Ron Jude "Lick Creek Line" - recenzja

0
Marcin Grabowiecki
4 Kwiecień 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
"Lick Creek Line" to poetycka, enigmatyczna historia rozgrywająca się w lasach w stanie Idaho. Centralną postacią jest myśliwy polujący na zwierzęta futerkowe. Autorem książki jest Ron Jude, a wydał ją Mack.


"Lick Creek Line" to bardzo enigmatyczna książka. Na wewnętrznej stronie okładki zamieszczony jest opis dotarcia do tytułowego miejsca. Odnosimy z niego wrażenie, że znajdujemy się na trudno dostępnym terenie położonym "gdzieś w górach".

Przeważającą część publikacji stanowią zdjęcia przedstawiające leśne środowisko: drzewa, rośliny, jeziora położone w stanie Idaho w Stanach Zjednoczonych. Nie jest to jednak dziewicza przyroda, jakiej moglibyśmy się spodziewać. Pośród zimowych pejzaży dostrzegamy ślady krwii na śniegu i inne przejawy bytności człowieka. Domyślamy się, że chodzi o motyw polowania.

(c) Ron Jude, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk


Na zdjęciach pojawia się również fragmentarycznie ujęty człowiek. To traper, który jest centralną postacią książki. Towarzyszymy mu podczas sprawdzania pułapek na zwierzęta futerkowe. Trafiamy do wnętrza leśnej chatki z myśliwskimi trofeami.

"Lick Creek Line" nie ma oczywistej narracji, gubi tropy. Przez całą lekturę wyczuwalne jest podskórne napięcie. Piękno przyrody zderzone jest z brutalnością człowieka.

Do książki dołączony jest, wydany na gazetowym papierze, esej "No Such Place", którego autorem jest Nicolas Muellner. Publikacja jest oczywiście starannie i elegancko wydana, do czego wydawnictwo Mack zdążyło nas już przyzwyczaić.


Ron JudeLick Creek Line
Miękka oprawa
Format: 25,7 x 29,2 cm
112 stron
69 zdjęć
Mack 2012(c) Ron Jude, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
„To nie była miłość od pierwszego spojrzenia” - Wojtek Wieteska o Fujifilm GFX 50R
„To nie była miłość od pierwszego spojrzenia” - Wojtek Wieteska o Fujifilm GFX 50R
„Wreszcie mogę być w jednym systemie, a nie żonglować pomiędzy kilkoma”. Wojtek Wieteska, znakomity polski artysta, pisze o wrażeniach z pracy z Fujifilm GFX 50R,
4
3
Panasonic Lumix G9 w królestwie zwierząt
Panasonic Lumix G9 w królestwie zwierząt
„Chcę, by wszyscy oglądając moje zdjęcia, czuli, jakby tu byli” - mówi Bence Máté, który testował Lumixa G9 podczas safari w Zimbabwe
9
0
Hasselblad X1D II - opinia Michała „Massy” Mąsiora
Hasselblad X1D II - opinia Michała „Massy” Mąsiora
W oczekiwaniu na redakcyjny test, zapraszam do zapoznania się z moimi subiektywnymi wrażeniami na temat nowego bezlusterkowego aparatu średnioformatowego - Hasselblad...
18
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)