Fujinon XF 18 mm f/2 R - test obiektywu

Fujinon XF 18 mm f/2 R to pierwszy szerokokątny obiektyw przeznaczony do bezlusterkowca Fujifilm X-Pro1. Na matrycy APS-C daje ekwiwalent 28mm o jasności f/2. Zapraszamy do lektury naszego testu oraz do zapoznania się z naszą procedurą zgodną ze standardami DxO.
0

Autor: Patryk Wiśniewski

20 Lipiec 2012
Artykuł na: 23-28 minut

Wstęp do procedury

Przedstawiamy pierwszy test obiektywu wykonany w oparciu o procedurę DxO. DxO to największa obecnie instytucja, która zajmuję się testowaniem sprzętu fotograficznego. Nasze studio testowe został przystosowane do ścisłych standardów DxO, dzięki czemu możemy być pewni otrzymywanych wyników.

Zgodnie z naszą procedurą testową sprawdzamy zestaw składający się z obiektywu i aparatu fotograficznego. Na podstawie określonych przez DxO standardów możemy zmierzyć wszystkie niezbędne fotografom cechy układu, które przekładają się na finalny obraz. Wszystkie testy staramy się przeprowadzać w oparciu o surowe pliki z aparatu. Jeżeli takiej możliwości nie mamy, ponieważ program nie jest jeszcze w stanie ich wczytać, konwertujemy je bez żadnej ingerencji do formatu TIFF. Przyglądamy się także plikom JPEG, aby móc określić na ile korpus ingeruje w zdjęcia i poprawia wady optyczne obiektywów.

Rozdzielczość mierzymy przy pomocy funkcji MTF50, która umożliwia opisanie jakości optycznej w zbliżonych kryteriach w jakich pracuje oko ludzkie. Wykres rozdzielczości prezentujemy zarówno dla surowych plików jak i plików JPEG, aby pokazać w jaki sposób algorytmy producenta wpływają na obraz. Umożliwia, nam to także ocenienie firmware'u aparatu pod kątem jakości zdjęć. Wyniki są standaryzowane do rozmiaru pełnej klatki, tak aby nasi czytelnicy mogli porównywać różne systemy.

Dalsze części naszej procedury skupiają się na sprawdzaniu wad optycznych. Dzięki tablicom testowym DxO jesteśmy w stanie precyzyjnie zmierzyć aberrację chromatyczną, winietowanie, dystorsję oraz rozmycie, które opisuje jakość obrazu generowanego przez zestaw aparat plus obiektyw. Wyniki aberracji oraz rozmycia są podawane zarówno dla właściwych wartości zarejestrowanych na matrycy, a także dla wartości znormalizowanych do odbitki 20x30cm. Rozmiar ten został wybrany przez DxO na podstawie wieloletnich badań prowadzonych wspólnie z francuskimi uniwersytetami. Na ich podstawie określono, że jest to rozmiar, w którym ludzie są w stanie najłatwiej znaleźć wady optyczne obiektywu. Odbitka takiej wielkości stawia dość duże wymagania z racji powiększenia obrazu oraz odległości z jakiej ją oglądamy.

Prezentowane przez nas testy to pierwsza wersja naszej procedury testowej. Będziemy ją ulepszać pod kątem zawartości merytorycznej, aby jak najlepiej opisywała optykę oraz obraz generowany przez nią razem z aparatem fotograficznym. Warstwa graficzna zostanie udoskonalona wraz z pojawieniem się nowego layoutu serwisu fotopolis.pl.

Zapraszamy do lektury pierwszego testu, który powstał zgodnie z naszą nową procedurą.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Poprzednia

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25 mm f/4 PRO - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe
Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25 mm f/4 PRO - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe
Ekwiwalent obiektywu 16-50 mm z serii PRO ma być uniwersalnym, wzorowym optycznie, kompaktowym szerokokątnym zoomem, który pokochają fotografowie krajobrazu czy...
0
0
Sigma 28-70 mm f/2.8 DG DN Contemporary - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Sigma 28-70 mm f/2.8 DG DN Contemporary - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Ten jasny standardowy zoom do bezlusterkowców Sony to mniejsza, lżejsza i przede wszystkim tańsza wersja modelu z zaawansowanej linii Art. Czy będzie jego największym rywalem? Oto nasz szybki...
0
0
Tamron 150-500 mm f/5-6.7 DI III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Tamron 150-500 mm f/5-6.7 DI III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy superzoom Tamrona to kompaktowa konstrukcja adresowana do entuzjastów fotografii sportu i przyrody. Oto nasz szybki test jednego z pierwszych egzemplarzy tego ciekawego szkła do...
0
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)