Ricoh GR II - przegląd nowych funkcji

Zaprezentowany latem 2015 roku Ricoh GR II to na pierwszy rzut oka niewielka aktualizacja względem poprzedniego modelu. Chętnie wybierany przez fotografów ulicznych aparat otrzymał jednak szereg ciekawych usprawnień, w tym między innymi łączność bezprzewodową. Przyjrzeliśmy się im bliżej. Aparat przeszedł też procedurę testową w naszym laboratorium.
0
Maciej Luśtyk
9 Styczeń 2016
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

1. Wstęp

Gdy w czerwcu zeszłego roku, po dwóch latach od premiery poprzedniego modelu na rynku pojawił się Ricoh GR II, fani serii wydawali się być lekko rozczarowani niewielkimi usprawnienia względem pierwszego GR-a z matrycą APS-C. Otrzymujemy bowiem ten sam 16,2-milionowy sensor, stałoogniskowy obiektyw o ekwiwalencie 28 mm i świetle f/2.8 oraz bardzo podobną ogólną specyfikację. Żadne zmiany nie zaszły też na zewnątrz aparatu, choć akurat tego nie powinniśmy traktować jako wadę. Już wcześniejsza edycja Ricoha GR odznaczała się przecież doskonałą, chwaloną przez użytkowników ergonomią.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Jakie więc nowości zobaczymy w modelu GR II? Przede wszystkim pojawił się moduł Wi-Fi, pozwalający przesyłać zdjęcia na urządzenia mobilne oraz zdalnie sterować aparatem z poziomu smartfona. Aparat otrzymał też pojemniejszy bufor, nowe tryby efektowe oraz lekko usprawniony tryb filmowy. Usprawnień jednak jest więcej i choć z pozoru są one niewielkie, to na pewno ucieszą potencjalnych nabywców. Bliżej przyglądamy się im na kolejnych stronach.

Jako że pod względem konstrukcji i obsługi aparat prezentuje się identycznie, co poprzedni model, postanowiliśmy skupić się jedynie na sprawdzeniu nowych funkcji. Po więcej informacji na temat jego ergonomii i działania odsyłamy Was do testu pierwszego Ricoha GR. Nowy model przeszedł jednak pełną procedurę testową w naszym studiu. Wyniki prezentujemy w kolejnych działach.

Ze swoimi możliwościami aparat plasuje się w segmencie zaawansowanych, stałoogniskowych kompaktów i na rynku będzie konkurować głównie z modelami Fujifilm X100T i Nikona Coolpix A, ale może też zachęcić osoby zastanawiające się nad zakupem wyposażonego w matrycę Mikro Cztery Trzecie modelu Panasonic LX100 czy nawet pełnoklatkowych aparatów Leica Q, lub Sony RX1R II, zwłaszcza, że oferowany jest kilkukrotnie niższej od nich cenie, a oprócz rozdzielczości, nie ustępuje im możliwościami.

Na polskim rynku za aparat zapłacimy około 3350 zł

W zestawie handlowym, oprócz aparatu znajdziemy:

  • ładowarkę
  • instrukcję
  • pasek na nadgarstek
Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon D780 - zdjęcia przykładowe
Nikon D780 - zdjęcia przykładowe
Najnowszego Nikona D780 można by nazwać lustrzankowym wcieleniem modelu Z6. W końcu dzieli z nim lwią część specyfikacji, także matrycę. Czy jednak możemy oczekiwać po nim takiej samej jakości...
20
5
Canon EOS-1D X Mark III - pierwsze wrażenia
Canon EOS-1D X Mark III - pierwsze wrażenia
Najnowszy korpus Canona to zarazem najbardziej zaawansowana lustrzanka w historii. Czy to jednak wystarczy, żeby choć na pewien czas zdystansować konkurencję ze świata...
24
5
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
W nasze ręce wpadł już produkcyjny model najnowszego bezlusterkowca APS-C Nikona. Zobaczcie jak radzi sobie w praktyce.
8
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)