Jem Southam "The River Winter" - recenzja

0
Marcin Grabowiecki
7 Maj 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Na książkę "The River Winter" składają się wykonane na przestrzeni kilku miesięcy w brytyjskim Devon kolorowe fotografie rzeki Exe i jej dopływów. Autorem publikacji, która ukazała się w 2012 roku nakładem wydawnictwa Mack jest Jem Southham.


Fotografie, które tworzą książkę "The River Winter" przedstawiają zimowe pejzaże. Zdjęcia zostały wykonane w Devon w Wielkiej Brytanii w ciągu kilku miesięcy i przedstawiają rzekę Exe wraz z jej dopływami. Southham wybrał najmniej ciekawą wizualnie porę roku. Również dobór motywów nie jest spektakularny. Zdjęcia przedstawiają krzaki, drzewa, trawy i zarośla oraz przesączającą się między nimi wodę.

Pierwsze ujęcia zostały zarejestrowane 31 października a ostatnie 28 marca. To ramy, w których Southham pracował nad fotografiami. Razem z autorem obserwujemy zmieniającą się przyrodę - ostatnie liście na drzewach, przymrozki oraz śnieg, a na koniec pierwsze symptomy odradzającej się natury. Dzięki tym obrazom zostajemy włączeni w odwieczny krąg natury.

(c) Jem Southam, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk


Dzięki doskonałej technice obrazy są bogate w detale i niuanse. Umiejętne wykorzystanie światła stwarza malarski efekt. Prace nawiązują do niderladzkich mistrzów malarstwa z Pieterem Brueglem na czele. Wszystko to sprawia, że wielkoformatowe fotografie mają kontemplacyjny charakter.

Tytuł wydawnictwa może być mylący - prawdziwej śnieżnej zimy jest w książce bardzo mało, Znajdziemy w niej za to całe bogactwo odcieni począwszy od późnej jesieni po przedwiośnie. Ten pozornie nieefektowny czas zyskuje w obiektywie Southhama blask. Autorowi udaje się wydobyć tajemniczą aurę otaczającą rzekę.

(c) Jem Southam, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk


Zdjęciom towarzyszy esej, którego autorem jest Richard Hamblyn. Publikacja ma klasyczny albumowy format i twardą oprawę, co nadaje jej elegancki charakter. Jakość druku stoi na najwyższym poziomie, co pozwala docenić bogactwo i medytacyjny charakter fotografii Jema Southama.


Jem SouthamThe River Winter
Twarda oprawa
Format: 33 x 28 cm
96 stron
40 zdjęć
Mack 2012

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
„To nie była miłość od pierwszego spojrzenia” - Wojtek Wieteska o Fujifilm GFX 50R
„To nie była miłość od pierwszego spojrzenia” - Wojtek Wieteska o Fujifilm GFX 50R
„Wreszcie mogę być w jednym systemie, a nie żonglować pomiędzy kilkoma”. Wojtek Wieteska, znakomity polski artysta, pisze o wrażeniach z pracy z Fujifilm GFX 50R,
4
3
Panasonic Lumix G9 w królestwie zwierząt
Panasonic Lumix G9 w królestwie zwierząt
„Chcę, by wszyscy oglądając moje zdjęcia, czuli, jakby tu byli” - mówi Bence Máté, który testował Lumixa G9 podczas safari w Zimbabwe
9
0
Hasselblad X1D II - opinia Michała „Massy” Mąsiora
Hasselblad X1D II - opinia Michała „Massy” Mąsiora
W oczekiwaniu na redakcyjny test, zapraszam do zapoznania się z moimi subiektywnymi wrażeniami na temat nowego bezlusterkowego aparatu średnioformatowego - Hasselblad...
18
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)