Fujinon XF 18 mm f/2 R - test obiektywu

Fujinon XF 18 mm f/2 R to pierwszy szerokokątny obiektyw przeznaczony do bezlusterkowca Fujifilm X-Pro1. Na matrycy APS-C daje ekwiwalent 28mm o jasności f/2. Zapraszamy do lektury naszego testu oraz do zapoznania się z naszą procedurą zgodną ze standardami DxO.
0
Patryk Wiśniewski
20 Lipiec 2012
Artykuł na: 23-28 minut

3. Konstrukcja

Wraz z obiektywem otrzymujemy dekielki przedni oraz tylni oraz osłonę przeciwsłoneczną, do której producent dodaje osobną zatyczkę.

Fujinon XF 18 mm f/2 R pod względem szerokości przypomina obiektywy znane z lustrzanek z matrycą APS-C. Jest jednak od nich zdecydowanie krótszy. Razem z dedykowanym aparatem Fujifilm X-Pro1 tworzy bardzo zgrabny i poręczny zestaw.


Obiektyw ma metalowy bagnet, mocowanie zostało oznaczone niewielką czerwoną kreską. Oprócz tego elementu na korpusie znajdują się dwa pierścienie: ostrości oraz przysłony. Pomimo swojego wyglądu obydwa są sterowane elektronicznie, a nie mechanicznie. Z przodu obiektywu umieszczono informację o ogniskowej, światłosile, średnicy filtra oraz powłokach antyrefleksyjnych

Szerokokątny (18 mm f/2 - odpowiednik 27 mm w małym obrazku) obiektyw, składa się z 8 elementów w 7 grupach, przy czym 2 soczewki są asferyczne. Średnica mocowania filtra wynosi 52mm, co miejmy nadzieję jest zwiastunem dobrej jakości obrazu. Przysłona składa się z siedmiu listków, możemy ją regulować co 1/3 EV.

To najlżejszy obiektyw z zaprezentowanych szkieł do nowego systemu - waży zaledwie 116 gramów bez zakrywki obiektywu i osłony przeciwsłonecznej. Obiektyw w Polsce kosztuje około 2600 złotych.
Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Pierwszy obiektyw z reporterskiej "świętej trójcy" systemu R trafił już na rynek. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
13
2
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego...
18
4
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus i odporna budowa - taki ma być najnowszy Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Czy rzeczywiście to jedna z...
13
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)