Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie

1

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Październik 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Wszyscy wiemy o aparatach Hasselblad, które brały udział w misji Apollo, ale czy wiecie jaki aparat poleciał w kosmos jako pierwszy?

Dziś zapierające dech w piersiach zdjęciach z kosmosu nie robią już na nikim większego wrażenia, a kosmonauci tacy jak Jeff Williams fotografują z pokładu stacji kosmicznej takimi aparatami, jakich używamy na co dzień. Jednak to wszystko nie zawsze było takie proste.

Choć pierwsze zdjęcia naszej planety z kosmosu wykonane zostały jeszcze w 1946 przy przy okazji testów przechwyconych przez aliantów pod koniec II wojny światowej niemieckich rakiet V2, pierwszy materiał tego typu zarejestrowany przez człowieka powstał dopiero 15 lat poźniej, gdy to w 1961 roku radziecki kosmonauta Gherman Titov zabrał kamerę wideo na pokład statku Vostok 2.

Pierwszym bardziej znanym aparatem fotograficznym zabranym na pokład statku kosmicznego był z kolei „dalmierz” Minolty, który podczas pierwszego amerykańskiego lotu kosmicznego w 1962 roku miał ze sobą kosmonauta John Glenn. Niedługo później aparaty fotograficzne zostały stałym wyposażeniem misji kosmicznych, a w końcu trafiły nawet na księżyc (czym Hasselblad chwali się do dzisiaj).

Ciekawe spojrzenie na fotograficzną eksplorację kosmosu oferuje youtuber Scott Manley, który przybliża najbardziej istotne momenty z kosmicznej kariery aparatów, a także modyfikacje jakie dokonano w nich na potrzeby fotografowania w stanie mikrograwitacji.

Więcej ciekawych filmów o technologiach wykorzystywanych w kosmosie znajdziecie na kanale Scott Manley w serwisie Youtube.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
6 kultowych zdjęć Helmuta Newtona i historie, które za nimi stoją
6 kultowych zdjęć Helmuta Newtona i historie, które za nimi stoją
Nie przestajemy celebrować 100. urodzin Helmuta Newtona. Zebraliśmy sześć kultowych zdjęć Mistrza, by z ich perspektywy spojrzeć na jego życie i twórczość.
32
0
Helmut Newton - 100 lat prowokacji
Helmut Newton - 100 lat prowokacji
31 października świętowałby setne urodziny. W CSW w Toruniu możemy już oglądać ponad 200 jego zdjęć. W listopadzie polską premierę będzie miał poświęcony mu film „Piękno i Bestia”. Czy może być...
82
0
Od giganta rynku foto do farmaceutyków. Historia Kodaka w 8 minut
Od giganta rynku foto do farmaceutyków. Historia Kodaka w 8 minut
O historii Kodaka można by pewnie napisać książkę, ale jeżeli chcecie szybko prześledzić dzieje jednej z najważniejszych firm w historii fotografii, która od lat nie...
47
0
Powiązane artykuły