Ron Jude "Lick Creek Line" - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

4 Kwiecień 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
"Lick Creek Line" to poetycka, enigmatyczna historia rozgrywająca się w lasach w stanie Idaho. Centralną postacią jest myśliwy polujący na zwierzęta futerkowe. Autorem książki jest Ron Jude, a wydał ją Mack.

"Lick Creek Line" to bardzo enigmatyczna książka. Na wewnętrznej stronie okładki zamieszczony jest opis dotarcia do tytułowego miejsca. Odnosimy z niego wrażenie, że znajdujemy się na trudno dostępnym terenie położonym "gdzieś w górach".

Przeważającą część publikacji stanowią zdjęcia przedstawiające leśne środowisko: drzewa, rośliny, jeziora położone w stanie Idaho w Stanach Zjednoczonych. Nie jest to jednak dziewicza przyroda, jakiej moglibyśmy się spodziewać. Pośród zimowych pejzaży dostrzegamy ślady krwii na śniegu i inne przejawy bytności człowieka. Domyślamy się, że chodzi o motyw polowania.

(c) Ron Jude, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk

Na zdjęciach pojawia się również fragmentarycznie ujęty człowiek. To traper, który jest centralną postacią książki. Towarzyszymy mu podczas sprawdzania pułapek na zwierzęta futerkowe. Trafiamy do wnętrza leśnej chatki z myśliwskimi trofeami.

"Lick Creek Line" nie ma oczywistej narracji, gubi tropy. Przez całą lekturę wyczuwalne jest podskórne napięcie. Piękno przyrody zderzone jest z brutalnością człowieka.

Do książki dołączony jest, wydany na gazetowym papierze, esej "No Such Place", którego autorem jest Nicolas Muellner. Publikacja jest oczywiście starannie i elegancko wydana, do czego wydawnictwo Mack zdążyło nas już przyzwyczaić.

Ron JudeLick Creek Line

Miękka oprawa
Format: 25,7 x 29,2 cm
112 stron
69 zdjęć
Mack 2012

(c) Ron Jude, dzięki uprzejmości MACK / www.mackbooks.co.uk
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Marry Ellen Mark: Encounters. „Niesławni” dostają głos [RECENZJA]
Marry Ellen Mark: Encounters. „Niesławni” dostają głos [RECENZJA]
Mark nigdy nie była muchą na ścianie - to właśnie intensywność jej obecności, szczerość i empatia otwierały jej większość drzwi. Najnowszy album to wielka retrospektywa jednej z najważniejszych...
27
Samyang V-AF - filmowe stałki z autofocusem, o których prawdopodobnie nie słyszeliście (a powinniście)
Samyang V-AF - filmowe stałki z autofocusem, o których prawdopodobnie nie słyszeliście (a...
Lekkie, kompaktowe, niezłe optycznie a przy tym niedrogie - pierwsze obiektywy filmowe z napędem AF to bardzo ciekawa propozycja dla początkujących filmowców. Podczas jednej z...
8
Klein znaczy Wielki. Najlepsze albumy fotograficzne roku 2023
Klein znaczy Wielki. Najlepsze albumy fotograficzne roku 2023
10, 9, 8, 7… Zanim zaczniemy odliczać sekundy do rozpoczęcia Nowego Roku, zatrzymajmy się na chwilę i wspomnijmy jeszcze ten mijający. Ostatnie miesiące obfitowały w interesujące...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)