Ergonomia i funkcje przycisków

NEX-7 to flagowy bezlusterkowiec Sony. W niewielkiej obudowie zamknięto najnowsze technologie - 24-megapikselową matrycę CMOS, która poza zdjęciami seryjnymi z prędkością 10 kl/s umożliwia filmowanie w Full HD i wykonywanie panoram z ręki. Poza tym Sony NEX-7 może się pochwalić wbudowanym wizjerem elektronicznym i lampą błyskową.

Autor: Marcin Falana

2 Marzec 2012
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenie
W aparacie Sony NEX-7 widać wpływ "monolitycznego wzornictwa", które Sony stosuje od jakiegoś czasu w produktach z najwyższej półki. Aparat obfituje w kanty i równe płaszczyzny, które łączą się z zaokrąglonym, gumowanym uchwytem. Bardzo atrakcyjnie prezentują się tarcze i przyciski, dodając aparatowi nowoczesności.
Sony NEX-7

Bagnet obiektywu nie wystaje poza obrys aparatu. NEX-7 jest więc trochę większy od NEX-5. Nowemu Sony najbliżej gabarytami do Olympusa E-P3. Z tą różnica, że oferuje wbudowany wizjer elektroniczny. W połączeniu z czarnym kitem czy stałoogniskowym obiektywem Sony Carl Zeiss Sonnar T* E 24mm f/1,8 ZA NEX-7 tworzy bardzo elegancki zestaw o minimalistycznym designie i świetnej funkcjonalności.


Sony NEX-7 jest starannie wykonany i robi bardzo dobre wrażenie - w końcu mamy do czynienia z magnezową obudową (przynajmniej w części). Aparat charakteryzuje się świetnym uchwytem - najlepszym w klasie zaawansowanych bezlusterkowców. Dzięki swoim gabarytom i gumie, którą jest pokryty grip zapewnia wygodny i bezpieczny uchwyt. Niemały udział ma w tym także ergonomicznie wyprofilowana tylna ścianka. Nawet na długim spacerze z ciężkim obiektywem NEX-7 nie męczy ręki.

Ciekawie prezentuje się wbudowana lampa błyskowa, która dynamicznie wyskakuje z korpusu. Unosi się ona na składanej nóżce wysoko ponad i przed korpus.


Funkcje przycisków
W modelu NEX-7 Sony skorzystało ze znanego z NEX-5 układu elementów sterujących dodając kilka przycisków i dwie tarcze nastaw na górnej ściance, które obsługujemy kciukiem. Poza tym pojawił się przycisk blokady ekspozycji, który po przełączeniu odpowiada za tryb autofokusa - AF/MF. Gdy korzystamy z manualnych obiektywów możemy go zaprogramować pod ułatwiające ręczne ostrzenie powiększanie obrazu.
przycisk AEL / AF/MF

Drugi ważny przycisk pojawił się tuż przy spuście migawki i pozwala na zmianę parametrów, do których mamy dostęp przez trzy tarcze nastaw. Poza tym umożliwia zablokowanie wszystkich tarcz lub jednej z nich (wokół nawigatora).


Interfejs Tri-Navi
W modelu NEX-7 Sony zastosowało interfejs o nazwie Tri-Navi, który wykorzystuje trzy tarcze nastaw. Po włączeniu aparatu w trybie preselekcji przysłony obsługują one: tarcza 1 - przysłonę, tarcza 2 - korektę ekspozycji, tarcza 3 - ISO.
tylna ścianka z oznaczonymi tarczami nastaw


Poza tym po wciśnięciu przycisku przy spuście migawki do dyspozycji mamy cztery z sześciu presetów/funkcji, które programujemy w menu i obsługujemy tarczami nastaw. Miedzy funkcjami poruszamy się sekwencyjnie wciskając przycisk. Do wyboru mamy:
  • Ostrość
  • Balans bieli
  • D-Range
  • Strefę twórczą
  • Efekty wizualne
  • Ustawienia własne
  • Nieustawiono
W Ustawieniach własnych możemy ustawić jakie funkcje będą obsługiwane przez konkretne tarcze nastaw. Na slajdzie poniżej wybraliśmy ostrość, balans bieli, D-Range oraz ustawienia własne, które zaprogramowaliśmy pod: tarcza 1 - tryb AF, tarcza 2 - tryb pomiaru i tarcza 3 - jakość zdjęć.

zmiana funkcji przyciskiem przy spuście migawki

Na tylnej ściance znajdziemy resztę elementów sterujących. Zaczynając od przycisku zwalniającego lampę błyskową i trybu odtwarzania do przycisku blokady ekspozycji / trybu autofokusa i bezpośredniego nagrywania filmów wideo. Pod nimi znajduje się przycisk Menu, który daje nam dostęp do menu głównego.

menu główne

Górny przycisk nawigatora zmienia wyświetlaną informację w trybie fotografowania i odtwarzania. Lewy daje dostęp do napędu, a prawy możemy zaprogramować w menu. Dolny przycisk nawigatora odpowiada za korektę ekspozycji i wyświetlanie miniatur w trybie odtwarzania.
zmiana wyświetlanej informacji


Kolejny przycisk, który daje duże możliwości programowania to środkowy przycisk nawigatora. Do dyspozycji mamy Tryb fotografowania lub ustawienia Niestandardowe, które pozwalają na zaprogramowanie pięciu funkcji, które możemy obsługiwać po wciśnięciu tego przycisku. Poruszamy się między nimi prawym i lewym przyciskiem nawigatora, a zmieniamy je tarczą nastaw. Właściwie mamy do czynienia z czymś na kształt szybkiego menu, które możemy zaprogramować.

ustawienia niestandardowe środkowego przycisku nawigatora

Ostatni przycisk jaki nam pozostał znajduje się bezpośrednio pod nawigatorem. W menu możemy go zaprogramować pod jedną z 19 funkcji.

Ergonomia
Gdy już zaznajomimy się z bardzo szerokimi możliwościami personalizacji NEX-7 i dostosujemy go do naszych potrzeb pozwala na bardzo wygodną obsługę. Wszystkie interesujące funkcje możemy wyciągnąć na wierzch w takiej czy innej formie. Do tego dostajemy wygodny uchwyt i odchylany ekran LCD. Jedyne zastrzeżenia mamy do zbyt lekkiego oporu z jakim poruszają się tarcze nastaw. Skutkuje to łatwym przestawianiem parametrów i delikatnymi trudnościami z trafieniem np. w odpowiednią przysłonę.

Podsumowanie
Sony NEX-7 to bezlusterkowiec klasy premium, który przykuwa uwagę nowoczesnym wzornictwem. Aparat jest przy tym bardzo starannie wykonany i pomimo niewielkich gabarytów oferuje wbudowany wizjer elektroniczny.

Interfejs Tri-Navi - jak nazywa go Sony - daje duże możliwości personalizacji NEX-7. Dzięki temu każdy użytkownik może dostosować aparat do własnego stylu pracy. Musi minąć trochę czasu, aby w pełni zaznajomić się ze wszystkimi niuansami obsługi NEX-7. Mimo to jesteśmy pod dużym wrażeniem szerokich możliwości personalizacji tego modelu.

+ dobre wykonanie
+ wygodny uchwyt
+ szerokie możliwości personalizacji
+ programowalne przyciski
+ menu podręczne

- zbyt lekko działające tarcze nastaw
- mylące dwie tarcze

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)