Nikon D7200 - Jakość zdjęć

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
8
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
7
Marka:
Nikon
Nasza ocena:

Na następcę modelu D7100 czekaliśmy dwa lata. Model D7200 wyposażono w 24-megapikselową matrycę APS-C, usprawniony, 51-punktowy system AF, pojemny bufor pamięci pozwalający na wykonywanie długich serii zdjęć i funkcje bezprzewodowe. Zobaczcie jak aparat poradził sobie w naszym teście.

Autor: Maciej Luśtyk

3 Kwiecień 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 

Aparat jest jeszcze nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są jeszcze wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe oceny obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.

Aparat oferuje naprawdę świetną jakość obrazu. Patrząc na cały przekrój czułości, stwierdzamy że pod tym względem jest to obecnie jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy aparat APS-C na rynku. Do czułości ISO 1600 szumy są praktycznie niezauważalne. Obraz zaczyna trochę szumieć od wartości ISO 3200, jednak aż do wartości ISO 12800 jesteśmy w stanie uzyskać bardzo szczegółowy obraz. Brzydkie, kolorowe szumy pojawiają się przy górnej granicy czułości - ISO 25600, niemniej jednak wciąż jesteśmy w stanie odczytać ze zdjęcia wiele informacji. Aparat oferuje też możliwość rozszerzenia czułości dla zdjęć monochromatycznych do wartości ISO 51200 i ISO 102400, jednak radzimy traktować to jako ciekawostkę. Zdjęcia są bardzo mało szczegółowe (stąd producent zdecydował na ograniczenie tego trybu do monochromu) i uważamy, że w przypadku konieczności skorzystania z tak wysokich czułości, lepsze efekty będzie można uzyskać zapisując RAW-y przy czułościach ISO 12800-25600 poddając je późniejszej obróbce.

Zaszumienie poszczególnych czułości:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Odszumianie systemowe:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Reprodukcja szczegółów:

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Wyostrzanie:

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)


Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawień odszumiania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Reprodukcja kolorów

Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Aparat dobrze wypada pod względem reprodukcji kolorów. Widzimy co prawda większe odchylenia na pograniczu różów i niebieskości, jednak nie będzie to widoczne gołym okiem na zdjęciach.

Podsumowanie ten części:
+ bardzo dobra jakość zdjęć
+ względnie niewielkie zaszumienie wysokich czułości
+ dobra reprodukcja szczegółówy na wysokich czułościach
+ wyostrzanie systemowe
+ reprodukcja kolorów

- silniejsze odszumianie powoduje znaczną utratę szczegółowości obrazu

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A9 III – pierwsze wrażenia
Sony A9 III – pierwsze wrażenia
Na światowej premierze przyjrzeliśmy się bliżej zaprezentowanemu właśnie modelowi Sony A9 III. W trakcie krótkiej sesji testowej w Centrum Olimpijskim sprawdziliśmy na co go stać. Oto szybkie...
31
Sony A9 III i FE 300 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
Sony A9 III i FE 300 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
Sony zaprezentowało przełomowy korpus i jasny obiektyw reporterski. Oto pierwsze zdjęcia wykonane aparatem A9 III i teleobiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS. 
29
Polaroid I-2 - test aparatu natychmiastowego
Polaroid I-2 - test aparatu natychmiastowego
Jaśniejszy obiektyw, wygodna manualna obsługa, świetny design i solidne wykonanie - nowy I-2 to skok od razu o kilka długości. Aparat nie jest jednak tani, sprawdźmy więc co otrzymujemy za nieco...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (10)