"A time before crack" -nowojorski styl w przeddzień katastrofy na zdjęciach Jamela Shabazza

Autor: Maciej Zieliński

19 Październik 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Dawno temu w Ameryce, zanim ulice zalał crack, getta były biedne, ale dumne. I „na stylu”. Słychać było pierwszy rap, a bitwy toczyły się co najwyżej na beatbox i rymy. I był tam też Jamel Shabazz - najsłynniejszy kronikarz afroamerykańskiej społeczności Nowego Jorku.

Epidemia cracku to jedna z najczarniejszych kart w historii Ameryki. Korupcja, obojętność i ciche przyzwolenie CIA sprawiły, że biedne, głównie „czarne” dzielnice największych miast zostały zdewastowane i dosłownie utopione w tym silnie uzależniającym narkotyku na bazie kokainy.

Przemoc, apatia i wojny gangów naznaczyły całe pokolenie, dzieląc w USA końcówkę XX wieku na czas „przed” i „po” epidemii cracku. Jakie było to „przed” pamięta, i pokazuje w swojej najnowszej książce Jamel Shabazz, dokumentalista i naczelny fotograf ulicznego stylu lat 80. i 90.

 

Shabazz urodził się w 1960 roku na Brooklinie. Pierwszy aparat dostał w wieku piętnastu lat od rodziców – był to 110 Kodak Instamatic. Dokumentował codzienne życie swojej rodziny i przyjaciół. Rejestracja osób z otoczenia szybko stała się jego pasją, i początkiem trwającej wciąż kariery.

W nowej edycji (po raz pierwszy album ukazał się w 2005 r.) i trzeciej wydanej nakładem powerHouse Books książce, Shabazz ponownie wraca do swoich obszernych archiwów. „A time before crack” to stworzona w zasadzie od nowa kolekcja – kompilacja znanych już z innych książek ale też niepublikowanych dotąd zdjęć z końcówki 70. i początku lat 80.

W USA był to czas, gdy społeczność afroamerykańska dynamicznie budowała swoją ekstraordynaryjną i wpływową (po dziś dzień) tożsamość a Shabazz, swoim Canonem A-E1, obsesyjnie rejestrował twarze i otoczenie. Nie myślał wtedy o przełomie, jakiego dokona, zależało mu jedynie na tym by mieć na fotografiach osoby, o których chciałby w przyszłości pamiętać.

Ta potrzeba zdefiniowała jego styl. Jamel Shabazz nie budował reportaży, serii tworzących narrację, instynktownie tworzył "album rodzinny". Mieszkańcy jego okolicy stawali przed nim wyluzowani, jakby robili sobie prywatne zdjęcia. Czysta dokumentacja bez udziwnień i założonej tezy złożyła się więc na wyjątkowo prawdziwy portret społeczności.

Widzimy więc mieszkańców Flatbush, Bushwick i Red Hook. Widzimy ich na ulicy i w metrze, na motorze i na boisku. Na masce samochodu, w sytuacji romantycznej, z braćmi, prezentujących dumnie gesty braterstwa. Na miejskiej plaży Coney Island, z gigantycznym boomboxem na Atlantic Ave. Z koleżankami, z rodzeństwem, z nowo narodzonym potomstwem. Najczęściej też z szerokim jeszcze uśmiechem.

Jest to więc przekrojowy i barwny portret środowiska w krytycznym dla niego momencie – na dzień przez katastrofą, jaką przyniósł crack, który ,jak mówi Shabazz, na zawsze odmienił życie bardzo wielu jego przyjaciół i znajomych - zarówno tych którzy stali się ofiarą narkotyku, jak i tych, którzy skuszeni wizją szybkiego zarobku, decydowali się go rozprowadzać.

Książkę otwiera bardzo osobisty wstęp fotografa, który przytacza wstrząsające historie z „czasów zarazy” - zgaszonych przedwcześnie talentów, kobiet, które popadły w nierząd i które za działkę oddawały sutenerom własne córki, gdy same stawały się już nieprzydatne. Shabazz zastanawia się też nad samą genezą kryzysu i rolą służb federalnych – w świetle najnowszych dowodów cicha akceptacja masowego przemytu z Nikaragui mogła być, jego zdaniem, elementem wojny wypowiedzianej wówczas Czarnej Ameryce przez Ronalda Regana.

Kolejne teksty, to jeszcze więcej wspomnień i wstrząsających świadectw. Jeszcze więcej straconych dusz, osieroconych dzieci, rozbitych rodzin, pięknych kobiet i mężczyzn, których narkotyk zmienił w zombie, a spokojne, rodzinne okolice jak „Red Hook”, w plan zdjęciowy postapokaliptycznego horroru.

Książka „A time before crack” jest więc słodko-gorzką opowieścią, wyrzutem sumienia i kolejnym skrawkiem bolesnej historii afroamerykańskiej społeczności w USA. Wizualnie niezwykle wyrazistą i wciągającą, ale trzeba pamiętać, że za barwną stylówką kryje się brzydka prawda o białej supremacji i jej ofiarach.

Książka trafiła właśnie do sprzedaży i jest już dostępna w księgarni Bookoff w promocyjnej cenie 152 zł

MZ/PB

Jamel Shabazz: „A time before crack”

  • Stron: 184
  • Format: 25,4x19,1 cm
  • Oprawa: twarda
  • Wydawnictwo: powerHouse Books
  • Cena: 152 zł
Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i miesięcznika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Inne spojrzenie na świat Michała Ludwiczaka, czyli  Irix 150 mm f/2.8 Macro 1:1 w praktyce
Inne spojrzenie na świat Michała Ludwiczaka, czyli Irix 150 mm f/2.8 Macro 1:1 w praktyce
To jeden z najlepszych na rynku obiektywów do makrofotografii. Jak Irix 150 mm f/2.8 Macro 1:1 spisuje się w praktyce, sprawdził fotograf przyrody Michał Ludwiczak.
12
Światło ciągłe  w fotografii ślubnej - opinia Krzysztofa Krawczyka
Światło ciągłe w fotografii ślubnej - opinia Krzysztofa Krawczyka
"Świadoma kreacja światłem to jeden z moich najważniejszych czynników interpretacji własnego ja" - o swoich doświadczeniach ze światłem ciągłym w fotografii ślubnej opowiada Krzysztof...
17
Tamron 50-400 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD, czyli jak polubiłem długie ogniskowe
Tamron 50-400 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD, czyli jak polubiłem długie ogniskowe
Nie jest ani rekordowo długi ani specjalnie jasny. A mimo to, w zasadzie nie ma na rynku konkurencji. Jego siła tkwi bowiem zupełnie gdzie indziej. Oto garść wniosków z długoterminowych testów...
33
Powiązane artykuły