Krótka historia fotografii okiem domu aukcyjnego Christie’s

Autor: Maciej Luśtyk

1 Październik 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Macie 10 minut? Usiądźcie wygodnie i dajcie zabrać się w podróż po najciekawszych technikach i trendach w historii fotografii.

Fotografię poznajemy zwykle za sprawą sylwetek poszczególnych twórców, których prace odznaczyły się w swoim czasie. Jej historia jest jednak równie fascynująca, gdy opowiada się ją z perspektywy samego medium.

W niedawno opublikowanym filmie znanego domu aukcyjnego Christie’s, Darius Hime, główny dyrektor działu fotografii przedstawia historię naszej ulubionej dziedziny sztuki przez pryzmat technik i procesów powielania obrazów w poszczególnych jej okresach. Hime przybliża też sylwetki kilku istotnych twórców.

Oczywiście wszystko opiera się tu na aktualnej ofercie aukcyjnej Christie’s, nie zmienia to jednak faktu, że całość to fantastyczna podróż po historii medium, które wyewoluowało od dagerotypu aż do aukcji NFT i pewnie jeszcze niejednym nas zaskoczy. W końcu jak mówi Hime, "fotografia, to jedno z najbardziej różnorodnych i ekscytujących mediów ostatnich 200 lat”.

Więcej ciekawych filmów o historii sztuki znajdziecie na youtube'owym kanale Christie’s.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Nie żyje Natalia LL - jedna z najważniejszych polskich artystek XX wieku
Nie żyje Natalia LL - jedna z najważniejszych polskich artystek XX wieku
W wieku 85 lat odeszła kultowa polska artystka Natalia Lach-Lachowicz, tworząca pod pseudonimem Natalia LL. W swojej twórczości łączyła szerokie spektrum technik i...
8
Nie żyje Patrick Demarchelier - jedna z ikon fotografii mody
Nie żyje Patrick Demarchelier - jedna z ikon fotografii mody
Przed jego obiektywem stały największe gwiazdy światowego modelingu. Gdy światem rządziły supermodelki i styl „Heroin Chic” on potrafił zachwycać zmysłowością i elegancją. Zmarł 31 marca w wieku...
24
SWPA 2022 - Marcin Giba z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie
SWPA 2022 - Marcin Giba z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie
Marcin Giba został laureatem nagrody Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2022. Fotograf opowiada nam o zwycięskim kadrze.
14
Powiązane artykuły