Christian Patterson "Redheaded Peckerwood" - recenzja

0
Marcin Grabowiecki
3 Kwiecień 2013
Artykuł na: 4-5 minut
"Redheaded Peckerwood" to głośna książka Christiana Pattersona, która doczekała się już trzeciego wydania, które przygotował Mack w dwa lata po jej premierze. Publikacja odwołuje się do tragicznej historii Charlesa Starkweathera i Caril Ann Fugate, którzy zamordowali 10 osób, podczas swojej trzydniowej podróży po Nebrasce w Stanach Zjednoczonych.


Książka "Redheaded Peckerwood" zainspirowana jest głośną i tragiczną historią, do której odwoływał się także film "Badlands" Terrence Malicka. Christian Patterson widział ten film wiele lat temu i zafascynował się tą niesamowitą, romantyczną i tragiczną historią. Mowa o serii zabójstw dokonanych przez 19-letniego Charlesa Starkweathera i 14-letnią Caril Ann Fugate. W ciągu trzech dni para zamordowała 10 osób, w tym rodzinę dziewczyny.

Fotograf postanawia przemierzyć po blisko 50 latach tą samą drogę, którą przebyli bohaterowie. Podczas podróży Patterson szuka "śladów przeszłości w teraźniejszości". Szybko okazuje się, że jego praca nie będzie prostą dokumentacją miejsc zbrodni, ponieważ nie wiele pozostało po dawnych zdarzeniach. Dlatego postanowił podejść do projektu bardziej konceptualnie.

(c) Christian Patterson, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk


Zdjęcia, które znajdziemy w książce są zapisem miejsc i rzeczy powiązanych z historią. Symboliczne krajobrazy sąsiadują z martwymi naturami. Nowe zdjęcia prezentowane są obok archiwalnych, odnalezione dokumenty zderzone są z pozornie nie związanymi z tematem zdjęciami studyjnymi. Na każdy z tych obrazów patrzymy poprzez pryzmat zbrodni. Oprócz fotografii znajdziemy fragmenty listów, map i zapisków znalezionych przy ofiarach. Dzięki wymieszaniu różnych gatunków fotograficznych autorowi udaje się stworzyć wielopłaszczyznowy, daleki od banału, subiektywny obraz historii pary przestępców.

(c) Christian Patterson, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk


Na publikację składają się obrazy bezpośrednio związane ze sprawą lub też tylko będące mniej lub bardziej luźnymi skojarzeniami. Czarno-białe zdjęcia pomieszane są z kolorowymi. Całość jest, skazaną na porażkę, próbą rekonstrukcji tragicznych wydarzeń, gdzie zaciera się granica między prawdą a fikcją. Książka staje się opowieścią o amerykańskim micie. Elementy układanki tworzą wielowarstwową i zagadkową historię, której rozwikłania może podjąć się każdy z nas. To wydawnictwo, które wymaga od czytelnika zaangażowania, uruchomienia wyobraźni i skorzystania z własnego doświadczenia.

Do książki dołączona jest broszurka z esejami, których autorami są: Luc Sante i Karen Irvine oraz pocztówka.


Christian PattersonRedheaded Peckerwood
Format: 19 x 24 cm
168 stron
98 zdjęć łącznie z 3 wkładkami i ilustrowaną broszurką oraz pocztówką
Mack 2013

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
„To nie była miłość od pierwszego spojrzenia” - Wojtek Wieteska o Fujifilm GFX 50R
„To nie była miłość od pierwszego spojrzenia” - Wojtek Wieteska o Fujifilm GFX 50R
„Wreszcie mogę być w jednym systemie, a nie żonglować pomiędzy kilkoma”. Wojtek Wieteska, znakomity polski artysta, pisze o wrażeniach z pracy z Fujifilm GFX 50R,
4
3
Panasonic Lumix G9 w królestwie zwierząt
Panasonic Lumix G9 w królestwie zwierząt
„Chcę, by wszyscy oglądając moje zdjęcia, czuli, jakby tu byli” - mówi Bence Máté, który testował Lumixa G9 podczas safari w Zimbabwe
9
0
Hasselblad X1D II - opinia Michała „Massy” Mąsiora
Hasselblad X1D II - opinia Michała „Massy” Mąsiora
W oczekiwaniu na redakcyjny test, zapraszam do zapoznania się z moimi subiektywnymi wrażeniami na temat nowego bezlusterkowego aparatu średnioformatowego - Hasselblad...
18
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)