Film JCH Street Pan 400 dostępny w wersji do aparatów średnioformatowych

Autor: Maciej Luśtyk

1 Sierpień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Często, gdy piszemy o nowych materiałach światłoczułych, zagorzali miłośnicy analoga komentują: “Fajnie, ale co z tego, jak nie ma wersji 120”. Mamy dla nich dobrą wiadomość. Pokazany rok temu film JCH Street Pan od teraz dostępny jest także w wariancie średnioformatowym.

Film JCH Street Pan 400 powstał z inicjatywy Bellamy’ego Hunta, założyciela serwisu Japan Camera Hunter, który przygnębiony informacjami o wycofywaniu z produkcji kolejnych materiałów światłoczułych, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i wypuścić własną linię filmów. Co ważne, nie jest to jedynie przepakowana wersja znanych emulsji Fomapan czy Rollei, ale materiał, który nie był wcześniej powszechnie dostępny na rynku fotograficznym.

Właściwości

Monochromatyczny materiał bazuje na produkowanych niegdyś przez Agfę filmie do monitoringu miejskiego. Dzięki temu, JCH Street Pan 400 odznaczać ma się drobnym ziarnem, dużą szczegółowością, wysokim kontrastem oraz zwiększoną czułością na spektrum bliskiej podczerwieni, dzięki czemu świetnie wydobywać ma detale w warunkach zamglenia lub smogu.

Materiał można forsować w zakresie ISO 200 - 500, a wywołany negatyw według producenta bardzo dobrze poddawać ma się skanowaniu. W założeniu, ma to być bardzo ciekawy materiał do zastosowania w fotografii miejskiej.

Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć przykładowych wykonanych za pomocą filmu w formacie małoobrazkowym.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Dostępność i cena

Do tej pory emulsja dostępna była wyłącznie w małoobrazkowym formacie 135, w cenie około 100 zł za 3 rolki po 36 klatek. Od teraz z filmu będą mogły skorzystać także osoby, które uważają, że fotografowanie na filmie ma sens dopiero przy średnim formacie. Za pośrednictwem strony producenta można już zamawiać materiał w formacie 120, w paczkach po 3, 5, lub 10 rolek.

Ceny prezentują się bardzo podobnie jak w przypadku formatu 35 mm. Za 3 rolki przyjdzie nam zapłacić 35 dolarów, a paczka 10 rolek będzie oznaczać wydatek rzędu 120 dolarów. Do tego doliczyć trzeba jeszcze koszt wysyłki do Polski wynoszący około 20 dolarów. Nieco drogo, ale czego się nie robi dla unikalnych efektów?

Więcej informacji i możliwość składania zamówień znajdziecie pod adresem japancamerahunter.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Na rynek wchodzą saszetki na ramię Wandrd X1
Na rynek wchodzą saszetki na ramię Wandrd X1
Seria "crossbody" od producenta toreb i plecaków dla fotografów to nowoczesne rozwiązanie dla tych, którzy szukają mobilnego centrum organizacji rzeczy osobistych. Saszetki Wandrd X1 to...
12
Comica CVM-VM30 - bezprzewodowy mikrofon typu shotgun
Comica CVM-VM30 - bezprzewodowy mikrofon typu shotgun
Comica VM30 to nowoczesny bezprzewodowy mikrofon bezprzewodowy, który sprawdzi się zarówno jako rejestrator nakamerowy, jak i wygodne rozwiązanie do rejestracji wywiadów, streamów czy...
6
Sony PDT-FP1 - Portable Data Transmitter do szybkiego przesyłania zdjęć i filmów z aparatów i kamer Sony E
Sony PDT-FP1 - Portable Data Transmitter do szybkiego przesyłania zdjęć i filmów z aparatów i...
Sony wprowadza urządzenie, które może okazać się zbawieniem w pracy fotoreporterów, dziennikarzy wideo i fotografów sportowych. Nadajnik PDT-FP1 pozwoli łatwo selekcjonować i wysyłać...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)