J Carrier "Elementary Calculus" - recenzja

0
Marcin Grabowiecki
29 Marzec 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
"Elementary Calculus" to poetycka książka poruszająca problem imigrantów w Tel-Awiwie i Jerozolimie. Autorem publikacji wydanej przez Mack w 2012 roku jest J Carrier.


Książka "Elementary Calculus" zaczyna się i kończy obrazem gołębia ukrytego między skałami. Podobne jest również drugie i przedostatnie zdjęcie - oba przedstawiają aparaty w budkach telefonicznych. Wieloznaczność i symboliczność tych fotografii tworzy klamrę dla pozostałych zdjęć.

Autor publikacji - J Carrier - jest typem podróżnika, który kilkukrotnie zmieniał miejsca zamieszkania, za każdym razem oddalając się od rodziny. Podczas pobytu w Izraelu poczuł pokrewieństwo z imigrantami przybywającymi do Tel Awiwu i to właśnie ich uczynił bohaterami swojej książki.

Motywem przewodnim wydawnictwa są ludzie prowadzący rozmowy w budkach telefonicznych, chociaż właściwszym określeniem byłoby "wiszący na telefonie". Pochylone głowy, zamyślone twarze. Nieobecni, smutni, odwróceni, będący w zawieszeniu. Fotograf obserwuje ich próby połączenia się z domem, przy pomocy odrobinę już staroświeckiego urządzenia.

(c) J Carrier, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk


Dokumentacja zachowań imigrantów w Tel-Awiwie i Jerozolimie uzupełniona jest o martwe natury i krajobrazy. W rozświetlonym mieście często pojawiają się również zwierzęta. Porzucona siatka z chlebem, niedojedzone jabłko, wałęsające się koty czy słup ogłoszeniowy konsekwentnie budują atmosferę wokół rozmów telefonicznych. Nawet porzucone pudełka po papierosach mają swoje znaczenie, na jednym widnieje napis "TIME" (czas), a na drugim "INFINITY" (nieskończoność).

Jest też znamienna sekwencja z banknotem, który można "wyłowić" w popularnej grze. Banknot udaje się chwycić przez miniaturowy dźwig, jednak ostatecznie ląduje on w tym samym miejscu, na dnie automatu. Pieniądze wydają się być na wyciągniecie ręki, jednak jest to złudne wrażenie. Podobnie może być z obietnicą lepszego życia w nowym kraju, która często okazuje się mrzonką.

(c) J Carrier, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk


To jest książka o tęsknocie za najbliższymi, o rozdarciu pomiędzy domem, a nowym miejscem zamieszkania. Poprzez sekwencje poetyckich obrazów J Carrierowi udaje się pokazać odległość dzielącą marzenie od rzeczywistości.


J CarrierElementary Calculus
Twarda oprawa
Format: 23,5 x 19,5 cm
128 stron
74 zdjęcia
Mack 2012
Słowa kluczowe:
Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)
Więcej w kategorii: Recenzje
Czy fotografia i zjawiska nadprzyrodzone to dobrana para? Odwiedziliśmy tegoroczny Fotofestiwal
Czy fotografia i zjawiska nadprzyrodzone to dobrana para? Odwiedziliśmy tegoroczny Fotofestiwal
Z niektórymi miesiącami związane są nieodłącznie pewne wydarzenia. I tak czerwiec od razu kojarzy nam się z łódzkim Fotofestiwalem. Staramy się go odwiedzić co roku,...
25
0
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest...
62
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy...
86
0