Ergonomia i funkcje przycisków

Panasonic Lumix GF2 to stylowa propozycja dla wszystkich, którzy doceniają dobrą jakość zdjęć i filmów w niewielkiej obudowie. Jest to właściwie kwintesencja "bezlusterkowca", czyli aparatu który z obiektywem typu "pancake" zmieści się do większej kieszeni i robi zdjęcia porównywalne z amatorskimi lustrzankami.

Autor: Marcin Falana

11 Marzec 2011
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenie

Panasonic Lumix GF2 sprawia solidne wrażenie, jak przystało na produkt Made in Japan. Jest to głównie zasługą metalowego korpusu i zwartości konstrukcji. Przy masie samego korpusu 265 gramów, a z obiektywem 14 mm f/2,5 pancake - 365 gramów aparat przyjemnie ciąży w dłoni. Wersja biała delikatnie różni się od czarnej. Czarny lakier jest bardziej matowy, natomiast biały przypomina jest wykończony "perłowo". Wersje różnią się także lakierem na górnej ściance.

Panasonic Lumix DMC-GF2

Lumixj GF2 nie został wyposażony w tradycyjny, odstający uchwyt co znacznie zmniejsza jego gabaryty.

Panasonic Lumix DMC-GF2

W porównaniu z poprzednikiem GF2 jest mniejszy, lżejszy i oferuje mniej elementów sterujących na korpusie. Jest to głównie spowodowane zastosowaniem dotykowego ekranu, który przejął na siebie część funkcji, jak choćby tarczy trybów ekspozycji. Zrezygnowano także z przełącznika napędu, który w opisywanym modelu jest obsługiwany dolnym przyciskiem nawigatora. Kolejne przyciski, które zniknęły to AF/MF, AF/AE lock i przycisk podglądu głębi ostrości. Natomiast przyciski Q. Menu, Fn i kosz zostały skonsolidowane pod jednym przyciskiem. W trybie fotografowania decydujemy w menu czy przycisk będzie obsługiwał Q. Menu czy Fn.

Panasonic Lumix DMC-GF2

Zmianie uległ też kształt uchwytu, który w modelu GF2 jest niesymetryczny. Dzięki temu trzyma się go całkiem wygodnie. Nowa linia gripa pozwala zahaczyć środkowy palec, a na tylnej ściance znalazła się wypustka na kciuk, w której umieszczono wciskaną i przekręcaną tarczę. Dostęp do spustu migawki i tylnej tarczy nastaw jest bardzo dobry, natomiast trochę gorzej wygląda sytuacja z innymi przyciskami. Jednak GF2, z małymi wyjątkami, da się obsługiwać jedną ręką. Producent nadal nie wyposażył uchwytu GF2 w tworzywo antypoślizgowe więc ciężko się go trzyma spoconą dłonią.

Panasonic Lumix DMC-GF2

Dotykowy ekran

W związku z rezygnacją z kilku przycisków i elementów sterujących część funkcji przejął na siebie dotykowy ekran. Nadal możemy jednak wyłączyć dotyk w większości funkcji i obsługiwać GF2 przyciskami. Jedyny element, który zawsze jest obsługiwany dotykowo to wyświetlanie informacji na ekranie - przycisk DISP.

rysik

Dotykowy ekran Lumixa GF2 trzeba zaliczyć do udanych konstrukcji. Składa się na to odpowiednia czułość ekranu i duże przyciski, które są rozmieszczone z właściwym odstępem dzięki czemu łatwo w nie trafić opuszkiem palca. W zestawie z GF2 otrzymujemy rysik, który możemy przymocować do paska.

Panasonic Lumix DMC-GF2 z obiektywem 3D 12 mm f/12

Funkcje przycisków

W porównaniu z poprzednikiem górna ścianka GF2 jest dużo bardziej oszczędna. Zrezygnowano z tarczy trybów ekspozycji i przełącznika napędu. Pojawił się natomiast przycisk trybu inteligent Auto - iA, którego działanie możemy dostosować w menu. Przycisk może działać przy pojedynczym wciśnięciu lub naciśnięciu i przytrzymaniu. Poza tym znajdziemy tutaj spust migawki, włącznik ON/OFF, oraz przycisk dedykowany do nagrywania filmów. Swoje miejsce znalazł tu także mikrofon, który umożliwia nagrywanie dźwięku stereo.

Panasonic Lumix DMC-GF2

Reszta elementów sterujących znajduje się na tylnej ściance. Idąc od lewej strony znajdziemy przycisk otwierający lampę błyskową. Z prawej strony wyświetlacza umieszczono obracaną i wciskaną tarczę nastaw, przycisk odtwarzania zdjęć, oraz nawigator z dedykowanymi przyciskami ISO, WB, napęd i tryb AF. Środkowy przycisk nawigatora pozwala na dostęp do menu aparatu.

Panasonic Lumix DMC-GF2

Ostatni przycisk jaki pozostał do opisania znajduje się pod nawigatorem i może obsługiwać jedną z dwu funkcji: szybie menu Q. MENU lub Fn. Gdy wybierzemy opcję Fn do dyspozycji mamy 13 parametrów, które możemy przypisać do przycisku Q. MENU/Fn.

programowanie przycisku Q. Menu/Fn
programowanie funkcji Fn
Q. MENU

Menu podręczne - Q. MENU możemy dostosować do własnych potrzeb co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Wystarczy przeciągnąć na dolny pasek funkcje, które nas interesują. W menu podreczym może znajdować się 10 funkcji, a wybieramy je spośród 23 dostępnych.

dostosowywanie Q. Menu do własnych potrzeb

Poza tym na dotykowym ekranie zawsze mamy do dyspozycji przycisk DISP., który pozwala na zmianę wyświetlanej informacji w trybie fotografowania i odtwarzania.

zmiana wyświetlanej informacji

Kolejny przycisk jaki znajduje się na ekranie znajduje się w lewym, górnym rogu i pozwala na zmianę trybu ekspozycji.

zakładka trybów ekspozycji

Podsumowanie

Panasonic Lumix GF2 to wzorcowo wykonany aparat, który daje użytkownikowi dużo radości zarówno z posiadania fajnego aparatu jak i fotografowania nim. Składają się na to wysokiej jakości materiały i staranność z jaką został wykonany GF2. Gdy dodamy do tego dotykowy ekran, szybkie menu podręczne, które możemy sami zdefiniować i wciskaną tylną tarczę nastaw otrzymujemy naprawdę dopracowany aparat. Panasonic nie zapomniał także o użytkownikach, którzy niechętnie korzystają z dotykowego ekranu, większość funkcji możemy obsługiwać przyciskami.

+ wysokiej jakości materiały

+ metalowa obudowa

+ menu podręczne - Q. MENU

+ możliwość dostosowania Q. MENU

+ dedykowany przycisk filmowania

+ dotykowy ekran

+ możliwość obsługi tylko przyciskami

+ wciskana tarcza

- śliski uchwyt

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)