Patronat

Co pozostanie po drzewach? "Prace leśne" Michała Łuczaka w Galerii Centrala

Autor: Redakcja Fotopolis

19 Wrzesień 2023
Artykuł na: 6-9 minut

Galeria Centrala zaprasza do Poznania na wystawę głośnego projektu „Prace leśne”, autorstwa Michała Łuczaka. Wystawa podejmuje temat psychologicznej relacji człowieka z drzewami.

Relacja człowieka z drzewami wydaje się skomplikowana. Obserwacja wieloletniego procesu przebudowy polskich lasów, stała się dla Michała Łuczaka okazją do osobistej refleksji nad zmianami struktury gatunkowej obszarów leśnych. Wielkoformatowe fotografie i obiekty to dokumentacja osobistej ingerencji autora w obszary leśne po trzebieżach. Rachityczne konstrukcje z pozostawionych po wycince konarów jako próba odbudowania przez autora wyciętych z lasu drzew.

Zmiany, które zachodzą w lasach m.in. poprzez nasadzanie np. buków czy dębów, bardziej odpornych na postępujące zmiany klimatyczne w miejscu sosny zwyczajnej czy świerku pospolitego, które zdominowały nasz polski leśny krajobraz, poprzedzają jednak szeroko zakrojone wycinki.

Las jako część naszej tożsamości

fot. Michał Łuczak, "Prace leśne / Forest works"

Jak zauważa autor: “W programie studiów na Wydziałach Leśnictwa są zajęcia takie jak transport leśny, pozyskiwanie drewna, ekonomika leśnictwa czy gospodarka łowiecka. Brakuje natomiast zajęć poświęconych emocjonalnej więzi człowieka z lasem i jego oddziaływania na naszą psychikę.

Może dlatego leśnicy często tej więzi nie rozumieją. Tymczasem las pamiętany przez człowieka jest częścią jego tożsamości, lokalizacją ważnych wspomnień. Coraz częściej i głośniej wybrzmiewa pogląd, że czas wyłączyć nawet 20% naszych lasów z użytkowania rębnego i pozostawić je przyrodzie. Jednak od 22 lat nie powstał w Polsce żaden nowy Park Narodowy, a unikalne starodrzewia w takich miejscach jak Puszcza Karpacka podlegają gospodarce leśnej, której głównym priorytetem jest pozyskanie surowca, a konsekwencją zniszczenie środowiska naturalnego. Nowe nasadzenia w liczbie około 500 milionów drzewek rocznie nie są w stanie realnie zbilansować wycinek ani odtworzyć zdewastowanych ekosystemów.”

fot. Michał Łuczak, "Prace leśne / Forest works"

Wystawa Łuczaka nie tylko podejmuje dyskusję na temat zachowania bogactwa biologicznego ekosystemów leśnych zwracając uwagę na okoliczności stałego pozyskiwania drewna, ale podejmuje próbę analizy osobistego konfliktu.. Poprzez działania performatywne, artysta odnosi się w swoim projekcie do poczucia braku, odczucia pustki po drzewach. Prezentacja wraz z warsztatami, rozmową z zaproszonymi gośćmi,, a także plener fotograficzny na terenach leśnych, mają szansę pomóc zrozumieć skomplikowane emocje towarzyszące wycinkom w lasach. Coraz częstsze próby ekologicznego podejścia do konsumpcjonizmu zachęcają nas do otaczania się naturalnymi i odnawialnymi materiałami jak drewno (zamiast plasku), co w konfrontacji z walką o drzewa i naturalny ekosystem, tworzy pewnego rodzaju paradoks. Mam nadzieję, że znakomita wystawa Michała Łuczaka, pozwoli odbiorcom spojrzeć na temat w możliwie szeroki sposób, skłaniając do własnych refleksji..

Wsparcie kuratorskie wystawy: Anka Gregorczyk

fot. Michał Łuczak, "Prace leśne / Forest works"

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Prace leśne” odbędzie się 6 października 2023 roku o godz. 19.00. w Galerii Centrala przy pl. Cyryla Ratajskiego 6a w Poznaniu. Ekspozycję będzie można oglądać do 2 grudnia.

W ramach wystawy odbędą się także wydarzenia towarzyszące. W dniach 7-8 października odbędą się warsztaty z Michałem Łuczakiem skierowane do osób fotografujących chcących pracować nad swoim autorskim zestawem zdjęć dotykających tematyki środowiska naturalnego i zmian jakie w nim zachodzą za sprawą człowieka. Więcej informacji i zapisy na stronie fotspot.pl. Kosztu udziału: 250 zł.

W dniach 20-22 października odbędzie się także towarzyszący wystawie plener twórczy na terenie obszarów leśnych nad Wartą w okolicy miejscowości Oborniki Wielkopolskie.

Michał Łuczak - sylwetka autora

fot. Michał Łuczak, "Prace leśne / Forest works"

Fotograf, artysta wizualny, kurator. Zajmuje się głównie fotografią i wideo. Absolwent Instytutu Fotografii Kreatywnej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Czechach oraz Filologii Hiszpańskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2010 r. jest częścią kolektywu Sputnik Photos. Współprowadzi roczne warsztaty fotografii dokumentalnej Sputnik Photos Mentoring Programme oraz wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W ostatnich latach koncentruje się na skomplikowanych i bezwzględnych relacjach między człowiekiem, jego najbliższym otoczeniem i środowiskiem naturalnym. Nie szuka daleko – jego najnowsze prace koncentrują się na lokalnych problemach, takich jak konsekwencje przemysłu węglowego lub gospodarczego traktowania lasów, które mogą być również postrzegane uniwersalnie. Jest autorem książek fotograficznych: Brutal (2012), Koło miejsca / Elementarz (z Krzysztofem Siwczykiem, 2016), 11.41 (z Filipem Springerem, 2016). Jego prace były nagradzane w takich konkursach jak Magnum Expression Award, Mio Photo Award czy Fotograficzna Publikacja Roku. W tym roku jest nominowany do nagrody Prix Pictet 10 edycji "HUMAN".

michal-luczak.com

Więcej informacji o wystawie na stronie  centrala.art.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)