Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie

1

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Październik 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Wszyscy wiemy o aparatach Hasselblad, które brały udział w misji Apollo, ale czy wiecie jaki aparat poleciał w kosmos jako pierwszy?

Dziś zapierające dech w piersiach zdjęciach z kosmosu nie robią już na nikim większego wrażenia, a kosmonauci tacy jak Jeff Williams fotografują z pokładu stacji kosmicznej takimi aparatami, jakich używamy na co dzień. Jednak to wszystko nie zawsze było takie proste.

Choć pierwsze zdjęcia naszej planety z kosmosu wykonane zostały jeszcze w 1946 przy przy okazji testów przechwyconych przez aliantów pod koniec II wojny światowej niemieckich rakiet V2, pierwszy materiał tego typu zarejestrowany przez człowieka powstał dopiero 15 lat poźniej, gdy to w 1961 roku radziecki kosmonauta Gherman Titov zabrał kamerę wideo na pokład statku Vostok 2.

Pierwszym bardziej znanym aparatem fotograficznym zabranym na pokład statku kosmicznego był z kolei „dalmierz” Minolty, który podczas pierwszego amerykańskiego lotu kosmicznego w 1962 roku miał ze sobą kosmonauta John Glenn. Niedługo później aparaty fotograficzne zostały stałym wyposażeniem misji kosmicznych, a w końcu trafiły nawet na księżyc (czym Hasselblad chwali się do dzisiaj).

Ciekawe spojrzenie na fotograficzną eksplorację kosmosu oferuje youtuber Scott Manley, który przybliża najbardziej istotne momenty z kosmicznej kariery aparatów, a także modyfikacje jakie dokonano w nich na potrzeby fotografowania w stanie mikrograwitacji.

Więcej ciekawych filmów o technologiach wykorzystywanych w kosmosie znajdziecie na kanale Scott Manley w serwisie Youtube.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
Fundacja Helmuta Newtona poinformowała o śmierci June Newton. Słynna aktora i fotografka tworząca pod pseudonimem Alice Springs zmarła 9 kwietnia w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo
74
0
Zmarł Władysław Klimczak - założyciel Muzeum Fotografii w Krakowie
Zmarł Władysław Klimczak - założyciel Muzeum Fotografii w Krakowie
Z zawodu ekonomista i historyk, z zamiłowania fotoreporter i muzealnik. W wieku 98 lat zmarł założyciel MuFO Władysław Klimczak.
3
0
25 polskich fotografek, które warto obserwować
25 polskich fotografek, które warto obserwować
Najciekawsze debiuty i wschodzące talenty na polskiej scenie fotograficznej wskazuje Joanna Kinowska. Przypomina też kilka nazwisk, których nie znać po prostu nie...
1912
3
Powiązane artykuły