Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Olympus E-P5 - Fotografowanie

Olympus PEN E-P5 oferuje 16-megapikselową matrycę Live MOS, znaną z flagowego OM-D E-M5, zdjęcia seryjne 9 kl/s, szybki autofokus FAST AF oraz odchylany i dotykowy, 3-calowy ekran LCD.

0

Autor: Marcin Falana

12 Lipiec 2013
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Szybkość działania

Olympus E-P5 jest gotowy do wykonania pierwszego zdjęcia z włączonym autofokusem po nieco ponad 1 s od włączenia, co jest bardzo dobrym rezultatem. E-P5 nie ma też problemów z szybkim odtwarzaniem zdjęć, wyświetlaniem miniatur i powiększaniem zdjęć.

Podczas zgrywania serii zdjęć możemy ostrzyć i wykonywać kolejne. Warto wyposażyć się w szybka kartę pamięci, ponieważ przy prędkości 9 kl/s seria RAW + JPEG szybko zatyka bufor.

Zdjęcia seryjne

Test zdjęć seryjnych wykonaliśmy na 8GB karcie pamięci SDHC SanDisk Extreme 10 klasy (30MB/s). Aparat bez problemy trzyma deklarowane 9 kl/s zarówno w JPEG-ach jak i przy tandemie RAW + JPEG. Seria JPEG-ów trwa ponad 2 s, RAW-ów nieco poniżej 2s. Przy zapisie plików RAW + JPEG seria trwa około 1,5 s.

Pomiar ostrości

System Mikro Cztery Trzecie przoduje wśród bezlusterkowców w prędkości ostrzenia już od jakiegoś czasu. Nie inaczej jest z Olympusem E-P5 - aparat ostrzy błyskawicznie, w dobrym oświetleniu uzyskuje czasy na poziomie 0,13-0,2 s co jest rewelacyjnym rezultatem.

W słabszym oświetleniu E-P5 wspomaga się pomarańczową diodą. Czasy ostrzenia wydłużają się do ok. jednej sekundy.

Pomiar światła

Olympus E-P5 oferuje pięć trybów pomiaru światła: matrycowy ESP, centralnie ważony, punktowy, punktowy światła, punktowy cienie. Do pomiaru światła dostajemy się przez menu podręczne - środkowy przycisk nawigatora. Co ciekawe producent nie przewidział możliwości przypisania go po któryś programowalny przycisk.

Podczas testu głównie korzystaliśmy z pomiaru matrycowego ESP, który daje poprawnie naświetlone sceny nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Bardzo rzadko korzystaliśmy z korekty ekspozycji. Pomiar punktowy działa zgodnie ze swoją charakterystyką pozwalając poprawnie naświetlić odcienie zbliżone do skóry.

Tryby ekspozycji

Jak przystało na poważniejszy aparat E-P5 oferuje tradycyjną tarczę trybów ekspozycji, którą umieszczono na górnej ściance. Znajdziemy na niej zestaw trybów PASM, filmowanie, łączenie zdjęć, scenerie, filtry artystyczne oraz tryb iAuto.

tarcza trybów ekspozycji

Live Time

Live Time to ciekawe rozwiązanie trybu B. Po wciśnięciu spustu migawki aparat wykonuje długie ekspozycje co jakiś czas odświeżając obraz i pokazując nam co już naświetliliśmy. Gdy zdecydujemy, że jesteśmy zadowoleni z ekspozycji wciskamy spust migawki ponownie i aparat przerywa fotografowanie. Poniżej przedstawiamy film obrazujący działanie tej funkcji w modelu OM-D E-M5.Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.

Bracketing

Olympus E-P5 oferuje szerokie możliwości wykonania serii zdjęć z zaprogramowaną zmianą parametrów ekspozycji, balansu bieli, błysku, czułości ISO i filtrów artystycznych. Przy bracketingu filtrów artystycznych możemy zaprogramować, które z nich będą aktywne. Do bracketingu dostajemy się przez menu główne, możemy też pod niego zaprogramować jeden z przycisków.

Balans bieli

Do balansu bieli dostajemy się przez menu podręczne lub za pomocą programowalnego przycisku. Poza trybem auto do dyspozycji mamy sześć trybów zdefiniowanych, dwa tryby wg wzorca i jeden w Kelvinach. Jednym słowem jest wszystko co może się przydać.

Filmowanie

Filmowanie to mocna strona najnowszego Olympusa. E-P5 daje nam do dyspozycji rozdzielczość Full HD 1920 x 1080. Filmy możemy zapisywać w formacie MOV lub AVI. Podczas nagrywania aparat ostrzy i zoomuje bezgłośnie, gdy korzystamy z funkcji Power Zoom. Bardzo dobrze sprawuje się także stabilizacja matrycy, która skutecznie tłumi drgania zarówno podczas ruchu jak i panoramowania z ręki.

Podsumowanie

W tej części testu Olympus E-P5 zbiera dużo ważnych plusów. Pierwszy należy się za szybkość działania i szybkość autofokusa, który nadal jest najlepszy wśród bezlustrkowców. Kolejny plus za zdjęcia seryjne z prędkością 9 kl/s. Inne funkcje fotograficzne jak pomiar światła i balans też są na wysokim poziomie. Olympus E-P5 to udany aparat, który fotografuje się bezproblemowo i z dużą przyjemnością.

+ szybkość działania

+ zdjęcia seryjne 9 kl/s

+ szybkość autofokusa

+ pomiar światła

+ filtry artystyczne

+ Live Time

Spis treści
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
6
5
Nikon D780 - test aparatu
Nikon D780 - test aparatu
Nikon nie rezygnuje jeszcze ostatecznie z lustrzanek. Sprawdźmy co oferuje długo wyczekiwany następca, jednej z najpopularniejszych pełnych klatek na rynku.
22
6
Leica Q2 Monochrom - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe [RAW]
Leica Q2 Monochrom - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe [RAW]
Jak fotografuje się pełnoklatkowym kompaktem z czarno-białą matrycą 46 Mp? W nasze ręce trafił jeden z pierwszych egzemplarzy nowe Leiki Q2 Monochrome!
34
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)