Mobilne drukarki do smartfona - przegląd najlepszych modeli (2023)

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Grudzień 2023
Artykuł na: 9-16 minut

Mobilne drukarki natychmiastowe to świetny sposób na uwiecznianie codziennych chwil i oryginalny pomysł na fotograficzny prezent. Przeglądamy najciekawsze fotograficzne drukarki do smartfona na rynku.

Są małe, wygodne, mieszczą się w budżecie większości zainteresowanych i pozwalają na szybkie wydrukowanie dowolnego zdjęcia - mobilne drukarki natychmiastowe to jedno z najciekawszych akcesoriów do naszych smartfonów i jeden z najlepszych pomysłów na fotograficzny prezent. Nie tylko pozwolą nam wygodnie wydrukować wspomnienia bez konieczności zawracania sobie głowy labami, ale też umożliwią łatwe dzielenie się nimi.

Mobilne drukarki możemy bez problemu zabrać ze sobą w dowolne miejsce i szybko wydrukować zdjęcia dla rodziny i znajomych, a baterie ładowane przez USB zapewnią komfort użytkowania i długą pracę. Smartfonowe drukarki będą więc ciekawym dodatkiem do wspólnych spotkań czy wyjazdów oraz sposobem na kreatywną zabawę - niektóre modele pozwalają na tworzenie zdjęciowych kolaży, urozmaicanie zdjęć szablonami i ramkami czy też druk zdjęć-naklejek.

Termosublimacja czy naświetlanie? Rodzaj druku ma znaczenie

Zasadniczo współczesne mobilne drukarki działają w oparciu o dwie różne technologie - druku termosublimacyjnego lub naświetlania wkładów światłoczułych za pomocą wbudowanego panelu OLED. Z tego drugiego rozwiązania korzystają wyłącznie drukarki (i aparaty) marki Instax, a do druku wykorzystywane są tradycyjne wkłady producenta. Taki zabieg pozwala zachować klasyczny wygląd odbitek natychmiastowych i zapewnia dobre oraz żywe odwzorowanie kolorów. Odbitki natychmiastowe mają jednak tę wadę, że będąc wystawione na działanie światła, z biegiem lat mogą powoli blaknąć.

W przypadku konkurencyjnego druku termosublimacyjnego, odbitki to po prostu małe zdjęcia na specjalnie przygotowanym papierze fotograficznym. Termosublimacja w teorii zapewnia jednak większą wytrzymałość - zdjęcia są odporne na wilgoć, a producenci obiecuje trwałość druku do 100 lat. W końcu, w przypadku druku termosublimacyjnego, odbitki mogą także pełnić rolę naklejek, co zwiększa możliwości kreatywnej zabawy.

Która drukarka będzie najlepsza? Wszystko zależy od preferencji. Aby ułatwić Wam wybór, wspólnie ze sklepem cyfrowe.pl przeglądamy najciekawsze modele dostępne na rynku. Od typowych drukarek fotograficznych, po najmniejsze modele, które zmieścicie do kieszeni.

Drukarki mobilne - przegląd rynku (2023)

Canon Selphy CP1500
Technologia druku:
fotografia podróżnicza / filmowanie
Rozmiar druku:
Do 10 x 15 cm

Zdecydowanie największa, ale i najbardziej zaawansowana drukarka w naszym zestawieniu. To nie typowa drukarka do smartfona. Zamiast tego Canon Selphy CP1500 jest domową alternatywą dla fotograficznego labu, oferując możliwość łatwego drukowania zdjęć w formatach do 10 x 15 cm - w sam raz do ramek, które zwykle stawiamy na półkach lub wieszamy na ścianach.

Dzięki wykorzystaniu technologii druku termosublimacyjnego, nie musimy martwić się o tusze, a sama drukarka jest też najbardziej ekonomiczną opcją z naszego zestawienia (koszt druku jednego zdjęcia to około 1 zł). W końcu, duży ekran, interfejs z przyciskami i łączność bezprzewodowa sprawiają, że Selphy CP1500 jest także bardzo łatwa w obsłudze. Może też drukować bezpośrednio z kart SD.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Fujifilm Instax Link Wide
Technologia druku:
Naświetlanie wkładów światłoczułych
Rozmiar druku:
8,6 x 10,8 cm

Jedyna mobilna drukarka obsługująca duże wkłady natychmiastowe Instax Wide oferuje dziś największy rozmiar zdjęć ze wszystkich przenośnych modeli na rynku. Panoramiczne wydruki w rozmiarze 86 x 108 mm są wystarczająco duże i szczegółowe do wygodnego oglądania z większej odległości i mogą stać się ciekawą alternatywą dla odbitek, które stawiamy na półkach.

