Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wydarzenia towarzyszące tegorocznemu Miesiącowi Fotografii w Krakowie

0

Autor: Redakcja Fotopolis

21 Maj 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Dziś o 20:00 na fanpage’u MFK oficjalnie startuje tegoroczna odsłona festiwalu. Oto przegląd najbliższych wydarzeń, w których będziecie mogli uczestniczyć bez wychodzenia z domu.

Tegoroczna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie będzie inna niż wszystkie. Z racji epidemii organizatorzy postanowili zmienić jego format. Część wystaw przybierze nowe, nieoczekiwane formy: książki, strony internetowej czy serii interwencji artystycznych zarejestrowanych przez artystów w miejscu ich zamieszkania. Klasyczne wystawy otwierane będą sukcesywnie, w miarę dostępności galerii i muzeów, z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności. A całość może potrwać nawet 4 miesiące.

Z kolei wydarzenia towarzyszące - wykłady, rozmowy, spotkania, prezentacje, warsztaty - odbędą się w wersji on-line. Właśnie poznaliśmy szczegółowy odnośnie najbliższych wydarzeń.

Wydarzenia online w ramach MFK 2020

"Fotograf(ia) w działaniu"

Cykl spotkań i dyskusji z twórcami, fotografami, kuratorami, zaproszonymi do tegorocznej edycji festiwalu, poprzez które chcemy zaprezentować postawy wobec gwałtownych zmian we współczesnym świecie. Wśród naszych rozmówców znajdą się m.in. Sebastian Cichocki, Karolina Gembara, Witek Orski, Agnieszka Rayss, Dyba i Adam Lach, Lena Dobrowolska, Teo Ormond-Skeaping, Karol Hordziej, czy Weronika Perłowska

"Psycho Big Talk"

Cykl rozmów Agi Kozak, w którym próbujemy odpowiedzieć na pytania Gdzie się właściwie znajdujemy? Czy ludzkość, historia, psychologia znają takie stany? Czy można to nazwać kryzysem, czy może ta sytuacja, w której się znajdujemy, to wielkie ćwiczenia z końca świata i ten test na ludzkość da się jeszcze zdać? Jak to zrobić? Jak poradzić sobie z tym wielkim kryzysem? Jakie będziemy przechodzić fazy i co się z nami będzie działo? Jak odpowiedzą na to artyści? Do rozmów zaproszeni zostali Bartłomiej Dobroczyński,  kierowniki Zakładu Psychologii Ogólnej, Remigiusz Ryziński, profesor filozofii i pisarz oraz Paweł Szypulski, dyrektor Greenpeace Polska oraz Aleksandra Przegalińska - polska filozofka, futurolożka, specjalistka ds. sztucznej inteligencji.

"Czuły jutuber i pisarz bez pracy? Przyszłość opowiadania historii"

Wspólnie z Karoliną Sulej zapraszamy na cykl rozmów z Karoliną Rychter, Kasprem Bajonem i Olgą Wróbel, w trakcie których zastanowimy się  Jak w przyszłości będziemy patrzeć, słuchać i komunikować się ze światem i nami samymi? W jaki sposób pandemia wpłynie na kształt kultury audiowizualnej i kultury słowa? Przyjrzymy się problemowi z rozmaitych perspektyw – literaturoznawczej, kulturoznawczej, filozoficznej, języka filmowego, komiksu, poezji i prozy, uczestników kultury i jej twórców.

"Przez obraz"

Cykl, do którego zaprosiliśmy twórców również spoza pola sztuki; przygotują oni wypowiedzi na tematy szczególnie nurtujące nas w tym roku. Będzie to próba szerszego spojrzenia, przez i poza obraz, ujmowany szerzej niż medium fotografii. Cykl ten jest jednym z elementów otwierania formuły Miesiąca Fotografii. Sygnalizuje poszukiwania, które będziemy kontynuować w kolejnych latach. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. Agnieszka Sural, Anna Bas, Łukasz Lamża, Urszula Zajączkowska, czy Agnieszka Szuścik

"The Sound of ShowOFF"

Dźwiękowe oprowadzanie po wystawie ShowOFF. Wspólnie z prowadzącą cykl, Agnieszką Obszańską, zapraszamy do zanurzenia się w brzmieniach inspirowanych projektami laureatów tegorocznej edycji ShowOFF. Towarzyszyć na będą kuratorzy tegorocznej edycji: Andrea Copetti, Joanna Kinowska, Joanna Rzepka-Dziedzic i Mateusz Sarełło.

"Dlaczego obrazy?"

To rozpoczynający się kilkuletni cykl dialogów i spotkań z użyciem wideo, tekstu, obrazu. Wraz ze współczesnymi teorety(cz)kami i prakty(cz)kami chcemy przyjrzeć się globalnej republice obrazów w poszukiwaniu demokratycznego potencjału fotografii. Dialogi będą toczyć się na platformie przypominającej bloga. Kuratorami są Krzysztof Pijarski i Witek Orski. Jego premiera w formie cyfrowej publikacji odbędzie się w 2022 roku. Organizatitorzy cyklu: Miesiąc Fotografii w Krakowie, Widok. Fundacja Kultury Wizualnej / Centrum Jasna Krytyki Politycznej, Laboratorium Narracji WIzualnych

...i inne.

Więcej informacji oraz szczegółowy harmonogram nadchodzących wydarzeń znajdziecie na stronie photomonth.com/pl/wydarzenia-online.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
E-oko.pl to Sklep i Komis Fotograficzny cieszący się uznaniem na rynku od 18 lat. Z okazji Black Friday przygotował dla...
1
0
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
Dyba i Adam Lach, Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło - zdjęcia tych fotografów będzie można obejrzeć na ulicach Warszawy
0
0
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Do 30 listopada obowiązywać będzie specjalna oferta na produkty Irix oraz Irix Edge. Obiektywy i filtry tego producenta objęte zostaną atrakcyjnymi promocjami.
0
0
Powiązane artykuły