Daido Moriyama zwycięzcą Hasselblad Award 2019

Daido Moriyama zwycięzcą Hasselblad Award 2019

Japoński fotograf Daido Moriyama został tegorocznym laureatem prestiżowej nagrody Hasselblad Foundation International Award in Photography. „Zdjęcia Moriyama odzwierciedlają surową wizję życia miasta oraz jego chaosu codziennej egzystencji i niezwykłych postaci“ - czytamy w werdykcie jury.

Hasselblad Foundation International Award in Photography to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień jakie można sobie wyobrazić. Jurorzy bowiem doceniają nie pojedyncze zdjęcie czy projekt, a cały fotograficzny dorobek artysty. Nagroda przyznawana jest od 1980 roku, a jej laureatami byli między innymi: Sebastiao Salgado, Ansel Adams, Malick Sidibé, William Eggleston, Robert Frank, Susan Meiselas czy Richard Avedon.

W tym roku do tego zacnego grona dołączył japoński fotograf Daido Moriyama. Poza tytułem Hasselblad Foundation International Award in Photography otrzymał on nagrodę pieniężną w wysokości 80 tys. funtów. Natomiast jesienią tego roku w Centrum Hasselblad w Göteborgu będzie zaprezentowana wystawa z jego pracami, a Walther König opublikuje nową książkę o twórczości tego artysty.

Przestrzeń między iluzorycznym a rzeczywistym światem

- Daido Moriyama jest jednym z najbardziej znanych fotografów w Japonii, uznanym za jego radykalne podejście zarówno do samego medium, jak i tematu - komentuje Fundacja Hasselblad. - Obrazy Moriyamy obejmują wysoce subiektywne, ale autentyczne podejście. Odzwierciedlają surową wizję „życia miasta“ oraz jego chaosu codziennej egzystencji i niezwykłych postaci. Jego twórczość zajmuje wyjątkową przestrzeń między iluzorycznym a rzeczywistym światem. Moriyama stał się najwybitniejszym artystą, który wyłonił się z krótkotrwałego, lecz głęboko wpływowego ruchu prowokacyjnego, który odegrał ważną rolę w wyzwoleniu fotografii z tradycji. Jego śmiały, bezkompromisowy styl przyczynił się do powszechnego uznania japońskiej fotografii w kontekście międzynarodowym. Zainspirował kolejne pokolenia fotografów, nie tylko w Japonii, ale także na całym świecie.

fot. Daido Moriyama „Stray dog"

Daido Moriyama urodził się w 1938 roku w Osace (Japonia). Studiował fotografię pod kierunkiem Takeji Iwamiyi, by następnie w 1961 roku przenieść się do Tokio, gdzie rozpoczął pracę jako asystent Eikoh Hosoe - japońskiego legendarnego fotografa i filmowca, który wyłonił się z eksperymentalnego ruchu artystycznego. Moriyama zasłynął serią zdjęć „Japan: A Photo Theatre", która była impresjonistycznym spojrzeniem na mroczną stronę miejskiego życia. Jednak jego fotografie są również subiektywnym, krytycznym spojrzeniem na powojenną Japonię.

Jak podkreśla Moriyama, nadal uwielbia fotografować i tworzyć nowe prace, ale ostatnio robi to w zupełnie inny sposób. - Teraz moje zdjęcia są migawkami z życia ulicy, więc po prostu wychodzę na zewnątrz. Cały czas chodzę - od 55 lat. Chodzę, spotykam coś wyjątkowego i strzelam - zaznacza fotograf.

fot. Daido Moriyama „Farewell Photography“

Fundacja Hasselblad została założona w 1979 roku, jako spełnienie ostatniej woli zapisanej w testamencie Erny i Victora Hasselblad – założycieli legendarnej szwedzkiej firmy fotograficznej. Głównym celem tej pozarządowej organizacji non-profit jest wspieranie edukacji i badań naukowych na polu fotografii i nauk przyrodniczych. Jednym z elementów jest także doroczna nagroda za szczególne osiągnięcia w dziedzinie fotografii.

Po szczegółowe informacje o Hasselblad Foundation International Award in Photography, jak również tegorocznym laureacie odsyłamy na www.hasselbladfoundation.org.

zdjęcie główne: fot. Daido Moriyama „Farewell Photography“

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4