Peter Hebeisen “Battlefields” - recenzja

Peter Hebeisen “Battlefields” - recenzja
W ciągu ośmiu lat Peter Hebeisen przemierzył 40 000 kilometrów. Zobaczcie efekty jego monumentalnego projektu poświęconego najważniejszym europejskim bitwom XX wieku.
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Nazwy takie jak Verdun, Guernica czy Monte Cassino znane są każdemu z nas i niosą ze sobą jednoznaczne skojarzenia. Czy wyobrażaliśmy sobie kiedykolwiek jak wyglądają dzisiaj miejsca słynnych bitew? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Peter Hebeisen, który razem z historykiem przebył 40 000 kilometrów swoim minivanem, docierając do 46 miejsc rozsianych po całej Europie. Pokłosiem tego projektu jest książka Battlefields, na którą składają się malarskie zdjęcia krajobrazów przedstawiających miejsca najważniejszych XX-wiecznych batalii. Znalazło się w niej miejsce dla walk z czasów I i II Wojny Światowej, Hiszpańskiej wojny domowej oraz wojny na Bałkanach.

Peter Hebeisen precyzyjnie wybiera punkt widzenia. Miejsca słynnych bitew, które po latach emanują spokojem i ciszą, ukazuje z dużej odległości i nieznacznej wysokości. Klasyczna kompozycja, wybór perspektywy, mistrzowskie wyczucie światła i koloru sprawiają, że jego prace przypominają nam romantyczne malarstwo. To zakorzenienie w tradycji nadaje zdjęciom Szwajcara ponadczasowy, kontemplacyjny charakter. Fotografia z Sarajewa od razu nasuwa skojarzenie z obrazem Myśliwi na śniegu Pietera Bruegela.

Niezaprzeczalne piękno tych obrazów nie pozwala nam uwierzyć w okropieństwa, które działy się na naszym kontynencie nie tak dawno temu. Niech nie zmyli nas jednak kuszący urok tych zdjęć. Groźne chmury wiszące na niebie zdradzają, że nie mamy do czynienia z sielanką. Czy to możliwe, że we wszystkich tych miejscach toczyły się zażarte walki? Być może najważniejszą nauka płynącą z lektury tej książki jest nasze własne niedowierzanie. Siedemdziesiąt lat po zakończeniu II Wojny Światowej trudno nam wyobrazić sobie, że to wszystko zdarzyło się naprawdę. Zdążyliśmy już zapomnieć o krwawym konflikcie na Bałkanach i w Irlandiii Północnej. Dopiero sytuacja na Ukrainie uzmysłowiła nam, że czas pokoju w Europie nie musi trwać wiecznie.

W czasach, kiedy groźba europejskiego konfliktu jest bliższa niż nam się jeszcze niedawno wydawało, publikacja Petera Hebeisena staje się dla nas ważną lekcją historii, której nie powinniśmy lekceważyć.


Peter Hebeisen Battlefields
Twarda oprawa
Format: 29 x 33 cm
14 strony, 95 zdjęć
Hatje Cantz 2014
 
Komentarze
Polecane artykuły
Oto najlepsze polskie zdjęcia sportowe minionego roku. Wyniki IV edycji Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej
20 Lis 2017
Dobiegła końca czwarta, rekordowa edycja Polskiego Konkursu Fotografii Prasowej.  Oto galeria najlepszych kadrów zawodowców i amatorów wybranych spośród ponad 2 tys. zgłoszeń.
0
Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2017 - poznaliśmy laureatów
15 Lis 2017
Portret 16-letniego uchodźcy autorstwa Césara Dezfuli został wybrany przez jurorów najlepszą pracą tegorocznej edycji Taylor Wessing Photographic Portrait Prize.
3
Fotografia przyrody na wesoło. Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Comedy Wildlife Photography Awards 2017
9 Lis 2017
Czy natura ma poczucie humoru? Zobaczcie zdjęcia finalistów tegorocznej edycji konkursu Comedy Wildlife Photography Awards, który od trzech lat nagradza najzabawniejsze zdjęcia przyrodnicze.
0
The Anonymous Project - zbierają slajdy z całego świata, by stworzyć monumentalny portret minionej epoki. Dołącz i ty
3 Lis 2017
Tysiące amatorskich fotografii, pochowanych na naszych strychach i sprzedawanych za grosze na pchlich targach, to pamiętnik minionej epoki. The Anonymous Project pragnie ten pamiętnik zachować dla przyszłych pokoleń.
3