Jem Southam "The River Winter" - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

7 Maj 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Na książkę "The River Winter" składają się wykonane na przestrzeni kilku miesięcy w brytyjskim Devon kolorowe fotografie rzeki Exe i jej dopływów. Autorem publikacji, która ukazała się w 2012 roku nakładem wydawnictwa Mack jest Jem Southham.

Fotografie, które tworzą książkę "The River Winter" przedstawiają zimowe pejzaże. Zdjęcia zostały wykonane w Devon w Wielkiej Brytanii w ciągu kilku miesięcy i przedstawiają rzekę Exe wraz z jej dopływami. Southham wybrał najmniej ciekawą wizualnie porę roku. Również dobór motywów nie jest spektakularny. Zdjęcia przedstawiają krzaki, drzewa, trawy i zarośla oraz przesączającą się między nimi wodę.

Pierwsze ujęcia zostały zarejestrowane 31 października a ostatnie 28 marca. To ramy, w których Southham pracował nad fotografiami. Razem z autorem obserwujemy zmieniającą się przyrodę - ostatnie liście na drzewach, przymrozki oraz śnieg, a na koniec pierwsze symptomy odradzającej się natury. Dzięki tym obrazom zostajemy włączeni w odwieczny krąg natury.

(c) Jem Southam, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk

Dzięki doskonałej technice obrazy są bogate w detale i niuanse. Umiejętne wykorzystanie światła stwarza malarski efekt. Prace nawiązują do niderladzkich mistrzów malarstwa z Pieterem Brueglem na czele. Wszystko to sprawia, że wielkoformatowe fotografie mają kontemplacyjny charakter.

Tytuł wydawnictwa może być mylący - prawdziwej śnieżnej zimy jest w książce bardzo mało, Znajdziemy w niej za to całe bogactwo odcieni począwszy od późnej jesieni po przedwiośnie. Ten pozornie nieefektowny czas zyskuje w obiektywie Southhama blask. Autorowi udaje się wydobyć tajemniczą aurę otaczającą rzekę.

(c) Jem Southam, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk

Zdjęciom towarzyszy esej, którego autorem jest Richard Hamblyn. Publikacja ma klasyczny albumowy format i twardą oprawę, co nadaje jej elegancki charakter. Jakość druku stoi na najwyższym poziomie, co pozwala docenić bogactwo i medytacyjny charakter fotografii Jema Southama.

Jem SouthamThe River Winter

Twarda oprawa
Format: 33 x 28 cm
96 stron
40 zdjęć
Mack 2012

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Marry Ellen Mark: Encounters. „Niesławni” dostają głos [RECENZJA]
Marry Ellen Mark: Encounters. „Niesławni” dostają głos [RECENZJA]
Mark nigdy nie była muchą na ścianie - to właśnie intensywność jej obecności, szczerość i empatia otwierały jej większość drzwi. Najnowszy album to wielka retrospektywa jednej z najważniejszych...
27
Samyang V-AF - filmowe stałki z autofocusem, o których prawdopodobnie nie słyszeliście (a powinniście)
Samyang V-AF - filmowe stałki z autofocusem, o których prawdopodobnie nie słyszeliście (a...
Lekkie, kompaktowe, niezłe optycznie a przy tym niedrogie - pierwsze obiektywy filmowe z napędem AF to bardzo ciekawa propozycja dla początkujących filmowców. Podczas jednej z...
8
Klein znaczy Wielki. Najlepsze albumy fotograficzne roku 2023
Klein znaczy Wielki. Najlepsze albumy fotograficzne roku 2023
10, 9, 8, 7… Zanim zaczniemy odliczać sekundy do rozpoczęcia Nowego Roku, zatrzymajmy się na chwilę i wspomnijmy jeszcze ten mijający. Ostatnie miesiące obfitowały w interesujące...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)