Wystartował Miesiąc Fotografii w Krakowie 2020. W nowym formacie wydarzenie potrwa nawet 4 miesiące

Autor: Redakcja Fotopolis

15 Maj 2020
Artykuł na: 9-16 minut

Najnowsza edycja MFK staruje już 21 maja. Edycja nietypowa, którą organizatorzy potraktowali jako wyzwanie i okazję do zmiany formatu wydarzenia.

Co roku ambicją organizatorów jest konstruowanie jak najbardziej aktualnej wypowiedzi diagnozującej palące zjawiska współczesności i stwarzanie przestrzeni, w której twórcy mogą wejść w otwarty i krytyczny dialog z publicznością. Pandemia i jej ekonomiczne oraz społeczne konsekwencje z tym większą mocą uwidoczniły zagadnienia, które są przedmiotem zainteresowania kuratorów i artystów zaproszonych do udziału: kryzys klimatyczny, alienacja, lęk o przyszłość, radykalizm czy manipulacja za pomocą obrazów - by wymienić tylko część z nich.

Nowa wyzwania, nowa formuła

W sprowokowanej przez okoliczności odpowiedzi na nową i dynamicznie zmieniającą się sytuację przeobrażeniu uległa formuła festiwalu. Część wystaw przybierze nowe, nieoczekiwane formy: książki, strony internetowej czy serii interwencji artystycznych zarejestrowanych przez artystów w miejscu ich zamieszkania. Klasyczne wystawy otwierane będą sukcesywnie, w miarę dostępności galerii i muzeów, z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności. Wydarzenia towarzyszące - wykłady, rozmowy, spotkania, prezentacje, warsztaty - odbędą się w wersji on-line. Będzie to najdłuższa, bo trwająca nawet cztery miesiące i najbardziej innowacyjna edycja Miesiąca Fotografii.

fot. Agata Read, z projektu "Lemany"

- Nowa sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się jako społeczeństwo globalne, ujawniła drzemiące w nas od dawana emocje niepewności, niepokoju i lęku, towarzyszące obecnie mieszkańcom całego świata. Ten stan wzmacnia poczucie straty i buntu, a może nawet rozgoryczenia, że coś przeoczyliśmy, zignorowaliśmy, że już jest po wszystkim - mówi Joanna Gorlach, dyrektorka festiwalu. - Artyści od dawna alarmują nas o tym, że coś jest nie tak, że czas na zmianę. Każdy wstrząs to czas na reorganizację, regenerację i na nowe scenariusze działania. Pracę nad koncepcją programu tegorocznej i kolejnych edycji festiwalu do 2022 roku oparliśmy na postulacie konieczności przyjęcia odpowiedzialności i zmian, które są nieuchronne, ale dają szansę na budowanie nowych wartości. Podchodzimy do tego wyzwania z otwartością, ciekawością i świadomością, że tylko od nas samych i naszych wysiłków zależy, jakie będzie wspólne jutro twórców, organizatorów, ludzi.

Nowatorski format wystaw

Kuratorzy wystawy Znaki na niebie i na ziemi, Sebastian Cichocki i Jagna Lewandowska, zaprosili artystów profetów, przeczuwających i opisujących zmiany w naturze. Wystawa będzie miała charakter serii performansów zebranych w format publikacji. Klimatyczne Scenariusze przyszłości analizuje duet Lena Dobrowolska i Teo Ormond-Skeaping, prezentując efekty swojego wieloletniego projektu badawczo-artystycznego. Wątek nieadekwatności komunikacji obrazkowej do opisywania uczuć podejmą artystki i artyści biorący udział w wystawie Z nikim się nie dzielę, której kuratorem jest Adam Mazur. Wystawa odbędzie się w stworzonej od podstaw eksperymentalnej przestrzeni wirtualnej.

fot. Karolina Gembara, bez tytułu

Kwestię reprezentacji emocji podejmą też Weronika Perłowska, laureatka ubiegłorocznego Przeglądu Portfolio (wystawa Złość piękności szkodzi, Galeria Nośna) oraz Karolina Gembara, członkini kolektywu Sputnik Photos, która przyjrzała się z bliska osobom doświadczonym migracją (zrealizowana na zamówienie Miesiąca Fotografii wystawa Ukłon. Ćwiczenia z gościnności, Fundacja Razem Pamoja). Ukłonem w stronę fotografii dokumentalnej będzie prezentacja projektu Ranne ptaki są nieufne (Galeria Szara Kamienica) duetu Dyby i Adama Lachów - efekt ich kilkunastomiesięcznej podróży po Polsce dużej i małej.

