Jedyne - nieopowiedziane historie polskich fotografek lat 70-90. w Domu Spotkań z Historią

Autor: Redakcja Fotopolis

22 Wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

W PRL-u i czasach transformacji polskie fotografki często były jedynymi kobietami w męskich zespołach lub pracowały w pojedynkę. Dom Spotkań z Historią przypomni ich historie i zaprezentuje fotografie ich autorstwa.

Wystawa „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” towarzyszy książce pod tym samym tytułem, którą DSH wydał w czerwcu tego roku i jest jednocześnie jej uzupełnieniem. Ekspozycję tworzy niemal 150 zdjęć trzynastu fotografek, w tym wszystkich bohaterek książki: Anny Beaty Bohdziewicz, Anny Marii Brzezińskiej, Iwony Burdzanowskiej, Joanny Helander, Marzeny Hmielewicz, Anny Michalak-Pawłowskiej, Anny Musiałówny, Anny Pietuszko-Wdowińskiej, Agnieszki Sadowskiej i Mai Sokołowskiej oraz Anny Białej, Małgorzaty Kujawki i Anny Łoś.

Większość autorek nigdy nie zdigitalizowała całego swojego dorobku. Kilka z nich bezpowrotnie straciło część zbiorów

fot. Anna Pieruszko-Wdowińska, Delegacja „Solidarności” w drodze do Pałacu Namiestnikowskiego w Warszawie na rozpoczęcie obrad Okrągłego Stołu. Na zdjęciu Lech Wałęsa (pod parasolem), Tadeusz Mazowiecki (pierwszy z prawej), Piotr Nowina-Konopka (drugi z lewej), 6 luty 1989

„Zależało mi na tym, aby przypomnieć czas zdjęć analogowych. Współczesne fotografki, których jest na szczęście coraz więcej, posługują się różnymi narzędziami promocji i komunikacji własnej pracy. Fotografie wykonane cyfrowo w ciągu zaledwie kilku chwil może zobaczyć każdy chętny w dowolnym miejscu na świecie. Autorki zdjęć prezentowanych na wystawie pracowały w zupełnie innej rzeczywistości, gdy proces powstawania zdjęć był bardzo pracochłonny" - mówi kuratorka i autorka książki Monika Szewczyk-Wittek.

Przeczytaj także:
„Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” - fotografia prasowa PRL-u i okresu transformacji oczami kobiet

Dom Spotkań z Historią zapowiada premierę wyjątkowej książki Moniki Szewczyk-Wittek, odsłaniające kulisy pracy polskich fotografek z okresu PRL-u. [Czytaj więcej]

"Wspólnie z bohaterkami wybierałam fotografie zarówno już publikowane, jak i niepokazywane wcześniej. Większość autorek nigdy nie zdigitalizowała w całości swojego dorobku. Kilka z nich, jak Maja Sokołowska, Agnieszka Sadowska czy Anna Pietuszko-Wdowińska, bezpowrotnie straciły część swoich zbiorów. Niektóre nie mają pełnego dostępu do swoich archiwów z tamtych lat. Stąd wybór zdjęć na wystawę miał swoje ograniczenia. Podczas pracy nad wystawą stawiałam sobie wiele pytań. Najważniejsze z nich to, czy fotografie z tamtych lat przetrwały próbę czasu? Czego możemy się nauczyć od fotografek, które są bohaterkami wystawy?”.

Przekrojowe spojrzenie na polską fotografię lat 70-90. XX wieku

fot. Anna Łoś, Powódź tysiąclecia we Wrocławiu w lipcu 1997

Ekspozycja będzie przekrojowym spojrzeniem na polską fotografię od lat 70. do 90. XX wieku. Są to zarówno zdjęcia wydarzeń politycznych i sportowych, portrety, jak i fotografie ukazujące życie codzienne. Całość uzupełnią aparaty, publikacje, stykówki i inne pamiątki bohaterek wystawy.

Autorki pokazywanych zdjęć zajmowały się fotografią różnego rodzaju, ale też pracowały jako fotoedytorki, były szefowymi działów fotograficznych w redakcjach dzienników. Publikowały w cenionych tytułach prasowych polskich i zagranicznych, prezentowały zdjęcia w albumach i na wystawach. Dla wielu z nich fotografia jest sposobem na życie.

fot. Joanna Helander, „Fryzjerki”, Ruda Śląska, ok. 1980 roku

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się 30 września 2021 o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie. W ramach otwarcia ekspozycji odbędzie się  spotkanie z autorkami zdjęć i kuratorką wystawy, które poprowadzi Anna Sańczuk. Spotkanie będzie też transmitowane w mediach społecznościowych DSH.

Autorką książki i kuratorką wystawy jest Monika Szewczyk-Wittek, absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja fotografia). Fotoedytorka i kuratorka. Autorka tekstów oraz wywiadów z fotografami i fotografkami. Specjalizuje się w opracowaniu archiwów. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała archiwizacją i digitalizacją zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Książka „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” jest dostępna w księgarni Domu Spotkań z Historią zarówno stacjonarnie, jak i online.

Więcej informacji znajdziecie na stronie dsh.waw.pl

(fot. okładkowa: Obchody 25. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku. W centrum widoczna Anna Brzezińska. Poznań 1981. Fot. Tomasz Abramowicz, PAP.)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Grand Press Photo 2024 - rusza głosowanie internautów
Jury tegorocznej edycji GPP nominowało do finału 233 fotografie, wykonane przez 56 autorów. Od dzisiaj możecie głosować na ulubione zdjęcia w ramach głosowania internautów.
1
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Program Miasto - poznaliśmy wystawy towarzyszące tegorocznemu Fofotofestiwalowi
Premiery projektów Weroniki Gęsickiej i Magdy Hueckel, powrót na scenę artystyczną Przemka Dzienisa i podsumowanie 13 lat pracy Wełnickiego z tematem śmierci; wystawa wybitnej...
5
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Jak blisko - portrety AI na wystawie w Galerii Fotografii B&B
Galeria B&B w Bielsku-Białej zaprasza na jedną z pierwszych indywidualnych polskich wystaw „zdjęć” stworzonych przy pomocy AI. Projekt Macieja Cieślaka to wizja świata harmonii...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)