Czy na rynku pojawi się nowy analogowy kompakt?

Autor: Maciej Luśtyk

3 Październik 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Analogowe medium przeżywa renesans. Na rynku zaczyna jednak brakować aparatów, które pozwoliłyby w pełni wykorzystać jego potencjał. Z zamiarem stworzenia współczesnego analogowego kompaktu nosi się Japan Camera Hunter.

Choć możliwości fotografii cyfrowej dawno już przebiły to, co do zaoferowania ma film, pod pewnym względem aparaty analogowe wciąż pozostają niedoścignione. Mowa o zaawansowanych analogowych kompaktach, które świeciły triumfy w latach 90. XX wieku. Modele, takie jak Minolta TC-1, Nikon 28Ti, Contax T3 czy Yashica T5, to konstrukcje, których zalet nie udało się dotąd w pełni przenieść do świata cyfrowego.

Mamy co prawda modele takie jak Ricoh GR II, Nikon Coolpix A, Fujifilm X100F czy Sony RX1R II, jednak w 3 z 4 przypadków nie mamy do czynienia z pełnoklatkową matrycą, a przeszkodą jest także wysoka cena, która sprawia, że niewiele osób decyduje się na zakup tego typu aparatu. Nic więc dziwnego, że  szukający kompaktowego, ale jakościowego rozwiązania fotografowie, ciągle chętnie sięgają po wspomniane wcześniej analogowe kompakty, które łączą niewielkie rozmiary z jasnymi szkłami, zwykle o klasycznej ogniskowej 35 mm.

Czy na rynku jest miejsce na współczesny analogowy kompakt?

Niestety o aparaty te coraz trudniej. Gdy pojawiają się na aukcjach internetowych, ich ceny potrafią kilkukrotnie przewyższać ich pierwotną wartość. Osobną kwestią jest awaryjność elektroniki i trudności z naprawą tego typu leciwych konstrukcji. Czy więc dotarliśmy do punktu, w którym ma sens premiera współczesnego analogowego kompaktu. Tak twierdzi Bellamy Hunt, twórca bloga Japan Camera Hunter, który zapowiedział, że pracuje na tego typu aparatem.

Plany aparatu pokazane podczas trnasmisji

Podczas niedawnej transmisji Save Analog Cameras, organizowanej przez sklep Camera Ventures, Hunt zdradził, że prowadzi prace nad stworzeniem zaawansowanego, analogowego kompaktu, który miałby być odpowiedzią na potrzeby fotografów. Póki co nie zdradzał szczegółów na temat jego konstrukcji, ale mówił, że chciałby stworzyć aparat z obiektywem 28 lub 35 mm, wbudowaną lampą błyskową i możliwością regulacji ekspozycji. Całość miałaby być zamknięta w metalowej obudowie. Podczas prezentacji mieliśmy też okazję zobaczyć wczesne plany aparatu, ukazujące składaną konstrukcję obiektywu.

Kiedy projekt ujrzy światło dzienne?

Na razie nie wiadomo kiedy aparat miałby się pojawić na rynku, choć serwis Kosmo Foto twierdzi, że kompakt ma gotowy do testów już w 2018 roku. O tym czy tak się stanie przekonamy się zapewne w ciągu najbliższych miesięcy. Mamy nadzieję, że będzie to kolejne udane przedsięwzięcie Bellamy’ego Hunta. W poprzednich latach wprowadził on m.in. na rynek swój własny film monochromatyczny JHC Street Pan 400, który niedawno doczekał się także wersji średnioformatowej.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem kosmofoto.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Szósta generacja najbardziej stylowego aparatu Fujifilm to przede wszystkim lepsze podzespoły i większa wydajność. Obiektyw pozostaje bez zmian. Aparat pojawi się też w wersji limitowanej z...
29
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Według plotek, już w marcu ujrzymy najnowszą odsłonę flagowego pełnoklatkowego bezlusterkowca marki Leica. Oto, co oferować ma nadchodzący modele Leica SL3.
13
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Ile warte są chińskie aparaty z Aliexpress?
Przeglądając popularne portale zakupowe łatwo natknąć się na oferty wyjątkowo tanich aparat cyfrowych. Czego można po nich oczekiwać?
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)