Krajobrazy tymczasowe - refleksja nad krajobrazem zmienianym przez człowieka w Galerii Centrala

Autor: Redakcja Fotopolis

15 Kwiecień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Poznańska Galeria Centrala zaprasza na wystawą Anki Gregorczyk i Łukasza Szamałka. Krajobrazy Tymczasowe to projekt dokumentalny skupiony wokół krajobrazu zmienianego przez budowę trasy szybkiego ruchu.

Krajobrazy Tymczasowe to wizualna refleksja nad krajobrazem zmienianym przez człowieka i naturę. Wieloletni proces budowy trasy ekspresowej S5 między Poznaniem, a Bydgoszczą, wywarł ogromny wpływ nie tylko na środowisko i krajobraz, ale i na życie lokalnych społeczności.

Podróżując wzdłuż i wszerz trasy DK5 oraz nowo powstającej S5, autorzy skupili swoją uwagę na skali budowy, jej infrastrukturze, obiektach inżynieryjnych oraz związanych z ich powstaniem przemianach i nowej topografii.

fot. Anka Gregorczyk

- Wystawa jest podsumowaniem kilkuletniego projektu dokumentalnego ale i zapowiedzią większej opowieści o krajobrazach, lokalnych społecznościach i procesie budowy, które chcemy podsumować książką fotograficzną. Jako fotografowie dokumentaliści, ale i planistka przestrzenna oraz budowlaniec w dziedzinie konstrukcji stalowych, przykładamy szczególną uwagę do zmian jakie człowiek wprowadza w krajobrazie. - komentują twórcy.

fot. Łukasz Szamałek

fot. Anka Gregorczyk

Sylwetki autorów:

Anka Gregorczyk - artystka wizualna, planistka przestrzenna, fotograf i promotor architektury.

W swojej fotografii skupia się na reinterpretacji przestrzeni życia człowieka i zmienianych przez jego aktywność krajobrazach. Od 2019 r. prowadzi poznańską przestrzeń dla fotografii i Galerię Centrala. Członkini ZPAF, była członkini SARP, pomysłodawczyni i współzałożycielka stowarzyszenia twórczego FOTSPOT. Laureatka licznych konkursów i przeglądów fotograficznych, stypendystka oraz animatorka życia kulturalnego w Poznaniu. (annagregorczyk.com)

Łukasz Szamałek - fotograf dokumentalista, absolwent Cybernetyki Ekonomicznej w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Studiował Inżynierię i Budownictwo na Politechnice Poznańskiej. Absolwent Programu Mentorskiego Sputnik Photos. W fotografii skupia się na formach architektonicznych, przestrzeni życia człowieka oraz procesach zmian wywoływanych przez człowieka w krajobrazie. Współzałożyciel stowarzyszenia twórczego FOTSPOT, zawodowo związany z budownictwem przemysłowym. Laureat konkursów fotograficznych, m.in. Wielkopolska Press Photo, Moja Wielkopolska, doc! Debuts 2017. (szamalek.com)

fot. Łukasz Szamałek

fot. Anka Gregorczyk

Kiedy i gdzie?

Wystawę „Krajobrazy tymczasowe” będzie można oglądać od 24 kwietnia do 18 czerwca 2022 roku w Galerii Centrala, przy ul. Ratajskiego 6a w Poznaniu. Galeria otwarta od wtorku do piątku w godz. 15.00-19.00 i w wybrane soboty w godz. 12.00-16.00

Wszystkie zaprezentowane prace wystawione będą na sprzedaż. Cennik prac dostępny będzie na miejscu w Galerii Centrala. 20% dochodu ze sprzedaży prac podczas trwania wystawy zostanie przeznaczone na wsparcie PAH i akcję SOS Ukraina.

Więcej informacji znajdziecie na stronie centrala.art.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Skorzystaj z atrakcyjnych promocji z okazji Black Friday i kup statywy Manfrotto, plecaki i torby Lowepro oraz akcesoria JOBY w atrakcyjnych cenach
1
Tam, gdzie was nie ma - wystawa Katedry Fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi
Tam, gdzie was nie ma - wystawa Katedry Fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi
PWSFTviF zaprasza na wernisaż wystawy studentów Katedry Fotografii. Zdjęcia będzie można oglądać w przestrzeni dworca Łódź Fabryczna o 6 stycznia 2024 roku.
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)