J Carrier "Elementary Calculus" - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

29 Marzec 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
"Elementary Calculus" to poetycka książka poruszająca problem imigrantów w Tel-Awiwie i Jerozolimie. Autorem publikacji wydanej przez Mack w 2012 roku jest J Carrier.

Książka "Elementary Calculus" zaczyna się i kończy obrazem gołębia ukrytego między skałami. Podobne jest również drugie i przedostatnie zdjęcie - oba przedstawiają aparaty w budkach telefonicznych. Wieloznaczność i symboliczność tych fotografii tworzy klamrę dla pozostałych zdjęć.

Autor publikacji - J Carrier - jest typem podróżnika, który kilkukrotnie zmieniał miejsca zamieszkania, za każdym razem oddalając się od rodziny. Podczas pobytu w Izraelu poczuł pokrewieństwo z imigrantami przybywającymi do Tel Awiwu i to właśnie ich uczynił bohaterami swojej książki.

Motywem przewodnim wydawnictwa są ludzie prowadzący rozmowy w budkach telefonicznych, chociaż właściwszym określeniem byłoby "wiszący na telefonie". Pochylone głowy, zamyślone twarze. Nieobecni, smutni, odwróceni, będący w zawieszeniu. Fotograf obserwuje ich próby połączenia się z domem, przy pomocy odrobinę już staroświeckiego urządzenia.

(c) J Carrier, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk

Dokumentacja zachowań imigrantów w Tel-Awiwie i Jerozolimie uzupełniona jest o martwe natury i krajobrazy. W rozświetlonym mieście często pojawiają się również zwierzęta. Porzucona siatka z chlebem, niedojedzone jabłko, wałęsające się koty czy słup ogłoszeniowy konsekwentnie budują atmosferę wokół rozmów telefonicznych. Nawet porzucone pudełka po papierosach mają swoje znaczenie, na jednym widnieje napis "TIME" (czas), a na drugim "INFINITY" (nieskończoność).

Jest też znamienna sekwencja z banknotem, który można "wyłowić" w popularnej grze. Banknot udaje się chwycić przez miniaturowy dźwig, jednak ostatecznie ląduje on w tym samym miejscu, na dnie automatu. Pieniądze wydają się być na wyciągniecie ręki, jednak jest to złudne wrażenie. Podobnie może być z obietnicą lepszego życia w nowym kraju, która często okazuje się mrzonką.

(c) J Carrier, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk

To jest książka o tęsknocie za najbliższymi, o rozdarciu pomiędzy domem, a nowym miejscem zamieszkania. Poprzez sekwencje poetyckich obrazów J Carrierowi udaje się pokazać odległość dzielącą marzenie od rzeczywistości.

J CarrierElementary Calculus

Twarda oprawa
Format: 23,5 x 19,5 cm
128 stron
74 zdjęcia
Mack 2012

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Marry Ellen Mark: Encounters. „Niesławni” dostają głos [RECENZJA]
Marry Ellen Mark: Encounters. „Niesławni” dostają głos [RECENZJA]
Mark nigdy nie była muchą na ścianie - to właśnie intensywność jej obecności, szczerość i empatia otwierały jej większość drzwi. Najnowszy album to wielka retrospektywa jednej z najważniejszych...
27
Samyang V-AF - filmowe stałki z autofocusem, o których prawdopodobnie nie słyszeliście (a powinniście)
Samyang V-AF - filmowe stałki z autofocusem, o których prawdopodobnie nie słyszeliście (a...
Lekkie, kompaktowe, niezłe optycznie a przy tym niedrogie - pierwsze obiektywy filmowe z napędem AF to bardzo ciekawa propozycja dla początkujących filmowców. Podczas jednej z...
8
Klein znaczy Wielki. Najlepsze albumy fotograficzne roku 2023
Klein znaczy Wielki. Najlepsze albumy fotograficzne roku 2023
10, 9, 8, 7… Zanim zaczniemy odliczać sekundy do rozpoczęcia Nowego Roku, zatrzymajmy się na chwilę i wspomnijmy jeszcze ten mijający. Ostatnie miesiące obfitowały w interesujące...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)