Drukarka łączy się z telefonem przez Bluetooth, dysponuje bogatą biblioteką szablonów i oferuje wysoką szczegółowość druku dzięki nowemu trybowi Instax Rich Mode. Co jednak najważniejsze, w odróżnieniu od pozostałych drukarek, modele Instax nie drukują, a naświetlają zdjęcia na prawdziwych filmach natychmiastowych, zachowując analogowy charakter odbitek.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Fujifilm Instax Link Square
Technologia druku:
Naświetlanie wkładów światłoczułych
Rozmiar druku:
6,2 x 6,2 cm

Czy istnieje bardziej „natychmiastowy” format niż kwadrat? Kojarzone z klasycznymi Polaroidami kwadratowe odbitki nie tylko świetnie wyglądają, ale także bardzo dobrze komponują się na ścianie czy w albumie.

Podobie jak w modelu Wide, otrzymujemy tu szeroki wachlarz szablonów i naklejek, tryb druku wysokiej jakości Rich Mode czy możliwość tworzenia kolaży kilku zdjęć na jednej odbitce. Nowością jest tryb druku AR (Augmented Reality), który przy pomocy kodu QR pozwoli nam dodać do odbitek szereg efektów specjalnych, które uwidocznią się po zeskanowaniu go smartfonem.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Fujifilm Instax Share SP-3
Technologia druku:
Naświetlanie wkładów światłoczułych
Rozmiar druku:
6,2 x 6,2 cm

Nieco starszy wariant kwadratowej drukarki Instax, który jednak nadal ma swoje zalety. Model Share SP-3 na jednym ładowaniu pozwoli wydrukować znacznie więcej odbitek (160 względem 100 w modelu Square), a dodatkowo umożliwia bezprzewodowe połączenie się aparatami Fujifilm i drukowanie zdjęć bezpośrednio z ich pamięci.

W końcu, aplikacja obsługująca model SP-3 pozwala też na podłączenie się do naszych kont w mediach społecznościowych czy konta na dropboxie, umożliwiając na przykład drukowanie zdjęć z obrębu konkretnego hashtaga. Bardzo dobrze sprawdził się więc jako drukarka na urozmaicenie różnego wydarzeń i eventów.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Canon Selphy Square QX10
Technologia druku:
Naświetlanie wkładów światłoczułych
Rozmiar druku:
6,8 x 6,8 cm

Propozycja na kwadratowy druk ze stajni Canona. Odbitki z modelu QX10 są nieco większe od tych z modeli Instax i drukowane są na papierze samoprzylepnym, dzięki czemu każde zdjęcie zamienimy łatwo w naklejkę.

Drukarka Selphy Square QX10 jest kompaktowa, ładuje się przez USB, a druk termosublimacyjny obiecuje trwałość do 100 lat. Z kolei dedykowana aplikacja Selphy Photo pozwoli na wygodną obsługę i nałożenie na zdjęcie bogatego zestawu szablonów i efektów. Dostępna w kilku wariantach kolorystycznych.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Instax Mini Link 2
Technologia druku:
Naświetlanie wkładów światłoczułych
Rozmiar druku:
5,4 x 8,6 cm

Najmniejszy format natychmiastowego druku to także mniejszy rozmiar drukarki, ale wszystkie te same zalety odbitek Instax. Otrzymujemy wiec analogowy charakter zdjęć, opcję druku wysokiej jakości oraz bogate możliwości z zakresu urozmaicania zdjęć szablonami napisami czy tworzenia kolaży.

Unikalną funkcja modelu Mini Link 2 jest wbudowana lampka do specjalnego trybu „malowania światłem”. Dedykowana aplikacja, w trybie aparatu śledzi ruch lampki pozwalając nam na kreatywne wykorzystanie drukarki podczas wykonywania zdjęć.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Canon Zoemini 2
Technologia druku:
Druk termosublimacyjny
Rozmiar druku:
5 x 7,5 cm

Najbardziej kompaktowa drukarka mobilna marki Canon. Bez problemu zmieści się w kieszeni i wydrukuje zdjęcia o wielkości wizytówki - w sam raz, by wygodnie podzielić się z nimi przyjaciółmi i włożyć do portfela.

