Film JCH Street Pan 400 dostępny w wersji do aparatów średnioformatowych

3
Maciej Luśtyk
1 Sierpień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Często, gdy piszemy o nowych materiałach światłoczułych, zagorzali miłośnicy analoga komentują: “Fajnie, ale co z tego, jak nie ma wersji 120”. Mamy dla nich dobrą wiadomość. Pokazany rok temu film JCH Street Pan od teraz dostępny jest także w wariancie średnioformatowym.

Film JCH Street Pan 400 powstał z inicjatywy Bellamy’ego Hunta, założyciela serwisu Japan Camera Hunter, który przygnębiony informacjami o wycofywaniu z produkcji kolejnych materiałów światłoczułych, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i wypuścić własną linię filmów. Co ważne, nie jest to jedynie przepakowana wersja znanych emulsji Fomapan czy Rollei, ale materiał, który nie był wcześniej powszechnie dostępny na rynku fotograficznym.

Właściwości

Monochromatyczny materiał bazuje na produkowanych niegdyś przez Agfę filmie do monitoringu miejskiego. Dzięki temu, JCH Street Pan 400 odznaczać ma się drobnym ziarnem, dużą szczegółowością, wysokim kontrastem oraz zwiększoną czułością na spektrum bliskiej podczerwieni, dzięki czemu świetnie wydobywać ma detale w warunkach zamglenia lub smogu.

Materiał można forsować w zakresie ISO 200 - 500, a wywołany negatyw według producenta bardzo dobrze poddawać ma się skanowaniu. W założeniu, ma to być bardzo ciekawy materiał do zastosowania w fotografii miejskiej.

Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć przykładowych wykonanych za pomocą filmu w formacie małoobrazkowym.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Dostępność i cena

Do tej pory emulsja dostępna była wyłącznie w małoobrazkowym formacie 135, w cenie około 100 zł za 3 rolki po 36 klatek. Od teraz z filmu będą mogły skorzystać także osoby, które uważają, że fotografowanie na filmie ma sens dopiero przy średnim formacie. Za pośrednictwem strony producenta można już zamawiać materiał w formacie 120, w paczkach po 3, 5, lub 10 rolek.

Ceny prezentują się bardzo podobnie jak w przypadku formatu 35 mm. Za 3 rolki przyjdzie nam zapłacić 35 dolarów, a paczka 10 rolek będzie oznaczać wydatek rzędu 120 dolarów. Do tego doliczyć trzeba jeszcze koszt wysyłki do Polski wynoszący około 20 dolarów. Nieco drogo, ale czego się nie robi dla unikalnych efektów?

Więcej informacji i możliwość składania zamówień znajdziecie pod adresem japancamerahunter.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Sony GP-VPT2BT - ten uchwyt ułatwi nagrywanie vlogów. I nie tylko…
Sony GP-VPT2BT - ten uchwyt ułatwi nagrywanie vlogów. I nie tylko…
Nazwa być może nie zachęca, ale jeśli używacie bezlusterkowców i kompaktów Sony, może okazać się niezwykle przydatnym narzędziem do filmowania i...
1
1
NEC MultiSync PA311D - nowy flagowy monitor fotograficzny. 4K, 31 cali i 99% pokrycia Adobe RGB
NEC MultiSync PA311D - nowy flagowy monitor fotograficzny. 4K, 31 cali i 99% pokrycia Adobe RGB
NEC pokazał najnowszy monitor z kierowanej do profesjonalistów linii PA. Jak zawsze możemy spodziewać się wzorowej reprodukcji barw.
14
0
Autel EVO II - 8K i 10-bitowy zapis wideo w konsumenckim dronie. DJI ma się czego obawiać
Autel EVO II - 8K i 10-bitowy zapis wideo w konsumenckim dronie. DJI ma się czego obawiać
Na rynku próżno szukać realnej konkurencji dla oferty dronów DJI i długo wydawało się, że nic się w tej kwestii nie zmieni. Czy świetnie zapowiadające się drony z...
14
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)