Jak skutecznie manipulować świadomością? „Odmowa” Rafała Milacha w Galerii Szara

8 Lis 2017
Jak skutecznie manipulować świadomością? „Odmowa” Rafała Milacha w Galerii Szara

Współczesne autokracje z dużym sukcesem zaadoptowały techniki zbiorowego zarządzania świadomością obywateli. „Odmowa” jest próbą wizualnego przedstawienia różnych systemów kontroli i wywierania nacisku. Wernisaż już dzisiaj w katowickiej Galerii Szara.

W 1971 roku radziecka telewizja wyemitowała program popularno-naukowy prezentujący mechanizmy, za pomocą których można skutecznie manipulować ludzką świadomością. Zaproszona do studia młodzież została poddana eksperymentom, które miały uświadomić telewidzom, w jakim stopniu sugestia i konformizm wpływają na odbiór rzeczywistości eliminując z niej nawet najbardziej oczywiste fakty.

Nie będzie specjalnym nadużyciem stwierdzenie, że obraz ten (choć nie wprost) obnażał techniki wykorzystywane na co dzień przez sowiecką władzę. Nikt wówczas nie dostrzegł wywrotowego potencjału tego dzieła – propagandowa tuba reżimu zaprezentowała go jako pozbawioną związku z realiami naukową ciekawostkę.

Próba wizualnego przedstawienia systemów kontroli o wywierana nacisków

fot. Rafał Milach, Z cyklu „The Winners”, 2010–2013

„Odmowa” jest próbą wizualnego przedstawienia różnych systemów kontroli i wywierania nacisku. W proces formatowania i przesuwania znaczeń oraz tworzenia nowych ideologii wpisują się zarówno niewinne gesty, jak i sprawdzone zabiegi socjotechniczne. W zależności od regionu różnią się intensywnością, skalą i metodami, natomiast wszystkie służą konkretnej utopijnej wizji narzucanej przez aparat władzy. Jedynym odnotowanym tu przypadkiem zaburzenia tego schematu był incydent w białoruskim kołchozie Krejwańcy, gdzie oracz Walerij, miejscowy przodownik pracy, mimo wyraźnego polecenia przełożonych, odmówił współpracy z fotografem.

Częścią wystawy jest zin PRESSIDENT, projektu Rafała MilachaAnii Nałęckiej-Milach. Seria 10 plakatów przedstawia wizerunki rąk obecnego prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa zapożyczone z propagandowych wydawnictw dystrybuowanych przez centra im. Hejdara Alijewa. Patron centrum, Hejdar Alijew, rozpoczął swoją drogę do władzy jako funkcjonariusz stalinowskiego NKWD. Był członkiem politbiura KPZR, przeciwnikiem Gorbaczowa i polityki głasnosti. W 1993 roku został prezydentem niepodległego Azerbejdżanu.

Kiedy i gdzie

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 8 listopada 2017 roku, o godzinie 18:00 w Galerii Szara, przy ul. Misjonarzy Oblatów 4 w Katowicach. Wydarzenie uświetni występ Johna Lake’a (Łukasz Dziedzic), który odbędzie się o godzinie 19:00. Natomiast już 9 listopada, o godzinie 19:00 Rafał Milach oprowadzi oglądających po wystawie.

Zdjęcia będzie można oglądać do 9 grudnia 2017 roku.

Sylwetka autora

Rafał Milach (ur. 1978 w Gliwicach) – artysta wizualny, fotograf, autor książek. Podejmuje tematy dotyczące transformacji w dawnym bloku wschodnim. Absolwent ASP w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie (obecnie wykładowca tej uczelni). Autor nagradzanych książek, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury, laureat wielu konkursów, współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos. Miał liczne wystawy w Polsce i na świecie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem galeriaszara.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

 

Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
4