Samyang 35mm f/1.4 ED AS UMC - test

Samyang 35mm f/1.4 ED AS UMC to najtańsza tego typu propozycja na rynku. Pomimo niskiej ceny koreańska propozycja jest prawie największą, najcięższą, ustępuje pod tym względem tylko Zeissowi. Samyang to także jedna z bardziej skomplikowanych konstrukcji. Jego cechą charakterystyczną jest brak autofokusa, czy warto w dzisiejszych czasach inwestować w tego typu konstrukcje? Zapraszamy do naszego testu.

Autor: Patryk Wiśniewski

15 Marzec 2013
Artykuł na: 23-28 minut

3. Konstrukcja

Obudowa obiektywu Samyang 35mm f/1.4 ED AS UMC wykonana jest z wysokiej jakości metalu. Została pokryta matowym czarnym lakierem. Konstrukcje sprawia wrażenie wyjątkowo solidnej. Metalowy bagnet w przypadku wersji do Canona nie posiada niestety żadnego chipa, który umożliwiłby przekazanie jakiejkolwiek informacji do korpusu. Dużo lepiej wygląda sytuacja w przypadku propozycji z bagnetem F, która komunikuje się z body oraz potwierdza ostrość.

Jako manualny obiektyw Samyang oferuje świetny pierścień ostrości. Szeroki, gruby (zajmuje prawie dwie trzecie obudowy), pokryty rowkowaną gumą, która umożliwia pewny chwyt. Pierścień chodzi z delikatnym oporem, co zasługuje na pochwałę nie zaobserwowaliśmy żadnych luzów w jego pracy.

Przedni dekielek ma dość wygodny uchwyt, który umożliwia łatwe zamocowanie, chroniąc przednią soczewkę. Zestaw handlowy został uzupełniony o osłonę przeciwsłoneczną, pokrowiec i tylny dekielek.

Potężne wymiary tej propozycji oraz solidna waga sprawiają, że z mniejszymi lustrzankami zestaw będzie zdecydowanie przeważony. W przypadku 5D mark III, z którym testowaliśmy ten obiektyw nie mieliśmy z tym problemów.

Oczywiście na obiektywnie nie znajdziemy żadnego przełącznika, w końcu mamy do czynienia z tradycyjną, manualną konstrukcją.

Samyang 35mm f/1.4 ED AS UMC składa się z 12 elementów w 10 grupach, w tym dwie soczewki ze szkła o wysokim współczynniku refrakcji oraz jeden element asferyczny. Średnica mocowania filtra wynosi 77 mm, a minimalna odległość ostrzenia to 0,3 m. W konstrukcji szkła zastosowano 8-listkową przesłonę, pracującą w zakresie f/1.4-f/22. Kąt widzenia obiektywu to 63 stopnie (w przypadku pełnej klatki).

Obiektyw został wyprodukowany w Korei, a jego waga to około 660 gram, wymiary około 111 x 83 mm, warto jednak wziąć pod uwagę, że obie wartości ulegają nieznacznej zmianie w zależności od bagnetu.

1. Wstęp

2. Specyfikacja

3. Konstrukcja

4. Autofokus

5. Stabilizacja

6. Rozdzielczość RAW

7. Rozdzielczość JPEG

8. Rozmycie

9. Aberracja chromatyczna

10. Dystorsja

11. Winietowanie

12. Odblaski

13. Podsumowanie

14. Zdjęcia do pobrania

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G to najnowszy szerokokątny zoom z oferty Sony E, który łączy kompaktowe wymiary z przystępną ceną. Nowy obiektyw zabraliśmy na spacer po ulicach Londynu. Zobaczcie...
15
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Kolejny teleobiektyw w systemie Nikon Z jest alternatywą z jednej strony dla drogich, profesjonalnych stałek, a z drugiej klasycznych zoomów do dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, czy ta...
40
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Rozwiązywanie problemu którego nie ma, czy może przebłysk geniuszu? Sprawdzamy, co do zaoferowania ma Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - kompaktowa i tańsza alternatywa dla systemowego zooma...
36
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)