Krótka historia fotografii okiem domu aukcyjnego Christie’s

Autor: Maciej Luśtyk

1 Październik 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Macie 10 minut? Usiądźcie wygodnie i dajcie zabrać się w podróż po najciekawszych technikach i trendach w historii fotografii.

Fotografię poznajemy zwykle za sprawą sylwetek poszczególnych twórców, których prace odznaczyły się w swoim czasie. Jej historia jest jednak równie fascynująca, gdy opowiada się ją z perspektywy samego medium.

W niedawno opublikowanym filmie znanego domu aukcyjnego Christie’s, Darius Hime, główny dyrektor działu fotografii przedstawia historię naszej ulubionej dziedziny sztuki przez pryzmat technik i procesów powielania obrazów w poszczególnych jej okresach. Hime przybliża też sylwetki kilku istotnych twórców.

Oczywiście wszystko opiera się tu na aktualnej ofercie aukcyjnej Christie’s, nie zmienia to jednak faktu, że całość to fantastyczna podróż po historii medium, które wyewoluowało od dagerotypu aż do aukcji NFT i pewnie jeszcze niejednym nas zaskoczy. W końcu jak mówi Hime, "fotografia, to jedno z najbardziej różnorodnych i ekscytujących mediów ostatnich 200 lat”.

Więcej ciekawych filmów o historii sztuki znajdziecie na youtube'owym kanale Christie’s.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Nie żyje Steve Schapiro - fotograf przemian społecznych i autor kultowych fotosów
Nie żyje Steve Schapiro - fotograf przemian społecznych i autor kultowych fotosów
Zdjęcia Schapiro kojarzycie wszyscy, nawet gdy nie słyszeliście wcześniej nazwiska autora. Fotografował kluczowe momenty amerykańskich ruchów społecznych lat 60. XX...
7
Jasper Doest: "W każdej historii staram się znaleźć coś, co nie zostało jeszcze pokazane"
Jasper Doest: "W każdej historii staram się znaleźć coś, co nie zostało jeszcze pokazane"
Ten wielokrotnie nagradzany fotograf opowiada nam o swojej przygodzie z fotografią, inspirowaniu do działania innych oraz... o flamingu imieniem Bob!
42
Nie żyje Hiro - legendarny fotograf mody miał 90 lat
Nie żyje Hiro - legendarny fotograf mody miał 90 lat
Yasuhiro „Hiro” Wakabayashi był jednym z najbardziej rozpoznawalnych fotografów mody XX wieku. Twórca, którego zdjęcia kipiały stylem zmarł w wieku 90 lat.
15
Powiązane artykuły