Jem Southam "The River Winter" - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

7 Maj 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Na książkę "The River Winter" składają się wykonane na przestrzeni kilku miesięcy w brytyjskim Devon kolorowe fotografie rzeki Exe i jej dopływów. Autorem publikacji, która ukazała się w 2012 roku nakładem wydawnictwa Mack jest Jem Southham.

Fotografie, które tworzą książkę "The River Winter" przedstawiają zimowe pejzaże. Zdjęcia zostały wykonane w Devon w Wielkiej Brytanii w ciągu kilku miesięcy i przedstawiają rzekę Exe wraz z jej dopływami. Southham wybrał najmniej ciekawą wizualnie porę roku. Również dobór motywów nie jest spektakularny. Zdjęcia przedstawiają krzaki, drzewa, trawy i zarośla oraz przesączającą się między nimi wodę.

Pierwsze ujęcia zostały zarejestrowane 31 października a ostatnie 28 marca. To ramy, w których Southham pracował nad fotografiami. Razem z autorem obserwujemy zmieniającą się przyrodę - ostatnie liście na drzewach, przymrozki oraz śnieg, a na koniec pierwsze symptomy odradzającej się natury. Dzięki tym obrazom zostajemy włączeni w odwieczny krąg natury.

(c) Jem Southam, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk

Dzięki doskonałej technice obrazy są bogate w detale i niuanse. Umiejętne wykorzystanie światła stwarza malarski efekt. Prace nawiązują do niderladzkich mistrzów malarstwa z Pieterem Brueglem na czele. Wszystko to sprawia, że wielkoformatowe fotografie mają kontemplacyjny charakter.

Tytuł wydawnictwa może być mylący - prawdziwej śnieżnej zimy jest w książce bardzo mało, Znajdziemy w niej za to całe bogactwo odcieni począwszy od późnej jesieni po przedwiośnie. Ten pozornie nieefektowny czas zyskuje w obiektywie Southhama blask. Autorowi udaje się wydobyć tajemniczą aurę otaczającą rzekę.

(c) Jem Southam, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk

Zdjęciom towarzyszy esej, którego autorem jest Richard Hamblyn. Publikacja ma klasyczny albumowy format i twardą oprawę, co nadaje jej elegancki charakter. Jakość druku stoi na najwyższym poziomie, co pozwala docenić bogactwo i medytacyjny charakter fotografii Jema Southama.

Jem SouthamThe River Winter

Twarda oprawa
Format: 33 x 28 cm
96 stron
40 zdjęć
Mack 2012

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
"Amazonia" Sebastião Salgado to monumentalne dzieło i wizualna podróż do źródła życia
"Amazonia" Sebastião Salgado to monumentalne dzieło i wizualna podróż do źródła życia
Może jeszcze nie wszystko schrzaniliśmy? Może Ziemię da się jeszcze uratować? "Amazonia" to głęboki oddech po naznaczonych śmiercią albumach Salgado i kontynuacja drogi życia, którą zapoczątkował...
36
Fujifilm X-S10 w rękach czytelników - opinia Ivony Tautkute
Fujifilm X-S10 w rękach czytelników - opinia Ivony Tautkute
W marcu wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego laureaci mieli okazję testować aparat Fujifilm X-S10. Oto recenzja trzeciej uczestniczki, Ivony Tautkute.
0
"Robienie złych zdjęć jest częścią procesu" - czego dowiadujemy się z nowej książki Misracha? [RECENZJA]
"Robienie złych zdjęć jest częścią procesu" - czego dowiadujemy się z nowej książki Misracha?...
„On Landscape and Meaning” to kolejna część genialnej serii zeszytów edukacyjnych wydawnictwa Aperture. Tym razem naszym mentorem jest słynny amerykański fotograf...
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)