Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Daido Moriyama zwycięzcą Hasselblad Award 2019

2

Autor: Michał Chrzanowski

12 Marzec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Japoński fotograf Daido Moriyama został tegorocznym laureatem prestiżowej nagrody Hasselblad Foundation International Award in Photography. „Zdjęcia Moriyama odzwierciedlają surową wizję życia miasta oraz jego chaosu codziennej egzystencji i niezwykłych postaci“ - czytamy w werdykcie jury.

Hasselblad Foundation International Award in Photography to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień jakie można sobie wyobrazić. Jurorzy bowiem doceniają nie pojedyncze zdjęcie czy projekt, a cały fotograficzny dorobek artysty. Nagroda przyznawana jest od 1980 roku, a jej laureatami byli między innymi: Sebastiao Salgado, Ansel Adams, Malick Sidibé, William Eggleston, Robert Frank, Susan Meiselas czy Richard Avedon.

W tym roku do tego zacnego grona dołączył japoński fotograf Daido Moriyama. Poza tytułem Hasselblad Foundation International Award in Photography otrzymał on nagrodę pieniężną w wysokości 80 tys. funtów. Natomiast jesienią tego roku w Centrum Hasselblad w Göteborgu będzie zaprezentowana wystawa z jego pracami, a Walther König opublikuje nową książkę o twórczości tego artysty.

Przestrzeń między iluzorycznym a rzeczywistym światem

- Daido Moriyama jest jednym z najbardziej znanych fotografów w Japonii, uznanym za jego radykalne podejście zarówno do samego medium, jak i tematu - komentuje Fundacja Hasselblad. - Obrazy Moriyamy obejmują wysoce subiektywne, ale autentyczne podejście. Odzwierciedlają surową wizję „życia miasta“ oraz jego chaosu codziennej egzystencji i niezwykłych postaci. Jego twórczość zajmuje wyjątkową przestrzeń między iluzorycznym a rzeczywistym światem. Moriyama stał się najwybitniejszym artystą, który wyłonił się z krótkotrwałego, lecz głęboko wpływowego ruchu prowokacyjnego, który odegrał ważną rolę w wyzwoleniu fotografii z tradycji. Jego śmiały, bezkompromisowy styl przyczynił się do powszechnego uznania japońskiej fotografii w kontekście międzynarodowym. Zainspirował kolejne pokolenia fotografów, nie tylko w Japonii, ale także na całym świecie.

fot. Daido Moriyama „Stray dog"

Daido Moriyama urodził się w 1938 roku w Osace (Japonia). Studiował fotografię pod kierunkiem Takeji Iwamiyi, by następnie w 1961 roku przenieść się do Tokio, gdzie rozpoczął pracę jako asystent Eikoh Hosoe - japońskiego legendarnego fotografa i filmowca, który wyłonił się z eksperymentalnego ruchu artystycznego. Moriyama zasłynął serią zdjęć „Japan: A Photo Theatre", która była impresjonistycznym spojrzeniem na mroczną stronę miejskiego życia. Jednak jego fotografie są również subiektywnym, krytycznym spojrzeniem na powojenną Japonię.

Jak podkreśla Moriyama, nadal uwielbia fotografować i tworzyć nowe prace, ale ostatnio robi to w zupełnie inny sposób. - Teraz moje zdjęcia są migawkami z życia ulicy, więc po prostu wychodzę na zewnątrz. Cały czas chodzę - od 55 lat. Chodzę, spotykam coś wyjątkowego i strzelam - zaznacza fotograf.

fot. Daido Moriyama „Farewell Photography“

Fundacja Hasselblad została założona w 1979 roku, jako spełnienie ostatniej woli zapisanej w testamencie Erny i Victora Hasselblad – założycieli legendarnej szwedzkiej firmy fotograficznej. Głównym celem tej pozarządowej organizacji non-profit jest wspieranie edukacji i badań naukowych na polu fotografii i nauk przyrodniczych. Jednym z elementów jest także doroczna nagroda za szczególne osiągnięcia w dziedzinie fotografii.

Po szczegółowe informacje o Hasselblad Foundation International Award in Photography, jak również tegorocznym laureacie odsyłamy na www.hasselbladfoundation.org.

zdjęcie główne: fot. Daido Moriyama „Farewell Photography“

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Poznaj najnowszy sprzęt wideo - BEIKS Media Show 2020 zaprasza na transmisje 26 listopada i 3 grudnia
Poznaj najnowszy sprzęt wideo - BEIKS Media Show 2020 zaprasza na transmisje 26 listopada i 3...
W tym roku wydarzenie odbywa się w formie transmisji internetowych. W programie 12 warsztatów i seminariów, które będzie można za darmo oglądać online.
1
0
Quadralite Black Friday 2020 - oświetlenie fotograficzne i akcesoria ponad 50% taniej
Quadralite Black Friday 2020 - oświetlenie fotograficzne i akcesoria ponad 50% taniej
Do stawki firm oferujących ciekawe promocje na Black Friday dołącza Quadralite. W ramach akcji poszczególne produkty można kupić nawet 900 zł taniej.
0
0
Tokina Black Friday 2020 - obiektywy taniej do 745 zł
Tokina Black Friday 2020 - obiektywy taniej do 745 zł
Tokina rusza z tegorocznymi promocjami Black Friday. W ramach „Czarnego Tygodnia” 8 obiektywów z oferty Tokiny z mocowaniami Canon EF, Nikon F i Sony A kupicie do 745...
0
0