Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Październik 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Wszyscy wiemy o aparatach Hasselblad, które brały udział w misji Apollo, ale czy wiecie jaki aparat poleciał w kosmos jako pierwszy?

Dziś zapierające dech w piersiach zdjęciach z kosmosu nie robią już na nikim większego wrażenia, a kosmonauci tacy jak Jeff Williams fotografują z pokładu stacji kosmicznej takimi aparatami, jakich używamy na co dzień. Jednak to wszystko nie zawsze było takie proste.

Choć pierwsze zdjęcia naszej planety z kosmosu wykonane zostały jeszcze w 1946 przy przy okazji testów przechwyconych przez aliantów pod koniec II wojny światowej niemieckich rakiet V2, pierwszy materiał tego typu zarejestrowany przez człowieka powstał dopiero 15 lat poźniej, gdy to w 1961 roku radziecki kosmonauta Gherman Titov zabrał kamerę wideo na pokład statku Vostok 2.

Pierwszym bardziej znanym aparatem fotograficznym zabranym na pokład statku kosmicznego był z kolei „dalmierz” Minolty, który podczas pierwszego amerykańskiego lotu kosmicznego w 1962 roku miał ze sobą kosmonauta John Glenn. Niedługo później aparaty fotograficzne zostały stałym wyposażeniem misji kosmicznych, a w końcu trafiły nawet na księżyc (czym Hasselblad chwali się do dzisiaj).

Ciekawe spojrzenie na fotograficzną eksplorację kosmosu oferuje youtuber Scott Manley, który przybliża najbardziej istotne momenty z kosmicznej kariery aparatów, a także modyfikacje jakie dokonano w nich na potrzeby fotografowania w stanie mikrograwitacji.

Więcej ciekawych filmów o technologiach wykorzystywanych w kosmosie znajdziecie na kanale Scott Manley w serwisie Youtube.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
30
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)