Fujinon XF 18 mm f/2 R - test obiektywu

Fujinon XF 18 mm f/2 R to pierwszy szerokokątny obiektyw przeznaczony do bezlusterkowca Fujifilm X-Pro1. Na matrycy APS-C daje ekwiwalent 28mm o jasności f/2. Zapraszamy do lektury naszego testu oraz do zapoznania się z naszą procedurą zgodną ze standardami DxO.

3. Konstrukcja

Wraz z obiektywem otrzymujemy dekielki przedni oraz tylni oraz osłonę przeciwsłoneczną, do której producent dodaje osobną zatyczkę.

Fujinon XF 18 mm f/2 R pod względem szerokości przypomina obiektywy znane z lustrzanek z matrycą APS-C. Jest jednak od nich zdecydowanie krótszy. Razem z dedykowanym aparatem Fujifilm X-Pro1 tworzy bardzo zgrabny i poręczny zestaw.


Obiektyw ma metalowy bagnet, mocowanie zostało oznaczone niewielką czerwoną kreską. Oprócz tego elementu na korpusie znajdują się dwa pierścienie: ostrości oraz przysłony. Pomimo swojego wyglądu obydwa są sterowane elektronicznie, a nie mechanicznie. Z przodu obiektywu umieszczono informację o ogniskowej, światłosile, średnicy filtra oraz powłokach antyrefleksyjnych

Szerokokątny (18 mm f/2 - odpowiednik 27 mm w małym obrazku) obiektyw, składa się z 8 elementów w 7 grupach, przy czym 2 soczewki są asferyczne. Średnica mocowania filtra wynosi 52mm, co miejmy nadzieję jest zwiastunem dobrej jakości obrazu. Przysłona składa się z siedmiu listków, możemy ją regulować co 1/3 EV.

To najlżejszy obiektyw z zaprezentowanych szkieł do nowego systemu - waży zaledwie 116 gramów bez zakrywki obiektywu i osłony przeciwsłonecznej. Obiektyw w Polsce kosztuje około 2600 złotych.
Komentarze
Polecane artykuły
Czy fotografia i zjawiska nadprzyrodzone to dobrana para? Odwiedziliśmy tegoroczny Fotofestiwal
3 Lip 2019
Z niektórymi miesiącami związane są nieodłącznie pewne wydarzenia. I tak czerwiec od razu kojarzy nam się z łódzkim Fotofestiwalem. Staramy się go odwiedzić co roku, choć na chwilę. Przyglądamy się tegorocznej edycji wydarzenia.
0
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0