Krajobrazy tymczasowe - refleksja nad krajobrazem zmienianym przez człowieka w Galerii Centrala

Autor: Redakcja Fotopolis

15 Kwiecień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Poznańska Galeria Centrala zaprasza na wystawą Anki Gregorczyk i Łukasza Szamałka. Krajobrazy Tymczasowe to projekt dokumentalny skupiony wokół krajobrazu zmienianego przez budowę trasy szybkiego ruchu.

Krajobrazy Tymczasowe to wizualna refleksja nad krajobrazem zmienianym przez człowieka i naturę. Wieloletni proces budowy trasy ekspresowej S5 między Poznaniem, a Bydgoszczą, wywarł ogromny wpływ nie tylko na środowisko i krajobraz, ale i na życie lokalnych społeczności.

Podróżując wzdłuż i wszerz trasy DK5 oraz nowo powstającej S5, autorzy skupili swoją uwagę na skali budowy, jej infrastrukturze, obiektach inżynieryjnych oraz związanych z ich powstaniem przemianach i nowej topografii.

fot. Anka Gregorczyk

- Wystawa jest podsumowaniem kilkuletniego projektu dokumentalnego ale i zapowiedzią większej opowieści o krajobrazach, lokalnych społecznościach i procesie budowy, które chcemy podsumować książką fotograficzną. Jako fotografowie dokumentaliści, ale i planistka przestrzenna oraz budowlaniec w dziedzinie konstrukcji stalowych, przykładamy szczególną uwagę do zmian jakie człowiek wprowadza w krajobrazie. - komentują twórcy.

fot. Łukasz Szamałek

fot. Anka Gregorczyk

Sylwetki autorów:

Anka Gregorczyk - artystka wizualna, planistka przestrzenna, fotograf i promotor architektury.

W swojej fotografii skupia się na reinterpretacji przestrzeni życia człowieka i zmienianych przez jego aktywność krajobrazach. Od 2019 r. prowadzi poznańską przestrzeń dla fotografii i Galerię Centrala. Członkini ZPAF, była członkini SARP, pomysłodawczyni i współzałożycielka stowarzyszenia twórczego FOTSPOT. Laureatka licznych konkursów i przeglądów fotograficznych, stypendystka oraz animatorka życia kulturalnego w Poznaniu. (annagregorczyk.com)

Łukasz Szamałek - fotograf dokumentalista, absolwent Cybernetyki Ekonomicznej w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Studiował Inżynierię i Budownictwo na Politechnice Poznańskiej. Absolwent Programu Mentorskiego Sputnik Photos. W fotografii skupia się na formach architektonicznych, przestrzeni życia człowieka oraz procesach zmian wywoływanych przez człowieka w krajobrazie. Współzałożyciel stowarzyszenia twórczego FOTSPOT, zawodowo związany z budownictwem przemysłowym. Laureat konkursów fotograficznych, m.in. Wielkopolska Press Photo, Moja Wielkopolska, doc! Debuts 2017. (szamalek.com)

fot. Łukasz Szamałek

fot. Anka Gregorczyk

Kiedy i gdzie?

Wystawę „Krajobrazy tymczasowe” będzie można oglądać od 24 kwietnia do 18 czerwca 2022 roku w Galerii Centrala, przy ul. Ratajskiego 6a w Poznaniu. Galeria otwarta od wtorku do piątku w godz. 15.00-19.00 i w wybrane soboty w godz. 12.00-16.00

Wszystkie zaprezentowane prace wystawione będą na sprzedaż. Cennik prac dostępny będzie na miejscu w Galerii Centrala. 20% dochodu ze sprzedaży prac podczas trwania wystawy zostanie przeznaczone na wsparcie PAH i akcję SOS Ukraina.

Więcej informacji znajdziecie na stronie centrala.art.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Coraz więcej atrakcji na zlocie #ObrazyPodlasia. Weź udział spotkaniu nad Biebrzą!
Coraz więcej atrakcji na zlocie #ObrazyPodlasia. Weź udział spotkaniu nad Biebrzą!
Trwają zapisy na zlot miłośników fotografii, wideo i obserwatorów przyrody pod hasłem #ObrazyPodlasia. Organizatorzy informują o kolejnych ciekawych atrakcjach, które czekają na uczestników.
0
Najnowszy sprzęt oraz liczne wykłady i warsztaty - już jutro startują targi foto-wideo EXPOzycja 2023
Najnowszy sprzęt oraz liczne wykłady i warsztaty - już jutro startują targi foto-wideo EXPOzycja...
Foto-Plus zaprasza na kolejną, piątą już edycję EXPOzycji, największego wydarzenia branży foto-wideo w Małopolsce, którego celem jest prezentacja najnowszego sprzętu do fotografii i filmowania...
10
Fotografujesz otworkiem? Pokaz swoje zdjęcia na Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2023
Fotografujesz otworkiem? Pokaz swoje zdjęcia na Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO...
Jesienią tego roku śląskie galerie sztuki po raz kolejny zapełnią się pracami wykonanymi tą szczególną techniką. Nabór prac do 10. Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii...
7
Powiązane artykuły