Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Papiery Ilford Galerie Prestige

Zapraszamy do lektury naszej opinii na temat najnowszych papierów Ilforda z serii Galerie Prestige - Fine Art Smooth i Fine Art Textured.
0

Autor: Marcin Grabowiecki

14 Czerwiec 2013
Artykuł na: 6-9 minut

Oba papiery zrobiły na nas bardzo dobre wrażenie. Już przy pierwszym kontakcie rzuca się w oczy ich grubość. Trzymając w rękach wydruk wykonany na tym papierze mamy wrażenie kontaktu z tradycyjną odbitką wykonaną na matowym papierze barytowym. Już wydruk w formacie A4 ma swoją grubość i wagę, a jego włóknista powierzchnia jest przyjemna w dotyku.

Oglądając odbitki mamy wrażenie, że papier chłonie atrament. Wydruki są niesamowicie nasycone. Podłoża szczególnie polecamy do wydruków czarno-białych, na których przejścia tonalne miedzy szarościami prezentują się znakomicie.

Wydruki kolorowe nie mają tak dużego kontrastu jak odbitki na błyszczącym papierze, ale znajdą swoje zastosowanie w sytuacji kiedy chcemy uzyskać stonowane barwy.

Uzyskane przez nas wydruki na llford Galerie Prestige Fine Art Smooth charakteryzowały się głębokimi czerniami i pięknym, przejrzystymi bielami. Wydruki posiadały również doskonałą ostrość.

Najbardziej przypadło nam do gustu gładkie podłoże. Jego powierzchnia posiada bardzo delikatną fakturę, dzięki której nawet najdrobniejsze przejścia tonalne są czytelne i klarowne. Podłoże Fine Art Textured ma widoczną strukturę papieru akwarelowego, która nie każdemu będzie się podobać. Sprawdzi się ono w przypadku portretów. Odradzamy korzystanie z niej w przypadku obrazów z dużą ilością szczegółów.

Fine Art Smooth to papier, który możemy polecić każdemu. Fine Art Textured daje specyficzny efekt, w związku z tym nie do wszystkich trafi, chociaż to bardzo ciekawe podłoże. Oba papiery sprawdzą się w przypadku fotografii krajobrazowej, ślubnej i portretowej.

Warto dodać także, że oba papiery nie odbijają światła, dzięki czemu nie będą błyszczeć się w żadnej sytuacji. Niewątpliwą zaletą jest również to, że są to dwustronne papiery. Dzięki temu możemy drukować na nich zaproszenia, ulotki itp.

25 arkuszy A4 kosztuje 110 zł. Nie jest to wygórowana cena za jakość, którą otrzymujemy.

Nie jest to najlepszy papier w ofercie Ilforda (nie posiada najwyższych właściwości kolekcjonerskich, tak jak papiery bawełniane), powinien jednak zadowolić każdego, kto traktuje odbitkę jak fizyczny obiekt i nie wystarczają mu zwykłe, plastikowe papiery. Można powiedzieć, że oba papiery Fine Art to ekonomiczna alternatywa dla droższych i grubszych archiwalnych papierów serii Gold Cotton, dająca wizualnie porównywalne wydruki przy znacznie atrakcyjniejszej cenie.

Papiery można kupić na stronie: www.sklep.medikon.pl

2

Następna

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Loupedeck Live - test konsoli do edycji cz. II
Loupedeck Live - test konsoli do edycji cz. II
W pierwszej części testu szczegółowo omówiliśmy budowę, konfigurację i filozofię pracy z tą miniaturową konsolą. Teraz trafiła w ręce zawodowca. Fotograf komercyjny...
2
0
Loupedeck Live - test konsoli do edycji cz. I
Loupedeck Live - test konsoli do edycji cz. I
Kiedy myślimy o konsoli Loupedeck, zazwyczaj pojawiają się dwa pytania: Jak to działa? I czy faktycznie pozwoli zaoszczędzić czas przy żmudnej postprodukcji? W tej...
14
0
WD My Passport SSD (2020) - test dysku przenośnego
WD My Passport SSD (2020) - test dysku przenośnego
Najnowszy dysk Western Digital ma oferować rekordowy w serii My Passport przesył sięgający nawet 1000 Mb/s. Czy to faktycznie „paszport” do wydajnej edycji prosto z...
4
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)