Aplikacja Canon Mini Print łączy się ze smartfonem przy pomocy łączności Bluetooth i pozwala na szybkie personalizowanie zdjęć za pomocą tekstu, obramowań, filtrów i innych elementów. Zdjęcia, podobnie jak w modelach CP1500 i QX10 drukowane są w technologii termosublimacyjnej.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Fujifilm Instax Mini EVO
Technologia druku:
Naświetlanie wkładów światłoczułych
Rozmiar druku:
5,4 x 8,6 cm

A gdyby tak w ogóle obyć się bez smartfona? Fujifilm Instax Mini EVO to unikalne połączenie drukarki natychmiastowej z aparatem (i odwrotnie). Wyposażony w obiektyw szerokokątny, ekran LCD i 10 filtrów efektowych, Mini EVO pozwoli nam swobodnie fotografować i na bieżąco drukować wybrane ujęcia, a do tego oferuje atrakcyjne wzornictwo nawiązuje do starych aparatów analogowych.

Co najważniejsze, model EVO pełni także funkcję pełnoprawnej drukarki do smartfona. Wystarczy jedynie sparować go z aplikacją, a będziemy mogli łatwo i szybko wydrukować dowolne zdjęcie z pamięci telefonu.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Fujifilm Instax Pal
Technologia druku:
Naświetlanie wkładów światłoczułych
Rozmiar druku:
5,4 x 8,6 cm

Najnowsza propozycja na natychmiastową zabawę ze stajni Instax. Zamiast klasycznego aparatu czy drukarki otrzymujemy miniaturowy moduł fotograficzny w formie breloka, który możemy mieć zawsze w ręce czy też łatwo schować do małej kieszeni lub portmonetki. Atrakcyjności fotograficznej zabawie doda fakt, że aparat nie posiada wizjera - kadrujemy czy pomocą dołączonego do zestawu breloka-podstawki, by efekty dopiero później obejrzeć na ekranie smartfona.

Pomyślany jako alternatywa dla aparatu w telefonie, Instax Pal tworzy spójny zestaw z drukarkami Instax Mini Link (dostępne do kupienia osobno). Będzie więc świetnym pomysłem na prezent dla osób, które posiadają już taką drukarkę.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Polaroid Hi-Print
Technologia druku:
Druk termosublimacyjny
Rozmiar druku:
5 x 7,5 cm

Miniaturowa drukarka marki Polaroid, to ta sama technologia druku termosublimacyjnego i przykuwający oko design z kolorowymi, charakterystycznymi dla tej marki elementami. Urządzenie drukuje zdjęcia w rozmiarze 54 x 86 mm, które podobnie jak w przypadku papieru Canona mogą pełnić funkcje naklejek.

Urządzenie łączy się z aplikacją mobilną, która pozwoli nam na edycję wybranych zdjęć i dodawanie do nich różnych filtrów, naklejek czy napisów.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Świetne lampy i akcesoria w dobrej cenie - sprawdź z nami ofertę GlareOne
Świetne lampy i akcesoria w dobrej cenie - sprawdź z nami ofertę GlareOne
Marzeniem każdego fotografa i filmowca są trwałe i niedrogie akcesoria oświetleniowe. I wygląda na to, że to marzenie jest w stanie spełnić GlareOne. Przeglądamy ofertę polskiej...
6
Wakacyjny niezbędnik, czyli fotograficzne gadżety na letnie wyjazdy - część 2
Wakacyjny niezbędnik, czyli fotograficzne gadżety na letnie wyjazdy - część 2
Oto 2 część naszej corocznej check-listy sprzętu, dzięki której przywieziesz z wakacyjnych wypraw wspaniałe zdjęcia i odkryjesz nowe możliwości. Bo wypełnione wolnym czasem i wydarzeniami...
17
Nie trać czasu i pieniędzy na kitowy zoom. Oto najlepsze propozycje na pierwszy obiektyw
Nie trać czasu i pieniędzy na kitowy zoom. Oto najlepsze propozycje na pierwszy obiektyw
Kupiłeś aparat i z przerażeniem stwierdzasz, że lepsze zdjęcia nadal robi twój smartfon? Jeśli nadal korzystasz z dołączonego do zestawu zoomu, jak najszybciej wymień go na stałkę i...
22
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)