"Brutal - retrospekcja" Michała Łuczaka w Gliwicach

Autor: Marcin Grabowiecki

13 Styczeń 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na wystawę Michała Łuczaka "Brutal - retrospekcja", która zostanie otwarta w najbliższy piatek, 17 stycznia o godz. 18:00 w Czytelni Sztuki w Gliwicach. Poświęcone dziwnej atmosferze katowickiego dworca kolejowego fotografie będzie można oglądać do 23 lutego 2014. To pierwsza prezentacja wystawy na Śląsku.
fot. Michał Łuczak

Te zdjęcia nie miały być moim protestem przeciwko wyburzeniu dworca, one miały dać poczucie dziwnej atmosfery tego miejsca, która zniknęłaby nawet w momencie pozostawienia budynku, gdyby poddano go remontowi. (...) - tłumaczy Michał Łuczak.

Fotografie składające się na wystawę "Brutal - retrospekcja" wykonane zostały przez artystę między czerwcem 2010 r. a styczniem 2011 r. - w okresie kiedy trwała jeszcze walka o uratowanie od wyburzenia katowickiego dworca PKP i kiedy jego istnienie dobiegało końca. Jest to jednak nie tylko dokumentacja budynku będącego najwybitniejszym przykładem architektury brutalistycznej w Polsce, ale przede wszystkim sentymentalna fotograficzna opowieść o Miejscu, które dla wielu mieszkańców miasta przez kilka dekad stanowiło swoisty punkt odniesienia. Nazywany Brutalem stał się niezaprzeczalnie ikoną wojewódzkiego miasta. Kilkadziesiąt fotografii i kilka planów architektonicznych, które także zostaną zaprezentowane podczas ekspozycji, to cenne "pozostałości" po organie wyrwanym gwałtownie z miejskiego ciała.

fot. Michał Łuczak

Niewątpliwą okazją dla widzów będzie też możliwość zobaczenia publikacji "Brutal", w której pierwotnie Łuczak zaprezentował fotografie. Niedostępne już na rynku wydawnictwo otrzymało w 2013 roku nagrodę dla Najlepszej Publikacji Fotograficznej Roku w kategorii Selfpublishing.

Łuczak swoje fotograficzne skrzydła rozwinął na Śląsku i zdawać by się mogło, że odchodzi od niego na rzecz projektów realizowanych poza regionem, a często i krajem. Brutal jest jednak solidnym dowodem na to, iż pozostaje wierny swoim korzeniom, a śląkie tematy podejmuje w sposób świadomy i artystycznie dojrzały.

fot. Michał Łuczak

Michał Łuczak urodził się w 1983 roku na Górnym Śląsku. Ukończył studia w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie (Republika Czeska). Równolegle studiował także język hiszpański na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Mieszka w Giszowcu, górniczej dzielnicy Katowic, pracuje głównie w Warszawie. Od wielu lat dokumentuje Śląsk i zmiany, które tu nastąpiły po upadku komunizmu w 1989 roku. W latach 2008-2009 współpracował z Andrzejem Kramarzem przy projektach fundacji IMAGO MUNDI: "Stefania Gurdowa - Klisze przechowuje się" oraz "Stefania Gurdowa - Czas niewinności". W 2009 roku otrzymał włoskie stypendium Alexandra Boulat Scholarship, dzięki któremu uczestniczył w warsztatach fotograficznych z Andersem Petersenem. Jego projekt "Młodzi górnicy" zdobył wyróżnienie w prestiżowym konkursie Magnum Expression Award, organizowanym przez agencję fotografów MAGNUM PHOTOS. Od roku 2010 jest członkiem kolektywu SPUTNIK PHOTOS skupiającym fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej.

www.michal-luczak.com

Koordynacja wystawy: Maga Sokalska.

Michał ŁuczakBrutal - retrospekcja

Wernisaż: 17.01.2014, godz. 18:00
Termin: 17.01-23.02.2014

Czytelnia Sztuki
Willa Caro
ul. Dolnych Wałów 8a
Gliwice

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Choć w swojej 40-letniej karierze odwiedził 5 kontynentów, dokumentując oblicze wielu konfliktów, stale odrzucał łatkę fotografa wojennego. Zamiast tego najbardziej interesowało go...
15
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Skorzystaj z atrakcyjnych promocji z okazji Black Friday i kup statywy Manfrotto, plecaki i torby Lowepro oraz akcesoria JOBY w atrakcyjnych cenach
1