J Carrier "Elementary Calculus" - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

29 Marzec 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
"Elementary Calculus" to poetycka książka poruszająca problem imigrantów w Tel-Awiwie i Jerozolimie. Autorem publikacji wydanej przez Mack w 2012 roku jest J Carrier.

Książka "Elementary Calculus" zaczyna się i kończy obrazem gołębia ukrytego między skałami. Podobne jest również drugie i przedostatnie zdjęcie - oba przedstawiają aparaty w budkach telefonicznych. Wieloznaczność i symboliczność tych fotografii tworzy klamrę dla pozostałych zdjęć.

Autor publikacji - J Carrier - jest typem podróżnika, który kilkukrotnie zmieniał miejsca zamieszkania, za każdym razem oddalając się od rodziny. Podczas pobytu w Izraelu poczuł pokrewieństwo z imigrantami przybywającymi do Tel Awiwu i to właśnie ich uczynił bohaterami swojej książki.

Motywem przewodnim wydawnictwa są ludzie prowadzący rozmowy w budkach telefonicznych, chociaż właściwszym określeniem byłoby "wiszący na telefonie". Pochylone głowy, zamyślone twarze. Nieobecni, smutni, odwróceni, będący w zawieszeniu. Fotograf obserwuje ich próby połączenia się z domem, przy pomocy odrobinę już staroświeckiego urządzenia.

(c) J Carrier, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk

Dokumentacja zachowań imigrantów w Tel-Awiwie i Jerozolimie uzupełniona jest o martwe natury i krajobrazy. W rozświetlonym mieście często pojawiają się również zwierzęta. Porzucona siatka z chlebem, niedojedzone jabłko, wałęsające się koty czy słup ogłoszeniowy konsekwentnie budują atmosferę wokół rozmów telefonicznych. Nawet porzucone pudełka po papierosach mają swoje znaczenie, na jednym widnieje napis "TIME" (czas), a na drugim "INFINITY" (nieskończoność).

Jest też znamienna sekwencja z banknotem, który można "wyłowić" w popularnej grze. Banknot udaje się chwycić przez miniaturowy dźwig, jednak ostatecznie ląduje on w tym samym miejscu, na dnie automatu. Pieniądze wydają się być na wyciągniecie ręki, jednak jest to złudne wrażenie. Podobnie może być z obietnicą lepszego życia w nowym kraju, która często okazuje się mrzonką.

(c) J Carrier, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk

To jest książka o tęsknocie za najbliższymi, o rozdarciu pomiędzy domem, a nowym miejscem zamieszkania. Poprzez sekwencje poetyckich obrazów J Carrierowi udaje się pokazać odległość dzielącą marzenie od rzeczywistości.

J CarrierElementary Calculus

Twarda oprawa
Format: 23,5 x 19,5 cm
128 stron
74 zdjęcia
Mack 2012

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Tamron 17-50 mm f/4 i 70-180 mm f/2.8 G2 - zestaw idealny?
Tamron 17-50 mm f/4 i 70-180 mm f/2.8 G2 - zestaw idealny?
Czy dwa przystępne cenowo obiektywy o oryginalnych zakresach mogą zastąpić nam klasyczne trio reporterskich zoomów? Najnowsze konstrukcje Tamrona podważają utarte schematy i pokazują,...
8
Anja Niemi: In Character. Przekleństwo perfekcjonizmu [RECENZJA]
Anja Niemi: In Character. Przekleństwo perfekcjonizmu [RECENZJA]
Precyzyjnie budowane napięcie rodem z dreszczowców Hitchcocka, literackie inspiracje i kinowe wizualne tropy. Pierwsza retrospektywna książka Anji Niemi to fantastyczna podróż do świata jej...
7
Kraj w kolorze ziemi. Gruyaert i jego „Morocco” [RECENZJA]
Kraj w kolorze ziemi. Gruyaert i jego „Morocco” [RECENZJA]
Jeżeli o stopniu fascynacji danym miejscem decydowałaby liczba poświęconych mu książek fotograficznych, Harry Gruyaert mógłby śmiało pretendować do tytułu honorowego obywatela Maroka....
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)