Podsumowanie

NEX-7 to flagowy bezlusterkowiec Sony. W niewielkiej obudowie zamknięto najnowsze technologie - 24-megapikselową matrycę CMOS, która poza zdjęciami seryjnymi z prędkością 10 kl/s umożliwia filmowanie w Full HD i wykonywanie panoram z ręki. Poza tym Sony NEX-7 może się pochwalić wbudowanym wizjerem elektronicznym i lampą błyskową.

Autor: Marcin Falana

2 Marzec 2012
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści


9. Podsumowanie
Sony NEX-7 to wymagający aparat dla wymagających. Daje użytkownikowi bardzo duże możliwości jednak sam także wymaga dużo uwagi. Aparat jest świetnie wykonany i przykuwa uwagę minimalistycznym wzornictwem i niewielkimi gabarytami. Daje do naszej dyspozycji wygodny uchwyt i bardzo duże możliwości personalizacji, które mogą przerosnąć nie jednego pasjonata elektroniki. Mimo to NEX-7 daje się tak skonfigurować, aby fotografowanie codzienne nie było udręką.

Udręką są jednak dwie tarcze nastaw, które mimo, że już mamy wrażenie iż opanowaliśmy nadal zaskakują nas swoim działaniem. Czy nie lepiej jakby była jedna tarcza ale np. wciskana? Do tego działają one bardzo delikatnie i trudno wyhamować na interesującym nas parametrze.

Przy niewielkich gabarytach aparatu na duży plus zasługuje wbudowany wizjer elektroniczny o bardzo dobrych parametrach. Poza tym Sony upakowało w NEX-7 wbudowaną lampę błyskową. Na plus trzeba też zaliczyć wydajną baterię i odchylany, 3-calowy ekran LCD.

Cechą najbardziej wyróżniającą NEX-7 na tle innych bezlusterkowców jest 24-megapikselowa matryca CMOS w rozmiarze APS-C. Poza rejestrowaniem bogatych w szczegóły zdjęć pozwala na nagrywanie filmów Full HD. Jakby tego było mało do dyspozycji mamy także zdjęcia seryjne w pełnej rozdzielczości z prędkością 10 kl/s. Matryca charakteryzuje się także rekordowymi osiągami jeżeli chodzi o dynamikę i zakres tonalny doganiając półprofesjonalne lustrzanki jak Nikon D7000 czy Canon 7D.

Także funkcje czysto fotograficzne są na wysokim poziomie. Nie możemy narzekać na pomiar światła, automatyczny balans bieli czy skuteczność systemu AF. Jedyne czego byśmy sobie życzyli to szybszego autofokusa szczególnie w trudniejszych warunkach oświetleniowych.

Co do jakości zdjęć nie mamy zastrzeżeń do ISO 1600, a nawet ISO 3200 co przy 24-megapikselach trzeba zaliczyć do bardzo dobrych rezultatów.

Może Sony NEX-7 nie jest aparatem dla każdego, jednak możliwości jakie daje stawiają go bardzo wysoko. NEX-7 to bardzo zdolne ale "rozwydrzone" dziecko Sony.

+ dobre wykonanie
+ wygodny uchwyt
+ szerokie możliwości personalizacji
+ programowalne przyciski
+ menu podręczne
+ 24-megapikselowa matryca CMOS
+ czyszczenie matrycy
+ odchylany, 3-calowy ekran LCD 921 600 punktów
+ wizjer elektroniczny 1,3 centymetra, 2 359 296 punktów
+ wbudowana lampa błyskowa
+ wydajność baterii
+ złącze HDMI
+ alarm prześwietleń
+ szybkość działania
+ zdjęcia seryjne 10 kl/s w pełnej rozdzielczości
+ pomiar światła
+ stabilizacja obrazu
+ automatyczny balans bieli
+ filmowanie w Full HD
+ panoramy z ręki
+ niski szum do ISO 3200
+ bardzo dobra reprodukcja szczegółów
+ reprodukcja kolorów
+ szeroka dynamika
+ szeroki zakres tonalny
+ nieduże odstępstwa od deklarowanych czułości ISO

- autofokus w trudniejszych warunkach oświetleniowych
- specyficzny układ zakładek menu
- denerwujące przechodzenie między odtwarzaniem filmów i zdjęć
- brak przewijania powiększeń
- niezbyt okazały system obiektywów
- gorąca stopka dedykowana dla lamp Sony
- zbyt lekko działające tarcze nastaw
- mylące się dwie tarcze

Sony NEX-7 uzyskał w swojej klasie 76 %

]

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)