Nikon D7200 - test aparatu

Nikon D7200 - test aparatu

Na następcę modelu D7100 czekaliśmy dwa lata. Model D7200 wyposażono w 24-megapikselową matrycę APS-C, usprawniony, 51-punktowy system AF, pojemny bufor pamięci pozwalający na wykonywanie długich serii zdjęć i funkcje bezprzewodowe. Zobaczcie jak aparat poradził sobie w naszym teście.

6. Jakość zdjęć JPEG

Aparat jest jeszcze nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są jeszcze wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe oceny obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.

Aparat oferuje naprawdę świetną jakość obrazu. Patrząc na cały przekrój czułości, stwierdzamy że pod tym względem jest to obecnie jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy aparat APS-C na rynku. Do czułości ISO 1600 szumy są praktycznie niezauważalne. Obraz zaczyna trochę szumieć od wartości ISO 3200, jednak aż do wartości ISO 12800 jesteśmy w stanie uzyskać bardzo szczegółowy obraz. Brzydkie, kolorowe szumy pojawiają się przy górnej granicy czułości - ISO 25600, niemniej jednak wciąż jesteśmy w stanie odczytać ze zdjęcia wiele informacji. Aparat oferuje też możliwość rozszerzenia czułości dla zdjęć monochromatycznych do wartości ISO 51200 i ISO 102400, jednak radzimy traktować to jako ciekawostkę. Zdjęcia są bardzo mało szczegółowe (stąd producent zdecydował na ograniczenie tego trybu do monochromu) i uważamy, że w przypadku konieczności skorzystania z tak wysokich czułości, lepsze efekty będzie można uzyskać zapisując RAW-y przy czułościach ISO 12800-25600 poddając je późniejszej obróbce.

Zaszumienie poszczególnych czułości:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)
Odszumianie systemowe:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)
Reprodukcja szczegółów:

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)
Wyostrzanie:

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawień odszumiania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Reprodukcja kolorów

Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).
Zobacz wszystkie zdjęcia (2) 
Aparat dobrze wypada pod względem reprodukcji kolorów. Widzimy co prawda większe odchylenia na pograniczu różów i niebieskości, jednak nie będzie to widoczne gołym okiem na zdjęciach.

Podsumowanie ten części:
+ bardzo dobra jakość zdjęć
+ względnie niewielkie zaszumienie wysokich czułości
+ dobra reprodukcja szczegółówy na wysokich czułościach
+ wyostrzanie systemowe
+ reprodukcja kolorów

- silniejsze odszumianie powoduje znaczną utratę szczegółowości obrazu

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Czy fotografia i zjawiska nadprzyrodzone to dobrana para? Odwiedziliśmy tegoroczny Fotofestiwal
3 Lip 2019
Z niektórymi miesiącami związane są nieodłącznie pewne wydarzenia. I tak czerwiec od razu kojarzy nam się z łódzkim Fotofestiwalem. Staramy się go odwiedzić co roku, choć na chwilę. Przyglądamy się tegorocznej edycji wydarzenia.
0
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0