"Recreation" - Cudowne lata Mitcha Epsteina [RECENZJA]

Autor: Maciej Zieliński

26 Wrzesień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

„Recreation” to portret Ameryki z trzech ostatnich dekad XX wieku. Ale też wspaniała selekcja wczesnych prac jednego z pionierów barwnej fotografii. W nowej edycji albumu z 2005 r. zobaczymy ponad 30 niepublikowanych dotąd zdjęć.

Na początku lat 70. opuścił swoje rodzinne miasteczko w Nowej Anglii, by wylądować na Bowery street - w epicentrum Nowego Jorku, gdzie przyjechał studiować w The Cuper Union. Był to dla niego moment zwrotny. „Miasto stało się moim kampusem, Nowy Jork zakwestionował wszystko, co do tej pory wiedziałem o życiu” - wyznaje Mitch Epstein w jednym z wywiadów.

Bridge City, Louisiana, 1984. Fot. Mitch Epstein

Swój wizualny język i uliczny styl rozwijał pod okiem znakomitego mentora, swojego ówczesnego wykładowcy Garrego Winnongranda. To on miał go ośmielić do pracy z kolorem (sam w tajemnicy również eksperymentował z wyszydzaną wówczas barwną fotografią). Ostatecznej odpowiedzi na pytanie co wybrać – fotografię barwną, czy klasyczną czarnobiel - Epstein szukał jeszcze przez kolejne trzy lata, co zresztą możemy zobaczyć w jego drugim wydanym w tym roku albumie „Silver + Chrome”.

I tak w 1973 roku, z kultowym filmem Kodachrome załadowanym do swojej Leiki, Epstein wyruszył szukać odpowiedzi na nurtujące go pytania. Jak wspomina, lata 70. i 80. były w Ameryce czasem optymizmu, zadowolenia i cichej indywidualności. Czasem, w którym można było doświadczać przyjemności, „zanim przyjemność została utowarowiona". Zdjęcia zawarte w albumie mają być tego dokumentacją.

 

Topanga Canyon, California, 1974. Fot. Mitch Epstein

Tytułowy „wypoczynek” to według Epsteina nostalgiczna, ale często pełna humoru opowieść pokazująca ducha tamtych lat. Nie brakuje kadrów absurdalnych, intrygujących, ale też niepokojących. Obserwujemy nastolatki, które pieszczą węża, zapominając o pozostawionym pod ich opieką niemowlęciu, półnagie dziewczynki wygrzewające się na maskach samochodów, 13-letnich chłopców palących papierosy na łące oraz ich starszych kolegów, którzy ostro imprezują na ulicy, w windzie i na plaży. Widzimy ich zamrożonych fleszem aparatu Epsteina, który pojawił się niewiadomo skąd.

 

Dallas, Texas 1974. Fot. Mitch Epstein

Jacob Riis Park, Queens, 1974. Fot. Mitch Epstein

Do tego ostre kadrowanie tworzące wielowarstwowe plany i znaczące gesty: napięte ramię, wystrzelone biodro, czuła dłoń na pierwszym planie. Oprócz tego oczywiście kolor. Zalane złotym, popołudniowym słońcem otwarte przestrzenie, soczyste żółcie i czerwienie, delikatny błękit nieba. Prozaiczne czynności i rytuały nabierają na jego zdjęciach ponadczasowego piękna.

Epstein przyznaje, że fotografował wówczas instynktownie, kierowany intuicją wchodził w różnie miejsca i sytuacje. Dziś na tych zdjęciach dostrzega więcej: zaprzeczenie i alienację, portret społeczeństwa przytłoczonego trudnościami gospodarczymi, aferami na szczytach władzy („Watergate” i rezygnacja Nixona), i oczywiście wojną w Wietnamie.

West Side Highway, New York, 1974. Fot. Mitch Epstein

Z drugiej jednak strony dostrzega witalność i piękny indywidualizm ery przedcyfrowej - czasów przed smartfonami, przed gentryfikacją i globalizacją, która sprawia, że „Ameryka dziś wszędzie wygląda tak samo”. Czasów ludzi bardziej „obecnych” i ciekawych drugiego człowieka.

 

WWII Memorial, Battery Park, New York, 1983. Fot. Mitch Epstein

Metropolitan Museum, New York 1983. Fot. Mitch Epstein

„Recreation” to piękna książka dla fanów klasycznego, amerykańskiego dokumentu i kolorów Kodachrome. W tak dużym, niemal galeryjnym formacie zdjęcia prezentują się naprawdę wspaniale. W nowej edycji (wydany po raz pierwszy w 2005 roku) zmienił się nie tylko format – na 176 stronach znajdziemy ponad 30 niepublikowanych dotąd fotografii, a kolorystyka wszystkich została opracowana od nowa, by wierniej oddać charakter filmu Kodachrome.

 

Cocoa Beach, Florida, 1983. Fot. Mitch Epstein

Książka jest już dostępna w księgarni artystycznej bookoff.pl w cenie 349 zł.

  • Stron: 176 (84 zdjęcia)
  • Oprawa: twarda
  • Format: 35 x 28 cm
  • Cena: 349 złSkopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i miesięcznika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
William Klein był na tak. "Yes" to pożegnalny album kultowego fotografa [RECENZJA]
William Klein był na tak. "Yes" to pożegnalny album kultowego fotografa [RECENZJA]
Malował, projektował książki, robił zdjęcia, kręcił filmy. W każdej dziedzinie był wyjątkowy. Pod koniec życia wszystko, co stworzył, zamknął w jednym przedmiocie – w zapierającym dech albumie...
15
Mathorn - nowa marka baterii, która chce zaoferować coś więcej
Mathorn - nowa marka baterii, która chce zaoferować coś więcej
Mathorn to nowe, wysokiej jakości zamienniki akumulatorów do aparatów. Oferują zwiększoną wytrzymałość i świetne osiągi w przystępnej cenie. Do tego można je ładować...
8
Sigma 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Sigma 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN Sports - opinia Wojciecha Sobiesiaka
Nowy teleobiektyw Sigma S 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS z mocowaniem Sony E konkuruje dziś na rynku głównie z systemowym Sony 200-600 mm. To, jak w praktyce wypada na jego tle, sprawdza fotograf...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)