Dowodem na to, że wiele zjawisk trapiących współczesny świat zostało krytycznie opisanych przez klasyków polskiej sztuki powojennej, będzie wybór zdjęć z archiwum Zygmunta Rytki (wystawa Zygmunt Rytka. Do kogo należy kosmos, Strzelnica, oddział Muzeum Fotografii w Krakowie). Kurator wystawy Karol Hordziej zaproponuje między innymi wybór prac z monumentalnego cyklu Fotowizje, poprzez który artysta kontestował wpływ mass mediów na kształtowanie obrazu świata.

fot. Zygmunt Rytka

Sekcja ShowOFF

Swojej bliższej i dalszej rzeczywistości z nie mniejszą uwagą przyglądają się uczestnicy Sekcji ShowOFF: od indywidualnych zmagań z tożsamością w kontekście rodziny czy najbliższego otoczenia poprzez powidoki dziecięcych uczuć, aż po relacje polsko-żydowskie i demitologizację postaci Józefa Piłsudskiego. Wystawy Sekcji ShowOFF tradycyjnie są efektem współpracy laureatów wyłonionych w międzynarodowym konkursie oraz kuratorów - opiekunów poszczególnych projektów. Format ten niejednokrotnie był początkiem wspaniałej kariery, by wspomnieć tylko laureatki dwóch ostatnich edycji Paszportów „Polityki” w kategorii „Sztuki wizualne”: Dianę Lelonek i Weronikę Gęsicką, których twórczość wpisuje się w kanon współczesnej fotografii polskiej.

fot. Dominik Wojciechowski, z projektu "Zamek"

Kuratorzy pod swoje skrzydła wzięli następujących artystów: Andrea Copetti – Oktawiana Jurczykowskiego i Domenico Camardę, Joanna Rzepka-Dziedzic – Aleksandrę Nowysz i Agatę Read; Joanna Kinowska – Barta Krezolka i Joannę Szpak Ostachowską; Mateusz Sarełło – Jakuba Stanka i Dominika Wojciechowskiego. Wystawy Sekcji ShowOFF prezentowane będą, prawdopodobnie po raz ostatni, w urokliwych przestrzeniach Tytano.

Wydarzenia (nie tylko) towarzyszące

W obliczu „koronakryzysu” istotnym przeobrażeniom uległ program wydarzeń wyrastający na autonomiczny blok w programie Miesiąca Fotografii w Krakowie. W ślad za postawionym sobie przez organizatorów pytaniem Czy fotografia może zmieniać świat, propozycje programowe obejmą tematy dotyczące najnowszych badań nad wizualnością i medialnością obrazów, a poszerzone zostaną o konteksty społeczne, ekonomiczne czy psychologiczne, będące przedmiotem zainteresowań artystów i kuratorów.

Wydarzenia podzielone zostaną na kilka pasm tematycznych, gdzie głos zabiorą zarówno badacze nowych form komunikacji z Laboratorium Narracji Wizualnych, jak i pisarze, psychologowie, filozofowie, kulturoznawcy, badacze mitów i przyszłości. W centrum ich rozważań znajdą się fotografia w obliczu katastrofy, dokument i bunt, rozmowy o współdziałaniu, (samo)pomocy oraz sztuce jako narzędziu oporu i zmiany czy też opowieść o gniewie i złości. To wszystko w formie wykładów, esejów wizualnych i panelowych dyskusji. Do współpracy zostali zaproszeni między innymi Anna Bas, Łukasz Lamża, Agnieszka Sural czy Urszula Zajączkowska.

Nowością i nie lada atrakcją jest rozpoczynający się w tym roku cykl rozmów Jak zobaczyć świat z najważniejszymi badaczami współczesnej kultury wizualnej na świecie (wśród nich m.in. Nathan Jurgensen, Joanna Żylińska czy Nicholas Mirzoeff). Nie zabraknie też wirtualnych form oprowadzania po wystawach oraz warsztatów skierowanych do tych wszystkich, którzy ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu się muszą zostać w domach. Wszystkie wydarzenia odbędą się on-line.

- Problemy globalne już dawno nie miały tak dużego wpływu na życie jednostek, dotyczy to również organizatorów wydarzeń kulturalnych - komentuje Tomasz Gutkowski, szef Fundacji Sztuk Wizualnych organizującej festiwal. - Decyzja, by nie odwoływać tegorocznej edycji MFK pod naporem niesprzyjających okoliczności, nie była łatwa, ale jest to nasz wyraz lojalności i solidarności z twórcami, kuratorami, ale także rzeszą często anonimowych specjalistów – koordynatorów, techników, redaktorów, logistyków współtworzących krajobraz polskiej kultury współczesnej. Chcemy w ten sposób również pokazać, że kultura w czasach chaosu jest dla nas jedną z najważniejszych potrzeb i wierzymy, że nasza publiczność podziela ten pogląd.

Kiedy i gdzie?

18. edycja Miesiąca Fotografii rozpocznie się 21 maja i potrwa przynajmniej do końca wakacji. Oficjalne otwarcie, połączone z dyskusją "Fotografia w obliczu katastrofy. Dokument i bunt" (prowadzenie: Magda Kownacka, uczestnicy: Sebastian Cichocki, Karolina Gembara, Witek Orski, Agnieszka Rayss) odbędzie się o godz. 20:00 na fanpage'u festiwalu.

Z kolei w piątek, 22 maja, o godz. 20:00 czeka nas "Fotografia post-ludzka: obrazowanie świata w epoce sztucznej inteligencji", czyli rozmowa Witka Orskiego z Joanną Żylińską. Informacje o terminach wystaw i wydarzeń można śledzić na kanałach społecznościowych (facebook.com/photomonthinstagram.com/krakowphotomonth) lub na stronie www.photomonth.com.

Za kształt programu 18. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie odpowiada Rada Programowa w składzie: Agnieszka Szuścik, Michał Łuczak, Łukasz Rusznica i Witek Orski – pod kierunkiem Joanny Gorlach, debiutującej w roli dyrektorki festiwalu.

Festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie jest finansowany z dotacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)