Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Film JCH Street Pan 400 dostępny w wersji do aparatów średnioformatowych

3

Autor: Maciej Luśtyk

1 Sierpień 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Często, gdy piszemy o nowych materiałach światłoczułych, zagorzali miłośnicy analoga komentują: “Fajnie, ale co z tego, jak nie ma wersji 120”. Mamy dla nich dobrą wiadomość. Pokazany rok temu film JCH Street Pan od teraz dostępny jest także w wariancie średnioformatowym.

Film JCH Street Pan 400 powstał z inicjatywy Bellamy’ego Hunta, założyciela serwisu Japan Camera Hunter, który przygnębiony informacjami o wycofywaniu z produkcji kolejnych materiałów światłoczułych, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i wypuścić własną linię filmów. Co ważne, nie jest to jedynie przepakowana wersja znanych emulsji Fomapan czy Rollei, ale materiał, który nie był wcześniej powszechnie dostępny na rynku fotograficznym.

Właściwości

Monochromatyczny materiał bazuje na produkowanych niegdyś przez Agfę filmie do monitoringu miejskiego. Dzięki temu, JCH Street Pan 400 odznaczać ma się drobnym ziarnem, dużą szczegółowością, wysokim kontrastem oraz zwiększoną czułością na spektrum bliskiej podczerwieni, dzięki czemu świetnie wydobywać ma detale w warunkach zamglenia lub smogu.

Materiał można forsować w zakresie ISO 200 - 500, a wywołany negatyw według producenta bardzo dobrze poddawać ma się skanowaniu. W założeniu, ma to być bardzo ciekawy materiał do zastosowania w fotografii miejskiej.

Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć przykładowych wykonanych za pomocą filmu w formacie małoobrazkowym.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Dostępność i cena

Do tej pory emulsja dostępna była wyłącznie w małoobrazkowym formacie 135, w cenie około 100 zł za 3 rolki po 36 klatek. Od teraz z filmu będą mogły skorzystać także osoby, które uważają, że fotografowanie na filmie ma sens dopiero przy średnim formacie. Za pośrednictwem strony producenta można już zamawiać materiał w formacie 120, w paczkach po 3, 5, lub 10 rolek.

Ceny prezentują się bardzo podobnie jak w przypadku formatu 35 mm. Za 3 rolki przyjdzie nam zapłacić 35 dolarów, a paczka 10 rolek będzie oznaczać wydatek rzędu 120 dolarów. Do tego doliczyć trzeba jeszcze koszt wysyłki do Polski wynoszący około 20 dolarów. Nieco drogo, ale czego się nie robi dla unikalnych efektów?

Więcej informacji i możliwość składania zamówień znajdziecie pod adresem japancamerahunter.com.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Nowe statywy i oświetlenie dla vlogerów w ofercie Fotopro
Nowe statywy i oświetlenie dla vlogerów w ofercie Fotopro
Alien Pod, vlogger Mini, zestaw L3 i statyw Trident - na polskim rynku pojawiły się nowe akcesoria Fotopro, stworzone z myślą o vlogerach. Wśród nich znajdziemy m.in....
0
0
Godox UL150 - bezgłośna lampa o dużej mocy wchodzi na rynek
Godox UL150 - bezgłośna lampa o dużej mocy wchodzi na rynek
Cisza na planie! Godox wprowadza na polski rynek bezgłośną lampę światła ciągłego LED UL150 o mocy 150 W.
3
0
Newell S6M - mikrofon krawatowy z odsłuchem na żywo
Newell S6M - mikrofon krawatowy z odsłuchem na żywo
Na rynku pojawił się nowy mikrofon krawatowy Newell S6M. Jest dyskretny, z funkcją odsłuchu i z możliwością zasilania podczas nagrywania filmów lub tworzenia relacji na Instagram.
1
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)