w trudnych warunkach oświetleniowych. Ta sama cecha pozwoli na uzyskanie ładnego efektu bokeh.

Najważniejszą różnicą pomiędzy Samyangiem, a produktami konkurencji jest brak autofokusa. Obiektyw oferuje tylko manualne ostrzenie, jak w takim razie wypada na tle konkurenji? Czy warto dołożyć 2 razy więcej pieniędzy, żeby kupić Sigmę? Zapraszamy do lektury naszego pełnego testu.


Obiektyw testowany był z aparatem Canon 5D Mark III na standardowych ustawieniach aparatu.

Test został podzielony na następujące części:
1. Wstęp
2. Specyfikacja
3. Konstrukcja
4. Autofokus
5. Stabilizacja
6. Rozdzielczość RAW
7. Rozdzielczość JPEG
8. Rozmycie
9. Aberracja chromatyczna
10. Dystorsja
11. Winietowanie
12. Odblaski
13. Podsumowanie
14. Zdjęcia do pobrania

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Poprzednia

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Co potrafi najjaśniejsza (i najdroższa) stałka Nikon Nikkor? W nasze ręce wpadł jeden z pierwszych egzemplarzy tego niezwykłego szkła. Oto nasze pierwsze...
54
10
Fujifilm Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR - test autorski
Fujifilm Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR - test autorski
Fujifilm rozpędza się w segmencie średnioformatowej optyki GF, ale nie zapomina o rozwoju linii XF. Jej najmłodszym członkiem jest uniwersalny zoom 16-80 mm f/4. Grzechem byłoby go nie...
5
21
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Pierwszy obiektyw z reporterskiej "świętej trójcy" systemu R trafił już na rynek. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
13
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)