Menu i tryby odtwarzania

NEX-7 to flagowy bezlusterkowiec Sony. W niewielkiej obudowie zamknięto najnowsze technologie - 24-megapikselową matrycę CMOS, która poza zdjęciami seryjnymi z prędkością 10 kl/s umożliwia filmowanie w Full HD i wykonywanie panoram z ręki. Poza tym Sony NEX-7 może się pochwalić wbudowanym wizjerem elektronicznym i lampą błyskową.

Autor: Marcin Falana

2 Marzec 2012
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

5. Manu i tryby odtwarzania

Sony NEX-7 jak cała linia NEX prezentuje trochę inne podejście do menu. Pierwsza różnica polega na wyświetlaniu pierwszej strony menu z ikonami, wśród których znajdziemy: Wirtualną tarczę trybów ekspozycji, Aparat, Rozmiar obrazu, Jakość/Kolor, Odtwarzanie i Ustawiania. Do dyspozycji mamy dwa kolory tła: czarny i biały.
menu

Przeniesienie tarczy trybów do menu nie jest złym rozwiązaniem pod warunkiem, że nie zmieniamy często trybów ekspozycji.
tryby ekspozycji

W zakładce Aparat znajdziemy funkcje fotograficzne ale także takie, które dotyczą wyświetlacza i wizjera oraz efektu gładkiej skóry. Jednym słowem pomieszanie stylów.
zakładka aparat

W Rozmiarze obrazu rzeczywiście znajdziemy jakość i rozmiar zdjęć oraz filmów.
zakładka Rozm. Obrazu

W kolejnej zakładce Jasność/Kolor znalazł się zestaw ważnych parametrów takich jak ISO, kompensacja ekspozycji balans bieli czy korekta błysku. Wszystkie z nich możemy przypisać do menu podręcznego czy programowalnego przycisku.
zakładka Jasność/Kolor

W odtwarzaniu nie ma niespodzianek, znajdziemy tu funkcje związane z odtwarzaniem, kasowaniem, obracaniem obrazów.
zakładka odtwarzanie

W ostatniej zakładce Ustawienia możemy dostosować aparat do naszych potrzeb programując przyciski, menu podręczne i przycisk funkcyjny z tarczami nastaw. Znajdziemy tu także stabilizację, redukcję szumu, korektę obiektywów i wiele innych funkcji.
zakładka Ustawienia


Odtwarzanie zdjęć
Pod względem odtwarzania zdjęć Sony także ma własne podejście. Przede wszystkim wyświetla określoną liczbę miniatur, którą definiujemy w menu - 6 lub 12. Poza tym z lewej strony znajduje się pionowa zakładka pozwalająca poruszać się miedzy odtwarzaniem zdjęć i filmów. Nie jest to rozwiązanie pozbawione sensu szczególnie w czasach ogromnych kart pamięci jednak trzeba do tego przywyknąć.

Powiększanie to kolejna specyfika NEX-ów i innych aparatów Sony. Po wciśnięciu środkowego przycisku nawigatora dostajemy się do powiększenia 1:1 by następnie móc tarczą oddalać i przybliżać obraz. Zabrakło możliwości przewijania powiększeń.
powiększanie zdjęć i wyświetlanie miniatur

Przyciskiem DISP zmieniamy wyświetlaną informację. Znajdziemy tu wszystko co niezbędne: informacje, alarm prześwietleń/niedoświetleń, histogram RGB.
zmiana wyświetlanej informacji


Podsumowanie
Menu NEX-7 na początku mocno onieśmiela, a w połączeniu ze skomplikowaną obsługą jest pewnym wyzwaniem. Jednak po jakimś czasie i rozwikłaniu z instrukcją kilku niuansów daje się wszystko ustawić, a nawet do tego przyzwyczaić. Nie jest to rozwiązanie dla ludzi opornych technologicznie czy żonglujących trybami ekspozycji.

Odtwarzanie zdjęć także ma swoją charakterystykę do której trzeba przywyknąć. Poza brakiem przewijania powiększeń nie mamy większych zastrzeżeń.

+ alarm prześwietleń

- specyficzny układ zakładek menu
- denerwujące przechodzenie między odtwarzaniem filmów i zdjęć
- brak przewijania powiększeń

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)