J Carrier "Elementary Calculus" - recenzja

0
Marcin Grabowiecki
29 Marzec 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
"Elementary Calculus" to poetycka książka poruszająca problem imigrantów w Tel-Awiwie i Jerozolimie. Autorem publikacji wydanej przez Mack w 2012 roku jest J Carrier.


Książka "Elementary Calculus" zaczyna się i kończy obrazem gołębia ukrytego między skałami. Podobne jest również drugie i przedostatnie zdjęcie - oba przedstawiają aparaty w budkach telefonicznych. Wieloznaczność i symboliczność tych fotografii tworzy klamrę dla pozostałych zdjęć.

Autor publikacji - J Carrier - jest typem podróżnika, który kilkukrotnie zmieniał miejsca zamieszkania, za każdym razem oddalając się od rodziny. Podczas pobytu w Izraelu poczuł pokrewieństwo z imigrantami przybywającymi do Tel Awiwu i to właśnie ich uczynił bohaterami swojej książki.

Motywem przewodnim wydawnictwa są ludzie prowadzący rozmowy w budkach telefonicznych, chociaż właściwszym określeniem byłoby "wiszący na telefonie". Pochylone głowy, zamyślone twarze. Nieobecni, smutni, odwróceni, będący w zawieszeniu. Fotograf obserwuje ich próby połączenia się z domem, przy pomocy odrobinę już staroświeckiego urządzenia.

(c) J Carrier, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk


Dokumentacja zachowań imigrantów w Tel-Awiwie i Jerozolimie uzupełniona jest o martwe natury i krajobrazy. W rozświetlonym mieście często pojawiają się również zwierzęta. Porzucona siatka z chlebem, niedojedzone jabłko, wałęsające się koty czy słup ogłoszeniowy konsekwentnie budują atmosferę wokół rozmów telefonicznych. Nawet porzucone pudełka po papierosach mają swoje znaczenie, na jednym widnieje napis "TIME" (czas), a na drugim "INFINITY" (nieskończoność).

Jest też znamienna sekwencja z banknotem, który można "wyłowić" w popularnej grze. Banknot udaje się chwycić przez miniaturowy dźwig, jednak ostatecznie ląduje on w tym samym miejscu, na dnie automatu. Pieniądze wydają się być na wyciągniecie ręki, jednak jest to złudne wrażenie. Podobnie może być z obietnicą lepszego życia w nowym kraju, która często okazuje się mrzonką.

(c) J Carrier, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk


To jest książka o tęsknocie za najbliższymi, o rozdarciu pomiędzy domem, a nowym miejscem zamieszkania. Poprzez sekwencje poetyckich obrazów J Carrierowi udaje się pokazać odległość dzielącą marzenie od rzeczywistości.


J CarrierElementary Calculus
Twarda oprawa
Format: 23,5 x 19,5 cm
128 stron
74 zdjęcia
Mack 2012

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
„To nie była miłość od pierwszego spojrzenia” - Wojtek Wieteska o Fujifilm GFX 50R
„To nie była miłość od pierwszego spojrzenia” - Wojtek Wieteska o Fujifilm GFX 50R
„Wreszcie mogę być w jednym systemie, a nie żonglować pomiędzy kilkoma”. Wojtek Wieteska, znakomity polski artysta, pisze o wrażeniach z pracy z Fujifilm GFX 50R,
4
3
Panasonic Lumix G9 w królestwie zwierząt
Panasonic Lumix G9 w królestwie zwierząt
„Chcę, by wszyscy oglądając moje zdjęcia, czuli, jakby tu byli” - mówi Bence Máté, który testował Lumixa G9 podczas safari w Zimbabwe
9
0
Hasselblad X1D II - opinia Michała „Massy” Mąsiora
Hasselblad X1D II - opinia Michała „Massy” Mąsiora
W oczekiwaniu na redakcyjny test, zapraszam do zapoznania się z moimi subiektywnymi wrażeniami na temat nowego bezlusterkowego aparatu średnioformatowego - Hasselblad...
18
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)