Papier Ilford Gold Mono Silk - pierwsze wrażenia

Dzięki uprzejmości firmy Medikon mieliśmy okazję wykonać testowe wydruki na papierze llford GALERIE Prestige Gold Mono Silk. To podłoże z najwyższej półki przeznaczone do wydruku czarno-białych obrazów na drukarkach atramentowych. Przeczytajcie nasze wrażenia z użytkowania. Wydruki wykonane na tym papierze będzie można zobaczyć na własne oczy na tegorocznych targach FVF w Łodzi.

Autor: Marcin Grabowiecki

22 Marzec 2013
Artykuł na: 4-5 minut

Ilford GALERIE Prestige Gold Mono Silk to papier przeznaczony do druku atramentowego stworzony do czarno-białych wydruków.

Bezkwasowy papier oparty jest na celulozowej bazie, dzięki czemu przypomina on strukturę tradycyjnych fotograficznych papierów halogenkowo-srebrowych. Jego gramatura to 270g/m2, a sprzedawany jest w arkuszach A4 i A3+ oraz w rolkach 43.2cm, 61cm oraz 111.8cm. Papier jest kompatybilny z urządzeniami drukującymi tuszami pigmentowymi i barwnikowymi. Producent chwali materiał za archiwalną trwałość wydruków i jakość prac na poziomie galeryjnym.

Dane techiczne:

  • Typ podłoża: Papier fotograficzny w arkuszach i rolkach
  • Gramatura: 270 g/m2
  • Grubość: 265 mikronów (10.5mil)
  • Baza podłoża: Tradycyjne podłoże typu FB (Fibre base)
  • Odcień (CIE L*a*b*): 95.5, 1.6, -3.7
  • Nieprzezroczystość: >99%
  • Powierzchnia: Jedwabista
  • Połysk: 41,60%
  • Kompatybilność: Pigmentowe i barwnikowe tusze wodne
  • Tusz czarny: Photo Black

Do papieru dostępne są profile ICC, które powinniśmy stosować chcąc uzykać jak najlepsze efekty. Można je pobrać ze strony: www.ilford.com.

Wydruki wykonywaliśmy na dwóch drukarkach: Canon Pixma Pro-100 i Epson R 3000, z wykorzystaniem dedykowanych profili ICC.

Do naszej redakcji trafił papier w formacie A3 ze specjalnej limitowanej edycji (2000 egzemplarzy). Pudełko tego wyjątkowego podłoża zdobi zdjęcie autorstwa wybitnego brazylijskiego fotografa Sebastiao Salgado. Jest on znany z przywiązania do nienagannych czarno-białych odbitek, które podkreślają siłę wyrazu jego prac. Czy na najwyższą jakość mogą liczyć również użytkownicy tego papieru?

Jakość uzyskanych wydruków była dla nas dużym zaskoczeniem. Czarno-białe wydruki charakteryzowały się głębokimi, smolistymi czerniami. Najjaśniejsze światła miały czytelne szczegóły i delikatnie kremowy odcień. Przede wszystkim odbitki charakteryzowały się niebywałą głębią, którą znaliśmy wcześniej z tradycyjnych papierów barytowych. Wypada pochwalić także płynne i naturalnie wyglądające przejścia tonalne oraz bardzo dobrą ostrość.

Papier jest gruby i przypomina karton. Błyszczące podłoże ma delikatną strukturę widoczną pod światło. Dzięki temu mamy wrażenie obcowania z "prawdziwą odbitką", realnym obiektem, który ma swoją grubość, fakturę oraz wagę. To bardzo ważna właściwość papieru, dzięki której wydruki są "mięsiste".

Wszystkie wymienione wyżej cechy sprawiają, że papier llford GALERIE Prestige Gold Mono Silk pozwala uzyskać rezultaty bliskie tym znanym z klasycznej ciemni.

Przez lata używaliśmy papierów barytowych i byliśmy ich zwolennikami ze względu na niedoścignioną jakość i głębię obrazu pozwalającą na wręcz fizyczne obcowanie z obrazem. Papiery Gold Mono Silk pozwalają na uzyskanie podobnych efektów z wykorzystaniem drukarek atramentowych.

Ze względu na doskonałą jakość i właściwości archiwalne papier znajdzie swoje zastosowanie przy tworzeniu wystaw, portfolio oraz wydruków kolekcjonerskich. Jeśli chodzi o tematykę to sprawdzi się on w fotografii czarno-białej, w szczególności portrecie, fotografii ślubnej, martwej naturze i krajobrazie. My sprawdzaliśmy papier na różnego rodzaju tematach, jednak najbardziej przypadły nam do gustu portrety i pejzaże.

GALERIE Prestige Gold Mono Silk polecamy wszystkim, którzy tak jak my fotografii uczyli się w ciemni i wiedzą, jak może wyglądać dobrze skopiowana odbitka na papierze barytowym. Papier Ilforda oferuje podobne bogactwo niuansów w oddaniu przejść tonalnych.

Firma Ilford idzie z duchem czasu i proponuje znakomity papier, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających entuzjastów fotografii czarno-białej. Myślimy, że dzięki temu podłożu przywiązani do ciemni uzyskają ostateczny argument za tym, że wydruki są w stanie w pełni konkurować z tradycyjnymi odbitkami na papierze FB (Fibre Base).

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: www.medikon.pl

Papiery Ilford Gold Mono Silk można kupić w internetowym sklepie Medikom.pl.

Wydruki wykonane na tym papierze będzie można zobaczyć na własne oczy na tegorocznych targach FVF w Łodzi na stanowisku dystrybutora ILFORD, czyli Medikonu (stanowisko 71/71).

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Pierwsza rolka Harman Phoenix 200 – charakterystyka negatywu i zdjęcia przykładowe
Pierwsza rolka Harman Phoenix 200 – charakterystyka negatywu i zdjęcia przykładowe
Niczym mityczny Fenix, nowy barwny film Harman Technologies symbolizować ma nadzieję, transformację i odrodzenie oferty producenta na rynku analogowej fotografii. Sprawdziliśmy jak w praktyce...
50
Canon Speedlite EL-10 - pierwsze wrażenia
Canon Speedlite EL-10 - pierwsze wrażenia
Najnowsza lampa błyskowa do systemu EOS R to propozycja ekonomiczna. Charakteryzuje się liczbą przewodnią 40, jest zasilana akumulatorkami i ma nową cyfrową stopkę. Jakie zrobiła na nas...
29
Wandrd All-new Prvke 21 - test plecaka dla fotografa
Wandrd All-new Prvke 21 - test plecaka dla fotografa
Czy ten stosunkowo mały plecak z wyjmowanym wkładem, to idealne rozwiązanie dla fotografów z podstawowym zestawem foto? Plecak fotograficzny Wandrd All-new Prvke 21 sprawdziliśmy podczas...
30
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)